Προς το περιεχόμενο

πετροβάμβακα με βατελίνη. να την εμπιστευτώ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αναθυμιάσεις των ρητινών αυτών, παρόλο που είναι περιορισμένες,είναι ΕΠΙΒΛΑΒΕΙΣ

 

Δεν μου λέει τίποτα αυτό. :!:

 

Επιβλαβείς πχ, είναι και οι καπνοί

που ποτίζουν το κρέας που ψήνουμε στα κάρβουνα.

Το γεμίζουν διοξίνες.

 

Ο οργανισμός μας όμως έχει κάποια ανοχή

μέχρι κάποιας συγκεκριμένης ποσότητας.

Το ίδιο και με το διοξείδιο του άνθρακα της ατμόσφαιρας,

και με τις ακτινοβολίες κλπ.

 

Αν κάποιος πραγματικά ενδιαφέρεται για την υγεία του,

καλύτερα να σταματήσει το κάπνισμα και να προσέχει την διατροφή του.

 

 

Αλήθεια, πως γίνεται να υπάρχουν αναθυμιάσεις

από ένα υλικό που πλέον στερεοποιήθηκε;

 

( όχι δεν έχω κέρδη από τις πωλήσεις πετροβάμβακα, οκ; :lol: )

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εξαχνωση λέγετε αυτο που ρωτάς :D

αλλάλέει οτι ψεκάζεται άρα μάλλον είναι υγρό και η εξάτμιση στα υγρά είναι πολύ συνηθισμένη σε οποιαδηποτε θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαχνωση λέγετε αυτο που ρωτάς :D

αλλάλέει οτι ψεκάζεται άρα μάλλον είναι υγρό και η εξάτμιση στα υγρά είναι πολύ συνηθισμένη σε οποιαδηποτε θερμοκρασία

 

Ναι αλλά τώρε βρίσκεται σε στερεά κατάσταση. :roll:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν πηγες σε ιστοσελιδα χημικων?εμεις ξερουμε λιγα πραγματα για αυτο το θεμα...με μουσικη ασχολουμαστε οχι με τις επιβλαβεις αναθυμιασεις του πετροβαμβακα ξερω γω... 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαχνωση λέγετε αυτο που ρωτάς :D

αλλάλέει οτι ψεκάζεται άρα μάλλον είναι υγρό και η εξάτμιση στα υγρά είναι πολύ συνηθισμένη σε οποιαδηποτε θερμοκρασία

 

Ναι αλλά τώρε βρίσκεται σε στερεά κατάσταση. :roll:

 

To στερεό που περνάει σε αέρια μορφή παθαίνει εξάχνωση.

Το υγρό που περνάει σε αέρια μορφή παθαίνει εξάτμιση. :wink:

 

(δεν το παίζω έξυπνος,είναι κάτι που πολύς κόσμος μπερδεύεται) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου μία και θα πάω :) ο πετροβάμβακας όμως έχει άμεση σχέση με την ηχομόνωση που έχει άμεση σχέση με την μουσική και καθώς τον χρησιμοποιούν οι περισσοτεροί νομίζω αξίζει να συζητηθεί και που ξέρεις μπορεί κάποιος να το έψαξε πριν να τον χρησιμοποιήσει και να μπορεί να πει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα σχετικά καινούργιο υλικό, που χρησιμοποιείται και στις οικοδομές, για θερμομόνωση αλλά και για ηχοαπορρόφηση. Κατασκευάζεται και στη χώρα μας, αλλά στοιχίζει περίπου τριπλάσια απ' ότι ο Π/Β. Κατασκευάζεται από θερμοσυγκολλητά στρώματα πολυεστερικών ινών μεγάλης διαμέτρου και μεγάλου μήκους, με αποτέλεσμα να μη γερνάει.

Τα as (συντελεστής ηχοαπορρόφησης) ξεκινά από 0,2 στους 100Hz, περίπου 0,9 στους 1000Hz και συνεχίζει περίπου στο 0,9 (για δοκίμιο 0,035μ πάχος και πυκνότητα 40kg/m3). Σύμφωνα με το φυλλάδιό του δεν περιλαμβάνει χημικές ουσίες και δεν επηρεάζεται από υγρασία και υπεριώδη ακτινοβολία. Εγώ έχω πεισθεί και θα το δοκιμάσω. Θα σας ενημερώσω εν καιρώ για τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα σχετικά καινούργιο υλικό' date=' που χρησιμοποιείται και στις οικοδομές, για θερμομόνωση αλλά και για ηχοαπορρόφηση. Κατασκευάζεται και στη χώρα μας, αλλά στοιχίζει περίπου τριπλάσια απ' ότι ο Π/Β. Κατασκευάζεται από θερμοσυγκολλητά στρώματα πολυεστερικών ινών μεγάλης διαμέτρου και μεγάλου μήκους, με αποτέλεσμα να μη γερνάει.

Τα as (συντελεστής ηχοαπορρόφησης) ξεκινά από 0,2 στους 100Hz, περίπου 0,9 στους 1000Hz και συνεχίζει περίπου στο 0,9 (για δοκίμιο 0,035μ πάχος και πυκνότητα 40kg/m3). Σύμφωνα με το φυλλάδιό του δεν περιλαμβάνει χημικές ουσίες και δεν επηρεάζεται από υγρασία και υπεριώδη ακτινοβολία. Εγώ έχω πεισθεί και θα το δοκιμάσω. Θα σας ενημερώσω εν καιρώ για τα αποτελέσματα.[/quote']

μπορείς να μας πείς όνομα..που μπορούμε να το βρούμε και γενικότερα που μπορώ να μάθω για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου