Προς το περιεχόμενο

Bass for Theod


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευχαριστώ παιδιά και στα δικά σας

 

ετοιμάστηκε και το μπράτσο που βάφτηκε με πολυουρεθάνη λόγω της άταστης maple ταστιέρας, μετά απο μιας βδομάδας στέγνωμα γυαλίστηκε και έδωσε ένα τόνο λιγότερη γυαλάδα απο ότι το νίτρο >:(

 

Ελαφρύ γύρω στα 3,45 κιλά καλά ζυγισμένο, λόγω των αλουμινένιων κλειδιών αποφύγαμε το neck dive,  με ωραίο ήχο αλλα καθ ότι εξάχορδος δεν μπορώ να εκτιμήσω ???

 

Τέλος καλό όλα καλά η συνέχεια στον μπασίστα να μας το εκτιμήσει

 

 

Θοδωρή καλόπαιχτο  :D

 

Θενξ Νασο ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ακριβως στα γουστα μου  :) :) :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ Νασο ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ακριβως στα γουστα μου   :) :) :) :) :) :)

Που ναι λίγο περίεργα........παραδέξου το.

Μα μόνο ένας; Χωρίς tone; Και γέφυρα μόνο; Και γέφυρα ultra mass;

 

Τιμή στον Νάσο που κάθεται και σ'ακούει.

 

Με γειές.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ναι λίγο περίεργα........παραδέξου το.

Μα μόνο ένας; Χωρίς tone; Και γέφυρα μόνο; Και γέφυρα ultra mass;

 

Τιμή στον Νάσο που κάθεται και σ'ακούει.

 

Με γειές.

Θενξ Κωστα μου να σαι καλα

ευχαριστώ επίσης για την προταση σου για τον μαγνητη  .Ειναι πεντακαθαρος χωρις κανενα θορυβο (κρυστάλλινος ηχος)  απο οτι μου  λεει και ο Νασος ;) ;) ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ετοιμο το μπασο μετα απο αρκετη υπομονη .

Φτιαχτηκε απο τον brother Λουκακη μια καινουργια ταστιερα  με εβενο και εγινε ενα πραγματικα πολυ καλο  οργανο :D :D .πλεον ειναι 700gr ελαφρυτερο με αποτελεσμα να μην υπαρχει καθολου neck dive  ;)

Για να το ακουσετε πως παιζει

ηχογραφησα 2 bass lines απο το Palm Grease των herbie hancock  - headhunters .

Χρησιμοποιησα polytone ενισχυτη  γιατι κατα τη γνωμη μου ταιριαζε στο υφος του κομματιου. επισεις εγραψα και τη bassline συνοδεια του που κανει ο hancock με ενα αναλογικο synth. 8)

 

 

 

Ενα μεγαλο ευχαριστω στο Νασο για το φανταστικο σκαφος και την υπομονη του , στον Λουκακη για την απιστευτη ταστιερα στον audioΚωστα για την βοηθεια επιλογης μαγνητη και κλειδιων και ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν λεγοντας τι γνωμες τους  :D :D

rsz_4.thumb.jpg.3ab236851059480a54b44174086bd31e.jpg

rsz_1.thumb.jpg.32989bcae253017a9345ea2c1fca3f42.jpg

rsz_3.thumb.jpg.4e672a0150671e6d8730fb4769b83521.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βλέπω (ακούω) ότι η μελέτη στους κ.κ. Jackson/Clark έγινε με σύστημα, επιμονή και απέδωσε τα μέγιστα  8)

 

Ως προς το όργανον, ακούγεται εξαίρετα και παρότι άνευ tone, όπου χρειάστηκε την είχε την «θαμπάδα» του- αλλά άμα το έχει ο άνθρωπος στα δάκτυλα, όλα γίνονται  ;)

 

Έγινε ωραιότατο.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έγινε πιο super!

Μπράβο Θοδωρή το να έχεις ενα όργανο που να σε ικανοποιεί απόλυτα στον ήχο και στην αισθηση καθώς και αισθητική του ειναι μεγάλη υπόθεση!

Το μπράτσο απο οτι βλέπω ειναι flame maple δώσε καμμια φωτο και απο τη πισω πλευρα να το θαυμάσουμε καθως και κατασκευαστικές λεπτομερειες (βέργες κλπ)

Δεν εχω καταλαβει πως εγινε κατα 700γρ ελαφρύτερο με δεδομένο οτι ενα μπράτσο maple δεν ειναι παραπάνω απο κιλό ???

Η ηχογράφηση που ανέβασες ωραιότατη αν και κιθαρίστας δεν κατεχω μπασο περιμένουμε κι άλλα grooves με τύμπανα!

Τους συναδελφικούς χαιρετισμούς μου στο Λουκάκη μπράβο του!

Αν ποτε θελήσεις να βαλεις neck μαγνήτη να σου στείλω το πατρόν που εχω βγάλει και φαίνεται στις πρώτες φωτο για να  τρυπήσεις στο σωστο μέρος

Καλόπαιχτο!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω (ακούω) ότι η μελέτη στους κ.κ. Jackson/Clark έγινε με σύστημα, επιμονή και απέδωσε τα μέγιστα  8)

 

Ως προς το όργανον, ακούγεται εξαίρετα και παρότι άνευ tone, όπου χρειάστηκε την είχε την «θαμπάδα» του- αλλά άμα το έχει ο άνθρωπος στα δάκτυλα, όλα γίνονται  ;)

 

Έγινε ωραιότατο.

 

8)

  Να σαι καλα Τερη .

Και οι 2 μαστορες  εχουν κοπιασει  πολυ και μελετοντας μουσικη  και φτιαχνοντας οργανα .

Οταν καποιος αγαπαει και εχει αφιερωσει ατελειωτο χρονο  στη μουσικη ,στην ποιοτητα του ηχου και στη λεπτομερεια  ολο αυτο βγαινει στο οργανο που φτιαχνει  :D :D

  Η βασικη λογικη που ηθελα ενα τοσο minimal οργανο  ειναι οτι οταν εχω tones και αλλο μαγνητη  ολη την ωρα μια πειραζω το volume του πανω μαγνητη μια το tone  .Μια φταιει το ενα μια το αλλο .Δωσε λιγο βγαλε λιγο . τωρα ειναι καλο αλλα πολυ μπασο , τωρα ειναι φανταστικο στην πρωτη οκταβα αλλα στην τριτη δεν ειναι καθαρο κλπ κλπ κλπ.

Στο τελος ειπα χαλαρωσε συγκεντρωσου  σκασε και βγαλε ηχο με τα χερια .οτι ακριβως γινεται και με το ακουστικο κοντραμπασο .  :D

Η επιλογη για bridge εγινε γιατι εκει τοποθετω το χερι μου. Οταν παιζει και  θελει καποιος καλη ατακα πρεπει να χτυπησει το δαχτυλο , γρηγορα με δυναμη και να χαλαρωσει αμεσως .

οι παλιοι λεγανε φαντασου οτι ακουμπας το ματι της κουζινας και το δαχτυλο φευγει αμεσως απο τη χορδη . Αν ολο αυτο γινει στη θεση που ειναι ο μαγνητης το αποτελεσμα ειναι μπουνια στο στομαχι  ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασικη λογικη που ηθελα ενα τοσο minimal οργανο  ειναι οτι οταν εχω tones και αλλο μαγνητη  ολη την ωρα μια πειραζω το volume του πανω μαγνητη μια το tone  .Μια φταιει το ενα μια το αλλο

Μωρέ και ελεγεία να γράψεις, δεν πρόκειται να με ψήσεις με την απολύτως καμία (σιγά που σε νοιάζει κιόλας) αλλά μεγειές και να το χαίρεσαι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έγινε πιο super!

Μπράβο Θοδωρή το να έχεις ενα όργανο που να σε ικανοποιεί απόλυτα στον ήχο και στην αισθηση καθώς και αισθητική του ειναι μεγάλη υπόθεση!

Το μπράτσο απο οτι βλέπω ειναι flame maple δώσε καμμια φωτο και απο τη πισω πλευρα να το θαυμάσουμε καθως και κατασκευαστικές λεπτομερειες (βέργες κλπ)

Δεν εχω καταλαβει πως εγινε κατα 700γρ ελαφρύτερο με δεδομένο οτι ενα μπράτσο maple δεν ειναι παραπάνω απο κιλό ???

Η ηχογράφηση που ανέβασες ωραιότατη αν και κιθαρίστας δεν κατεχω μπασο περιμένουμε κι άλλα grooves με τύμπανα!

Τους συναδελφικούς χαιρετισμούς μου στο Λουκάκη μπράβο του!

Αν ποτε θελήσεις να βαλεις neck μαγνήτη να σου στείλω το πατρόν που εχω βγάλει και φαίνεται στις πρώτες φωτο για να  τρυπήσεις στο σωστο μέρος

Καλόπαιχτο!

 

 

Νασο εισε αστερι ανθρωπος οργανοποιος και παιχτης . Τον  ξαναρωτησα τον μιχαλη και μου ειπε 75 γραμμαρια . Οταν μου τα λεγε βλεπεις επαιζα με το μπασο και καταλαβαινεις  ;D ;D ;D ;D

Στο μπρατσο τοποθετησε και δυο  Stiffening Bars απο γραφιτη οπως ειναι και σε αυτη την εταιρια http://www.warmoth.com/Bass/Necks/TrussRods.aspx.

στελνω φωτο

 

 

rsz_42.thumb.jpg.d9b17a6faff3434f39066dbf228bcfc6.jpg

rsz_53.thumb.jpg.371255a1570570f489e4edfff5ec9a1f.jpg

rsz_74.thumb.jpg.946f3afec7b1d44a90b6874ec39010d3.jpg

rsz_216.thumb.jpg.91b81038a1de9300ce99ca1e94abde7e.jpg

rsz_415.thumb.jpg.2733cdcedbdb3794caee54adb0562619.jpg

rsz_511.thumb.jpg.d3a8dd71a43cf7fd4f05d2f9af1c6b6d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου