Προς το περιεχόμενο

Hagstrom Metropolis C


paris.r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα (Καλημέρα μάλλον) σε ολους!

 

Μου έχει γυαλισει τελευταία αυτό το κορίτσι  8)

 

http://www.hagstromguitars.eu/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=2119&Itemid=7

 

Bolt-on les paul με 25.5" scale. Το 15αρι radius δεν ξέρω πως θα είναι γιατί δεν έχει τύχει να πιάσω κάτι αντίστοιχο. Γενικά εχω διαβάσει καλά σχόλια στο forum για τις hagstrom και το resinator fretboard τους, καθώς και για το γρήγορο και λεπτό neck το οποίο είναι του γούστου μου.

 

Ψάχνω μια all round κιθάρα που να σου δίνει ευελιξία και να μην είναι "ταγμενη" σε ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής. Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει και η epiphone es-339 pro(παρόμοια τιμή) που είναι κάτι τελείως διαφορετικό αλλά δεν ξέρω αν μια semihollow είναι flexible για βασικο οργανο.

 

Δύσκολο να έχει κάποιος τη συγκεκριμένη αλλά οποιαδήποτε γνώμη και γενική πληροφορία ευπρόσδεκτη!

 

Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ακουγεται

 

 

και αυτοι με τους μονους ακομα καλυτερα  ;D

 

 

Ψάχνω μια all round κιθάρα που να σου δίνει ευελιξία και να μην είναι "ταγμενη" σε ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής

 

με εξαιρεση τα μεταλλοκιθαρα δεν υπαρχουν ‘‘ταγμενες‘‘  κιθαρες ολες παιζουν οτι θελεις ΕΣΥ να παιξεις.

 

δεν ξέρω αν μια semihollow είναι flexible για βασικο οργανο.

 

οι 335 style και semihollow κιθαρες ειναι απο τα πλεον flexible οργανα που υπαρχουν

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτοι με τους μονους ακομα καλυτερα

 

Μ'αρέσουν οι διπλοί και σε περίπτωση που θέλεις να αλλάξεις ήχο βάζεις π.χ ενα σετακι που σπλιταρει ωραία ή p-90(τους gfs surf 90 τους έχει εκθειασει κάποιος  ;) στο forum). Δεν θα είναι το ίδιο με τον μονο αλλά θα πλησιάζει. Το ίδιο φαντάζομαι θα ισχύει και αντίστοιχα αν βάλεις στη θέση του μονού ένα hot rail.

 

οι 335 style και semihollow κιθαρες ειναι απο τα πλεον flexible οργανα που υπαρχουν

 

Το είχα ανάποδα στο μυαλό μου. Αν θέλεις π.χ. να παίξεις ένα μεταλλιζον riff με mutαρισματα και θέλεις solid ήχο, νόμιζα ότι το ηχείο της semihollow θα σου τον απλωσει(τον ηχο  ;D). Επιπλέον, σκεφτόμουν και το feedback το οποίο διαβάζω γενικά αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία.

 

Με βάση όμως αυτό που λες, νομίζω ότι ξαναζωντάνεψε το δίλημμα οπότε...κάποια γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσουν οι διπλοί και σε περίπτωση που θέλεις να αλλάξεις ήχο βάζεις π.χ ενα σετακι που σπλιταρει ωραία ή p-90(τους gfs surf 90 τους έχει εκθειασει κάποιος  ;) στο forum). Δεν θα είναι το ίδιο με τον μονο αλλά θα πλησιάζει.

 

Υπάρχουν και οι P-Rails.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και οι P-Rails.

 

Ωραίοι φαινονται. Τους είχα δει τυχαία σε μια φωτογραφία αλλά δεν ήξερα πως λέγονται. Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω ακόμα το εξής:

 

Την ταστιέρα στις Hagstrom την καθαρίζουμε σαν κανονικό rosewood/ ebony ή θέλει ιδιαίτερη μεταχείριση ;

 

Δεν φέρνει κανένας hagstrom Ελλάδα και δεν μπορώ να τη δω απο κοντά ενώ την es-339 pro με μια βόλτα στο κέντρο κάπου θα τη βρω. Απλά ήθελα πριν πάω να γίνει μια πρώτη ερωτηση εδώ οπότε αν έχετε κάτι να σχολιάσετε...ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου