Προς το περιεχόμενο

hammond (and other respectable clonewheels) distortion anyone?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

είχε όταν δεν το ήθελα

Αυτό ακριβώς ειναι το πρόβλημα. Πάντα έτσι συμβαινει... 😂

 

Αλλα γενικά δεν ειναι ενα προιον που κινειται πολύ στα μεταχειρισμένα της χώρας μας.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 Λεω το προφανες βεβαια, αλλα με τοσο ψαξιμο που εχεις ριξει στα guitar amp emulation, εχεις κανει την κινηση να συνδεσεις το πληκτρο με την αλυσιδα της κιθαρας σου;

 

ο καταράκτης λεει ότι έτσι θα πάει μετά το leslie.

 

αλλά όπως είπα αν θέλω να ηχογραφήσω το κάνω με το b3x που έχει πολύ κοντά ήχο και με τα δικά του εφέ.

Το b3x είναι εξαιρετικό και αποδεκτό από τους μεγάλους παίκτες όπως πχ εδώ

 

 

 

απλά όταν παίζω με skέτο θα ήθελα ένα πιό σωστό OD. 

Κάποια στιγμή ίσως βρεθεί κάποιο lex στο δρόμο μου. Μέχρι τότε είμαι καλυμένος. Αλλωστε δεν παίζω τόσο od (έως καθόλου)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο waterfall λεει και κατι αλλο ομως, οτι το leslie του hammond δεν ειναι και κατι το φοβερο, οποτε μηπως να εβαζες μετα το guitar simulation κανα leslie απο τα πολυεφε σου;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, manosx είπε

 Ο waterfall λεει και κατι αλλο ομως, οτι το leslie του hammond δεν ειναι και κατι το φοβερο, οποτε μηπως να εβαζες μετα το guitar simulation κανα leslie απο τα πολυεφε σου;

Χλωμό το βλέπω να βρει κάποιο καλύτερο Leslie sim απ'το internal του Hammond σε καποιο πολυεφέ. Το internal Leslie δεν είναι τόσο καλό μόνο όταν συγκρίνεται με dedicated Leslie sims τύπου Ventilator, Lex, Burn κλπ. Βασικά τα καλύτερα Leslie sims είναι τα Ventilator II και Lex, το Burn δυστυχώς σταμάτησε να βγαίνει. Όλες οι υπόλοιπες προσομοιώσεις, και ιδιαίτερα σε κιθαριστικά πολυεφέ, είναι κάκιστες. Το Strymon Lex δεν ξέρω πως τους ξέφυγε και βγήκε τόσο γαμάτο, αν σκεφτείς μάλιστα ότι -ακόμα- κατασκευάζεται με στόχο τους κιθαρίστες.🤔 

 

59 λεπτά πριν, dimsonic είπε

υπάρχει περίπτωση ένα hardwire πεταλι να μπεί πριν το ενσωματωμένο leslie του sk?

Όχι. Αν είχες κάνα XK3c όμως θα γινόταν, γιατί διέθετε Send & Return jacks στις οποίες μπορούσες να συνδέσεις κάποια εξωτερική μονάδα εφέ.

image.png.93eeb24bea6de427738ad7673b957161.png

 

Ξεκόλλα με το OD, δεν είναι εκεί το πρόβλημα, στο internal Leslie είναι. Αν συνδέσεις το SK σε ένα Ventilator ή Lex είμαι σίγουρος ότι θα δεις (ακούσεις) τα internal ODs με άλλο μάτι.

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, MGs είπε

Τι ενισχυτές κιθάρας έχεις,αν επιτρέπεται?

Δεν παίζει στους ενισχυτές κιθάρας (Roland cube 30X και έναν ιδιοκατασκευή 2ΧEL84 με 15'' καμπίνα).

9 στις 10 παίζει στην κάρτα ήχου.

Όπως έχω πει το χρησιμοποιώ σκέτο για να περνάω την ώρα μου παίζοντας και όταν ηχογραφώ, ηχογραφώ συνδυασμό του σκέτου με midi>b3x.

 

Λοιπόν τώρα την ώρα που μιλάμε παίζω και δοκιμάζω πλήρες integration (είχα να το κάνω κανα δυο μήνες) με το b3x και σκίζει παντού με τα stomp/cabinets που έχει. Ιδίως με το OD θα καλυφθώ νομίζω 100%

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως αυτο που λεει ο waterfall με το leslie εχει λογικη. Μην ξεχναμε οτι το leslie ειναι στην ουσια ενα (υπερ)χρωματισμενο ηχειο, και τα καλυτερα βρωμοπεταλα αλλωστε, αν δεν περασουν π.χ. μεσα απο την καμπινα της κιθαρας σα σκ@τα ακουγονται.

 

 Και γενικοτερα αλλωστε τo leslie ειναι βασικοτατο στη χροια του organ, και τα rompler ακομα, οταν τα περναγες απο κανα leslie εφε, μονο τοτε επαιρναν τα πανω τους.

 

 Αφου γουσταρεις φαση organ, εχε το στην ακρη του μυαλου σου μπας και το χτυπησεις μεταχειρα το πεταλακι που σου λεει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά είναι μερικά από τα presets του b3x

νομίζω ότι με καλύπτουν ιδίως τα od.

Από soft επίσης καλά είναι, αν και πιθανότατα το κανονικό πλήκτρο να τα καταφέρνει καλύτερα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα ότι και το sk είχε κάτι επιλογές για ΟD. Εριξα μια ματιά και είδα ότι έχει

tube, stomp, clip, epamp τα οποία είναι προφανώς ό,τι λένε οι τιτλοι εκτός από το τελευταίο που είναι προενισχυτής ήλεκτρικού πιάνου (?) που κάνει ελάχιστα πράγματα.

Τα άλλα έχουν από κακή για τα αυτιά μου προσομοίωση με σειρά προτίμησης, stomp, tube, clip και γενικώς μέχρι τώρα ήταν σεταρισμένο στο tube, οπότε εκεί έχουμε μια μικρή δυνατότητα βελτίωσης αν πάμε στο stomp, τώρα τι stomp έχουν επιλέξει ένας θεός ξέρει.

 

Σας βάζω δυο κλιπάκια με το κανονικό και με το vst με το ίδιο preset.

 

Το registration είναι ίδιο και στα δυό, 888500000 επάνω, 80 πενταλ, και 002221000 κάτω

leslie slow -  perc third soft, fast

 

Δε σας λέω ποιό είναι ποιό θα το βρείτε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου