Προς το περιεχόμενο

hammond (and other respectable clonewheels) distortion anyone?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

σου λεω: αν απενεργοποιήσω το leslie το od ακούγεται το ίδιο χάλια μην πω τιποτα άλλο.

Χαίρω πολύ, Κώστας.😎 Κι εγώ ΑΝ απενεργοποιήσω το internal Leslie ή το Lex, το OD χάλια ακούγεται, ιδιαίτερα το Clip OD. Η διαφορά είναι ότι, με ή χωρίς το internal Leslie, το OD ακούγεται χάλια, αλλά με το Lex γ@μ@ει και δέρνει, και μάλιστα αγρίως! 

Συμπέρασμα: το Leslie κάνει τη διαφορά! 

Παρακάτω η πρώτη ερευνητική ηχογράφηση που έκανα δοκιμάζοντας το Lex. Η ηχογράφηση, αν και stereo, είναι εξωτερική από κάμερα. Τα settings είναι: Clip overdrive, spring reverb απ'το XK1c και Stymon Lex. Αν μου βρεις άλλο Hammond μοντέλο που να ακούγεται έτσι το Clip OD του μέσω του internal Leslie του, σφύρα μου!😌

 

Στα  σχόλια από κάτω η ίδια η Strymon μού έγραψε "Very cool!" (ούτε αυτοί δεν είχαν ακούσει το Lex πάνω σε Hammond😆), και μετά από λίγες μέρες ανέβασαν το βίντεο μου στη σελίδα τους στο FB διαφημίζοντας το Lex.😛🤘

 

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

 Η διαφορά είναι ότι, με ή χωρίς το internal Leslie, το OD ακούγεται χάλια, αλλά με το Lex γ@μ@ει και δέρνει, και μάλιστα 

 

Αυτο λεω.

Αν θελεις να παιξεις καθαρο od  χωρις λεσλι βγαίνει χαλια.

Δεν ειναι απαραιτητο καποιος να τα παιρνει πακετο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αν θελεις να παιξεις καθαρο od  χωρις λεσλι βγαίνει χαλια.

Ποιος μωρέ παίζει σήμερα Hammond με OD χωρίς Leslie?🙄 Τι συζητάμε τώρα? Και για τι είδους OD μιλάμε? 9 στα 10 Hammond έχουν OD από την υπεροδήγηση του Leslie, του κανονικού Leslie, οπότε το OD δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς αυτό. Στις σπάνιες περιπτώσεις που χρησιμοποιούν guitar amps για OD, το Leslie τρέχει παράλληλα (βλέπε Don Airey πχ).
Νομίζω βλέπεις το OD απ'τη σκοπιά του κιθαρίστα.🤔 Βγάλε τον κιθαρίστα που κρύβεις μέσα σου Dim, σε μπερδεύει....😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου