Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ένα κομμάτι Ikea wood με χορδές να πιάσει ο Πάνος θα ακουστεί γαμάτο ρε συ Σατανά, μην κλέβεις! ;) ;D

Δεν κλέβω...Τον Πάνο το γνωρίζω 20 χρ και ξέρω τι ποστάρω....

Θέλω γνώμες απ τους κατέχοντες τα vintage equipment που κάνουν? τελικά τη διαφορά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ανταλλάσσω στρατ 63 με χαρλει μπεντον σε καλη κατασταση.

 

filos mipow thn antalazeis me ena thalassino enydreio kai mia kithara me nekrokefales kai pentalfes? (eteria den thymamai alla vazei katw kithares twn 5,000 xalara, pistefse me, evgala asfali simperasmata mesw youtube ...)  ;D

 

 

Τη θηκη δεν την δινω. Ειναι πλαστικια.

 

Thelw kai ti thiki, alliws xalaei to dil.  :-*

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανώριε, Ενω συμφωνώ γενικά με όσα λες, διαφωνώ με αυτό:

"Βάλε κακούς μαγνήτες σε μιά κιθάρα που έχει τα καλύτερα ξύλα"

 

Δεν σημαίνει ότι αν βάλεις ακριβούς μαγνήτες σε ψθηνά ξύλα ("πρόχειρα" ξύλα, βιομηχανικά) ότι θα ακούγονται καλύτερα από ότι φθηνοί μαγνήτες στα ίδια ξύλα.

Τα ηλεκτρικά όργανα, δεν αποκτούν αξία (και μεγάλη τιμή) μόν με βάση το αν είναι ακριβά ταμέρη που τα απαρτίζουν, αλλά (και) με το ηχητικό τους αποτέλεσμα, το οποίο προκύπτει ύστερα από βιομηχανικά τεστ κλπ.

Παράδειγμα: οι "μεγάλες εταιρίες του χώρου - και από τη μια και από την άλλη, έχουν επικοινωνία. Παράδειγμα:  η Seymour Duncan προμηθεύεται δείγματα από τη νέα σειρά των Fender και δοκιμάζει πάνω σε αυτά τον νέο μαγνήτη που θα κυκλοφορήσει αύριο και θα ακούγεται "γαμάτα".

Δεν τον κυκλοφορεί στην τύχη.

Αυτό πολυ΄απλά σημαίνει, ότι ορισμένοι πολύ παλιοί μαγνήτες, είχαν τεσταριστεί, είχαν φτιαχτεί αν θέλεις για τα ξύλα που υπήρχαν τότε στην αγορά. Σε ένα σύγχρονο όργανο, μπορεί να μην ακούγονται τόσο καλά όσο ένας καινούριος μαγνήτης .

 

Η εμπειρία μου , μου έχει δείξει ότι η σχέση μαγνήτη (ηλεκτρικών) με ξύλο/σκάφος/μπράτσο (γενικά με το υπόλοιπο σύνολο) είναι εξίσωση.

Δοκίμασα να βάλω στην πιο φτηνή κιθάρα που έχω, μια μπουλετ σκουάιερ από μπάσγουντ, American Special. Κορυφαίοι μαγνήτες αλλά ακούγονταν ckata πάνω της. Δοκίμασα ούτε θυμάμαι πόσα και τι (ο τεχνικός μου τους βαζοέβγαζε χαρά στο κουράγιο του) . Σε πληροφροώ ότι αυτοί στους οποίους κατέληξα και οι οποίοι ακούγονται καλύτερα, είναι κάτι φτηνοί (στην εποχή τους) κεραμικοί single coil από μια κορεάτικη squier της δεκαετίας του 80, κι όταν λέω "ακούγονται καλύτερα" , εννοώ ότι το όργανο έχιε γίνει κάτι άλλο πλέον με ήχο που δεν ανταποκρίνεται ούτε κατά διάνοια στα 80 ευρώ που το αγόρασα εδώ στο Νόιζ (επειδή έχω ξύσει και τη μάρκα πλέον έρχονται και με ρωτάνε τι μαγνήτες έχω και βγάζει τέτοιον ήχο...)

 

 

Δεν διαφωνούμε ,ακριβώς το ίδιο λέω ,είπα κακούς μαγνήτες (ο καθένας βάζει τον χειρότερό του) όχι φτηνούς .

Γενικά δεν πιστεύω στην εξίσωση φτηνό=κακό .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κλέβω...Τον Πάνο το γνωρίζω 20 χρ και ξέρω τι ποστάρω....

Θέλω γνώμες απ τους κατέχοντες τα vintage equipment που κάνουν? τελικά τη διαφορά??

 

Θα πρέπει να ακούσεις ένα οργανο καθαρό για να μπορείς να έχεις γνώμη. Μέσα από εφέ, και το καπάκι τουαλέτας παίζει και ακούγεται σαν ηλεκτιρκή κιθάρα όπως είδαμε.

Δεν το σνομπάρω, αλλά δεν το θεωρώ και ηλεκτρική κιθάρα.

Και ο Τζακ μια χαρά το κάνει και ακούγεται το ξύλο και το σύρμα, και τέχνη είναι, κιθάρα δεν είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, τότε μπορείς να πουλήσεις την θήκη ακριβά, και να δώσεις και την κιθάρα δώρο στον αγοραστή! ;D ;D ;D

Παντα το ελεγα, οτι η συμμετοχη μου σε φορουμ θα μου αποφερει τελικα καποιο σημαντικο κερδος.

Να'σαι καλα.

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να ακούσεις ένα οργανο καθαρό για να μπορείς να έχεις γνώμη. Μέσα από εφέ, και το καπάκι τουαλέτας παίζει και ακούγεται σαν ηλεκτιρκή κιθάρα όπως είδαμε.

Δεν το σνομπάρω, αλλά δεν το θεωρώ και ηλεκτρική κιθάρα.

Και ο Τζακ μια χαρά το κάνει και ακούγεται το ξύλο και το σύρμα, και τέχνη είναι, κιθάρα δεν είναι.

 

Πραγματικα προσπαθω να καταλαβω τι θελεις να πεις. Δηλαδη εσυ τι ακριβως θεωρεις ηλεκτρικη κιθαρα .Και σε ξαναρωταω εσυ σε μια ηχογραφηση σε ενα βιντεο μπορεις να ακουσεις διαφορες στα κσυλα και πολυ περισσοτερο να κοστολογησεις την αξια του οργανου?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=AdkT86ZAOms

και το ξαναβαζω μηπως καποιοι δεν το εχουν δει αφηνω στην ακρη τα σχολια  που ακουστηκαν οτι δεν μου αρεσει η φατσα του οτι ειναι ρατσιστης εδω μιλαμε για κιθαρες.

Και οπως να το κανουμε το κατεχει το αντικειμενο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πατώνουμε? Έχουμε υπόψιν πως λειτουργεί η ηλεκτρική κιθάρα και ο μαγνήτης?

Παίζουμε και κοπανάμε το σώμα και τίποτα δεν ακούγεται από τον ενισχυτή, αυτό δε σας λέει κάτι? Είναι δυνατόν το 2015, με την δεδομένη τεχνική και θεωρητική γνώση, κάποιος να επιμένει ότι θα ακούσει διαφορά από μαόνι σε basswood?

 

Τα ξύλα παίζουν ρόλο στην ηλεκτρική κιθάρα? Σαφώς. Ένα καλό ξύλο είναι πιο όμορφο και πιο γερό. Ένα καλό μπράτσο δε θα στραβώνει. Ένα υπέροχο flame maple καπάκι θα σε κάνει να κοιτάς και να θες να παίξεις. Θα ακούσεις τη διαφορά από το flame?

 

Να προσθέσω εδώ ότι έχω μερικές κιθάρες και καμία από αυτές δεν είναι φτηνή. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τις αγόρασα γιατί είναι αμερικάνικες ή γιαπωνέζικες, τις αγόρασα γιατί προφανώς τις δοκίμασα και ήταν ωραιότατες και ελαφριές. Ένα φτηνό όργανο πάντα θα έχει κακό setup από το εργοστάσιο και μέτριους μαγνήτες. Επίσης είναι πιθανότερο να έχει ατέλειες σε κάποιες εταιρίες με χαλαρό quality control.

 

Παλιότερα σε ένα παρόμοιο θέμα είχα διαβάσει ότι "παίζει ρόλο και το σχήμα" ακόμα. Δηλαδή ίδια κιθάρα αλλά με V σχήμα θα έχει διαφορά. Είναι απλή φυσική, δε χρειάζεται να μπαίνουμε σε αντιπαράθεση. Είναι σα να λέει ένας ότι η γη είναι επίπεδη, και ακριβώς επειδή ένα τέτοιο πείραμα δεν είναι εύκολο, τότε να επιμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν το 2015, με την δεδομένη τεχνική και θεωρητική γνώση, κάποιος να επιμένει ότι θα ακούσει διαφορά από μαόνι σε basswood?

Ναι

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου