Προς το περιεχόμενο

Πιθανη απατη ζητωντας serial number.


anastasio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα να ρωτησω , εαν υπαρχει η πιθανοτητα , η εχει τυχει ηδη, καποιος που σου ζηταει μεσω τηλ. το serial number του οργανου που εχεις βαλει αγγελια προς πωληση να ισχυριστει οτι ηταν δικο του και εχει κλαπει απο εκεινον.

Το πιο λογικο ειναι να θελει να τσεκαρει την γνησιοτητα και να ακουγεται λιγο τραβηγμενο, η ισως και εγω να εχω γινει υπερβολικα καχυποπτος , απλα ηθελα να ακουσω εαν εχει τυχει κατι τετοιο σε καποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...να ισχυριστει οτι ηταν δικο του και εχει κλαπει απο εκεινον.

Ο καθενας μπορει να ισχυριστει οτι θελει. Αποδειξη αγορας εχει? Αν οχι, ολα τα αλλα ειναι ιστοριες για αγριους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πέραν της απόδειξης αγοράς που σίγουρα είναι απαραίτητη, πιστεύω ότι χρειάζεται και κάποιο διαπιστευτήριο (φωτογραφία υποθέτω) που να δείχνει ότι είχε το συγκεκριμένο αντικείμενο με το συγκεκριμένο serial number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ισχυριστεί απλά με γνώση του serial number ότι είναι δική του δεν μπορεί.

Εξάλλου δεν είσαι ο πρώτος που γνωστοποιεί serial number σε αγγελία του,

άλλοι έχουν ακόμη και λεπτομερή screenshots από το serial number ακόμη και από sites με serial number decoding.

 

Το μόνο προβληματικό σενάριο είναι αν έχουμε αγοράσει μια μεταχειρισμένη κιθάρα,

που να ήταν κλεμμένη και ο νόμιμος ιδιοκτήτης να την αναγνώρισε και δικαίως να ζητάει serial number για τα περαιτέρω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο παράνομο που μπορεί να κάνει με το serial είναι να βάλει καμιά αγγελία στο ebay ή σε αγγελίες και να κοτσάρει το δικό σου serial και πιθανώς και τις φωτογραφίες σου για δικά του..

Γι'αυτό καλό είναι να μην το δίνεις ολόκληρο ή και να μη φαίνεται σε φωτογραφίες..Άλλωστε δε χρησιμεύει και τόσο σε ένα πιθανό αγοραστή το serial number τουλάχιστον στις gibson & fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

στην ελλαδα ισως ειναι λιγο τραβηγμενο, αλλα εξω ειναι πολυ συνηθισμενη πρακτικη να μην δινουν ολοκληρο το serial number σε αγγελιες, πωλησεις φωτογραφιες κτλ., αλλα μονον ενα μερος του, πχ τα ψηφια που δειχνουν την χρονια.. (με λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ βρισκεις ευκολα πια ειναι αυτα για καθε μαρκα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειμαι λάτρης της αγοράς μεταχειρισμένων, αυτό ακριβώς ειναι η παράμετρος που με προβληματίζει. Ποτέ δε μου έχει τύχει να μου δώσουν με μεταχειρισμένο όργανο και την απόδειξη αγοράς, ή έστω αποδεικτικό στοιχείο ότι αγοράστηκε από συγκεκριμένο άτομο (και φυσικά ούτε εγώ εχω δώσει κάτι τέτοιο). Δε θα μπορούσε κάλλιστα ο έχων μια τέτοια απόδειξη να ζητήσει το όργανό του πίσω (που εσύ τίμια αγόρασες πληρώνοντας ένα κάρο λεφτά);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου