Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για διαμέρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

+1 για το micro cube, οτι καλυτερο εχω δει για τις εντασεις που το θελεις.. και πολυ ευελικτο, εφφε, simulation τα εχει ολα και συμφερει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1 για το roland micro cube.μικρο,ευελικτο,εiναι οτι πρεπει για διαμερισμα :)

Every guitarist wants to play well.

But in reality, if good intentions were all it took, then everyone would be great.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Να μην έχει εφέ αν είναι δυνατόν(έχω δικά μου ξεχωριστά)

 

Αν θα χρησιμοποιείς πετάλια για drive τότε οποιοσδήποτε μικρός με αξιοπρεπές καθαρό κανάλι και καλή έξοδο για ακουστικά θα σε καλύψει.

 

Αν θες να παίρνεις drive από τον ενισχυτή τότε πρέπει να πας σε μια λύση με ενσωματωμένα εφέ καθώς κανένας μικρός δεν έχει fx loop και δεν θα σου επιτρέψει να χρησιμοποιήσεις σωστά τα δικά σου πετάλια για εφέ.

 

Είναι και πιο ευέλικτο το να μπορείς να καρφώνεις ανα πάσα στιγμή ενα καλώδιο και να παίζεις με τον ήχο που έχεις φτιάξει χωρίς να συνδέεις πάντα πετάλια και τροφοδοτικά.

 

Εκεί παίζεις σε fender mustang i και roland cube 10gx ή micro cube που ανεβαίνουν όμως σε μπατζετ.

Ο μόνος που είναι ακριβώς στα λεφτά σου και σίγουρα αξίζει να τον δείς είναι ο blackstar id core 10.

 

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ο VHt 6 κτλ λαμπατα εχουν γκαζια η μαλον σε βαζουν στην πριζα για γκαζια.Παρε ενα Vox πχ 3 watt αυτο που ειναι για buskin.Μια χαρα ειναι για σπιτι.Εγω κανω και προβα με αυτο στο σπιτι με τα παιδια πχ.Μια χαρα με αξιοπρεπεις ηχους.Κια αν πεινασεις τον βγαζεις και δρομο και περνεις κανα φραγκο.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ξαναθέσω το κλασικό ερώτημα από τα παρόμοια threads:

Γιατί ενισχυτή και όχι κάποια κάρτα ήχου και VSTs  ή κάποιο πολυεφφέ με παρόμοιες δυνατότητες?

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ξαναθέσω το κλασικό ερώτημα από τα παρόμοια threads:

Γιατί ενισχυτή και όχι κάποια κάρτα ήχου και VSTs  ή κάποιο πολυεφφέ με παρόμοιες δυνατότητες?

 

 

 

Για να έχεις αναλογικό ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον cube εχω ακουσει κι εγω τα καλυτερα. Προσωπικα παντως εχω τον fender champion 600 για το σαλονι, τον οποιο συνδεω κατα καιρους με πεταλια, πεταλιερες, ασυρματο συστημα και κυκλοφορω στο σπιτι, λουπερ, οχι να'ναι τελοσπαντων και εχει ανταπεξελθει. Εχω παιξει και συναυλιες, και δεν ειχα κανενα παραπονο!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις αναλογικό ήχο.

 

Το να μιλάμε για αναλογικό ήχο σε λαμπάτες καταστάσεις με αρκετή ένταση (πρόβες-Live) όπου οι ενισχυτές "δίνουν" το καταλαβαίνω.

Το να συγκρίνουμε τον "αναλογικό" ήχο από ένα 10ράκι ηχείο σε χαμηλή ένταση με ψηφιακά ενσωματωμένα εφφέ (Cube, Mustang) Vs μια πλέον πολύ εξελιγμένη τεχνολογία που σου βγάζει τα ίδια....και όλα αυτά για μελέτη/παίξιμο σπίτι..δεν ξέρω τι νόημα έχει.

 

Anyway, μην ξεφύγουμε σε θέμα, απλά να ξέρει ο OP οτι υπάρχει και αυτή η επιλογή, και IMHO προτιμότερη).

:)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαπτοπ μου δεν ειναι για πολλά. Ζορίζεται με 3 tabs ανοιγμένα στο Chrome είναι λίγο αρχαίο και το έχω για τα βασικά...

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου