Προς το περιεχόμενο

hammond (and other respectable clonewheels) distortion anyone?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To πρώτο βήμα έγινε.

Δηλαδή το πήραμε και ας πούμε το αποκρυπτογραφήσαμε. Ακόμα και στο θέμα του leslie που έχουμε βρει setting της αρεσκείας μας. (παρά τις κακές γλώσσες).

Με το distortion τι γίνεται?

Προσωπικά από τις built-in καταστάσεις βολεύομαι με το overdrive, αλλά μόλις έρθει η παραμόρφωση την κάνω με ελαφρά.

Το vst B3-X τα πάει πολύ καλύτερα με κάποιο emulation ενός TS9.

Μια δοκιμή για out board, (ένα απλό πολυεφέ digitech) απέδωσε πολύ καλύτερα.

Αλλά από τα ενσωματωμένα υπάρχει κάποια, ας πούμε, ρύθμιση που να είναι decent?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimsonic είπε

Με το distortion τι γίνεται?

Dim, Dim, Dim, tsk tsk tsk tsk....image.gif.1dc44f643f7e20b94399f27254e7f7b5.gif Μήνες στο φωνάζω: Strymon Lex

To SK2 έχει 4 είδη OD, Tube, Stomp, Clip και EPAmp. Όλα ακούγονται οκ πλην του Clip, το οποίο το χαντακώνει το internal Leslie sim και το κάνει να ακούγεται πολύ σκληρό και εν τέλει άχρηστο για οτιδήποτε. Το Clip OD ήταν αυτό που χρησιμοποιούσα εγώ συνεχώς, αφότου πήρα όμως το Lex. To Lex του δίνει ένα απίστευτο smoothness ακόμα και στις υψηλές νότες και το βάζει ξανά στο παιχνίδι. Όταν σύνδεσα το Lex και έπαιξα το Hammond με το Clip OD, σταμάτησα να ψάχνω για αγορά ξεχωριστού OD πεταλακίου. Υπόψιν ότι διαθέτει και το ίδιο OD, αλλά είναι πολύ smooth για τα γούστα μου (αν και accurate) και ταιριάζει πιο πολύ σε Jazz καταστάσεις.

Τα πάντα ακούγονται πολύ πολύ καλύτερα με το Lex, το έχω πει εκατοντάδες φορές, το internal Leslie sim των περισσότερων Hammond είναι η Αχίλλειος πτέρνα τους, γι αυτό και επιβάλλεται η αγορά κάποιου external Leslie sim (Ventilator II, Strymon Lex κ.α.) ή κανονικού Leslie.

Tο Lex δεν το ξέρουν πολλοί πληκτράδες γιατί η Strymon επιμένει να το προωθεί σε κιθαρίστες (μέγα λάθος). Αυτό φαίνεται και από τον τρόπο που το κατασκευάζουν (2ο μέγα λάθος). Όπως και να'χει, το θεωρώ Top επιλογή για οποιοδήποτε Hammond organ, vintage ή σύγχρονο (κρατάμε μια πισινή για το νέο internal Leslie του XK4).

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimsonic είπε

Μια δοκιμή για out board, (ένα απλό πολυεφέ digitech) απέδωσε πολύ καλύτερα.

Το out board Digitech έρχεται και μπαίνει μετά το Leslie, κι αυτό απλά είναι άσχετο. Το Leslie εφέ πρέπει να είναι στο τέλος της αλυσίδας.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Το out board Digitech έρχεται και μπαίνει μετά το Leslie, κι αυτό απλά είναι άσχετο. Το Leslie εφέ πρέπει να είναι στο τέλος της αλυσίδας.

να κάτι που δεν ήξερα.

Όπως και ότι το lex έχει od.

Αυτό που ρωτάω είναι αν εσύ στο xk χρησιμοποιούσες και ήσουν ευχαριστημένος με το od του.

Εγώ με το leslie βολεύτηκα με το 31Η που για μένα είναι πολύ καλύτερο από τα άλλα, 122 κλπ.

Δεν νομίζω να βρεθώ στη φάση να παρω lex.

Εκτός αν σπρώξω μερικά άλλα πετάλια.

Στο έχω ξαναπεί ότι δεν έχω χώρο για πολλά πράγματα και έχουν κατα καιρούς μαζευτεί πράγματα που δεν χρησιμοποιώ.

το ventilator έχει od?

 

 

και είπαμε μη μου πεις και τι σε νοιάζει αφού δεν θα αγοράσεις.

Σου είπα αν θέλω κάτι να ηχογραφήσω ηχογραφώ με το vst που έχει καλό od κλπ και σιγουρα μέσα σε ένα γεμάτο μιξ δεν καταλαβαίνει κανείς αν είναι b3x ή sk. (μπορείς να διαφωνείς όσο θες, αλλά δεν πήρα πλήκτρο για να βγω στη γύρα να παίζω)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

να κάτι που δεν ήξερα

To Leslie μπαίνει στο τέλoς της αλυσίδας. Άντε να βάλεις και λίγο reverb μετά το Leslie, αλλά, μια και ανέφερα το reverb, συνήθως μπαίνει κι αυτό πριν το Leslie ("Leslie on Reverb"). Οι κλασικότεροι Hammond+Leslie ήχοι που ξέρουμε έτσι είναι, κι αυτό γιατί πολλά Leslie και Hammond μοντέλα είχαν ενσωματωμένο spring reverb, οπότε ο ήχος πέρναγε πρώτα από αυτό και μετά κατέληγε στο Leslie, δίνοντας του μια πολύ χαρακτηριστική χροιά. Σκέτο reverb μόνο μετά το Leslie δεν λέει πολλά, ίσα ίσα που "θολώνει" κάπως τον rotated ήχο του Leslie. 

Στα σύγχρονα Hammonds υπάρχει η επιλογή "Leslie on Reverb" (ΟΝ/OFF) που προσομοιάζει αυτό ακριβώς. Είμαι σίγουρος ότι και τα SK το έχουν, αν και στο manual δεν το βλέπω κάπου.🤔

 

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Όπως και ότι το lex έχει od.

Όλα τα Leslie sims έχουν OD, το κλασικό overdrive ενός Hammond προέρχεται από την υπεροδήγηση του Leslie. Αυτό βέβαια για κάποιους δεν ήταν αρκετό, γι αυτό και ο μέγας Jon Lord άφησε τα Leslie απ'έξω για κάποια χρόνια και συνέδεσε το C3 του σε έναν Marshall amp, κοντράροντας ηχητικά στα ίσα οποιονδήποτε κιθαρίστα και αλλάζοντας για πάντα τον τρόπο που μπορεί να ακουστεί ένα Hammond.🤘

 

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Αυτό που ρωτάω είναι αν εσύ στο xk χρησιμοποιούσες και ήσουν ευχαριστημένος με το od του.

Δεν ψάχνουμε μάλλον το ίδιο OD απ'ότι καταλαβαίνω. Στο ΧΚ1c χρησιμοποιούσα το Clip OD μια και η μπάντα έπαιζε πολύ hard rock τύπου Deep Purple, και ήταν το μόνο που μπορούσε να ακουστεί δίπλα στον κιθαρίστα, ή ακόμα και να τον καπελώσει, τα άλλα τρία ODs χάνονταν όταν ο κιθαρίστας γκάζωνε, αν και όταν τα άκουγες μόνα τους ήταν εξαιρετικά. Απλά δεν έκαναν για hard rock καταστάσεις, εκεί χρειάζεται πιο extreme OD, και το Clip είναι το πλέον κατάλληλο. Ήταν όμως και pain in the ass στις υψηλές και τρύπαγε τύμπανα, πλην μπάντας δηλαδή δεν ήταν και τόσο χρήσιμο από μόνο του. Σ'αυτό έπαιζε ρόλο και το internal Leslie που ήταν αρκετά clean και δεν βοηθούσε την κατάσταση. Όταν συνέδεσα πρώτη φορά το Lex και έπαιξα με το Clip OD, έπαθα την πλάκα μου. Extreme OD απ'τη μία και ταυτόχρονα με μια "γλύκα" και ένα smoothness στις υψηλές, πρώτη φορά το Hammond ακούστηκε όπως έπρεπε, ιδιαίτερα στις υψηλές νότες, χωρίς να "ξύνει' ο ήχος. 

 

Δεν ξέρω πόσο πραγματικά βολεύτηκες με την προσομοίωση του "Tall Boy" (31Η) ή νομίζεις ότι βολεύτηκες, πάντως όταν και αν συνδέσεις το SK σου σε ένα Ventilator, ένα Burn ή ένα Lex θα εκπλαγείς από την μεγάλη και ποιοτική  διαφορά που θα ακούσεις και θα αναρωτιέσαι γιατί δεν αγόρασες κάποιο από αυτά απ'την αρχή.

 

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Στο έχω ξαναπεί ότι δεν έχω χώρο για πολλά πράγματα 

Dim, για ένα πεταλάκι μιλάμε εδώ, όχι για ένα grand piano.😌 Αν δεν έχεις χώρο για ένα επιπλέον πετάλι, τι να πω?😏

 

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

το ventilator έχει od?

Όλα τα Leslie SIMs έχουν λέμεεεεεε.....🥱

 

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

και είπαμε μη μου πεις και τι σε νοιάζει αφού δεν θα αγοράσεις.

Δεκτόν.😌 Αλλά μια και μου το θύμησες, να σε ρωτήσω ρε συ:  Τι σε νοιάζει ρε φίλος και ρωτάς, αφού δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις κάτι?🤔

image.gif.cbfe539731144fcbc3f74273d342054c.gif

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

(μπορείς να διαφωνείς όσο θες, αλλά δεν πήρα πλήκτρο για να βγω στη γύρα να παίζω)

To κατάλαβα. Πήρες πλήκτρο για να οδηγείς το B-3X, οk...😌

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβες.

το πλήκτρο το έχω για να γουστάρω όταν περνάω την ώρα μου. Όταν είναι να ηχογραφήσω θα κάνω διάφορες καταστάσεις. Αλλά το ίδιο για έξω νο γουει.

Εδω δεν βγαίνω στη γύρα να παίξω κιθάρα που κάτι καταφέρνω, όχι να γίνουμε ρόμπες και να κουβαλάμε κι όλας.

Σκοπό να αγοράσω άμεσα δεν έχω.

Πού ξέρεις αύριο πιάνω λέμε το λότο.

Ή βρίσκω ένα λεξ στις αγγελίες.

 

Πάντως μου κακοφαίνεται να δώσω τα μισά από το πλήκτρο για ένα πετάλι.

 

Κατά τα άλλα οι ήχοι od που ψάχνω είναι early purple, grand funk εποχής survival, steve winwood, mountain, Rollie

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Πάντως μου κακοφαίνεται να δώσω τα μισά από το πλήκτρο για ένα πετάλι.

Ε ναι, οι τιμές είναι απλησίαστες. Αλλά απ'την άλλη, δυστυχώς είναι απαραίτητο. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimsonic είπε

Ή βρίσκω ένα λεξ στις αγγελίες.

 

 

Δύσκολο.... αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχε όταν δεν το ήθελα

 

 

 

 

 

ερώτησις...

υπάρχει περίπτωση ένα hardwire πεταλι να μπεί πριν το ενσωματωμένο leslie του sk?

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Λεω το προφανες βεβαια, αλλα με τοσο ψαξιμο που εχεις ριξει στα guitar amp emulation, εχεις κανει την κινηση να συνδεσεις το πληκτρο με την αλυσιδα της κιθαρας σου;

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου