Προς το περιεχόμενο

Toto - Hold The Line solo cover


Stavros_F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεστε! Έκανα ένα cover στη σολάρα του Lukather των Toto στο γνωστό αυτό κομμάτι, το ηχογράφησα χθες με τον Marshall DSL5 combo με Celestion Greenback 10, ενα MXR ZW overdrive, ένα MXR Carbon Copy delay και μία PRS Custom 24. Χρησιμοποίησα ένα Shure 57άρι και ψαχνόμουν γενικά με ήχους κτλ και αν δεν σας κάνει κόπο ρίξτε ένα αφτί και πείτε πώς σας φαίνεται ο ήχος, το παίξιμο κτλ.

 

 

Μόλις τελειώνει το σόλο στην ουσία κλείνω το drive και το delay οπότε είναι ο ενισχυτής μόνο για να έχετε και ένα δείγμα χωρίς τα fx.

 

 

(To τούτι στο τέλος πήγε περίπατο αλλά anyway)

 

 

Κατεβάστε το από εδώ https://www.dropbox.com/s/o6cdgoubd4jr93b/hold%20the%20line%20cover%20solo.mp3?dl=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου άρεσε.

Σχετικά με τον ήχο, δεν είχε σχέση με τον αυθεντικό των ΤΟΤΟ, περισσότερο ένα κλάμμα μωρού άκουγα.

Όσο για το παίξιμο, θες δουλειά, δεν πατάς στα σηκώματά σου και ακούγεσαι σα να το ψάχνεις. Μέχρι και οι μικρές νοτούλες που παίζεις πριν τα σηκώματα (δεν ξέρω πως τις λέτε εσείς οι κιθαρίστες), δεν είναι σωστές. Περισσότερο ''πράσινες'' μου ακούγονται.

 

Δεν είναι καλό.

Λείπει το rock feeling.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να το ακούσεις και να γράψεις!

Το ήχο του Lukather σίγουρα δεν μπορώ να τον πετύχω :P, περισσότερο με ένοιαζε να γράψω ένα καλό rock ήχο που και πάλι από ότι γράφεις δεν σου άρεσε καθόλου απολύτως δεκτό. Τι εννοείς "πράσινες" νότες; Θέλει και άλλο δουλειά σίγουρα δεν αντιλέγω και θα συνεχίσω να το δουλεύω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''πράσινες'', όχι στον τόνο, τείνουν προς σάλτσα(μπουρδούκλωμα)...δεν είναι σωστές απλά είναι προς το σχετικές.

Θέλει δουλειά το σόλο σου.

Δεν είπα να φτάσεις τον ήχο των ΤΟΤΟ, αυτό είναι κάτι που θέλει καιρό ενασχόλησης,εξοπλισμό,μελέτη...αλλά το σόλο του Hold the Line  είναι μία προς μία νότα χαρακτηριστικό.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ από αυτόν τον τύπο παίρνω ιδέες σχετικά με την προσέγγιση κάποιου solo, ειδικά αν δεν υπάρχει καλό footage του original κιθαρίστα. Πολύ ακριβής στην αρχική εκτέλεση.

 

Τώρα Σταύρο για την προσπάθειά σου. Μου έδωσες την εντύπωση ότι δε νιώθεις σίγουρος για το πόσο καλά μπορείς να το βγάλεις. Θέλεις το άγχος του recording, θέλεις το απαιτητικό solo, θέλεις η μεγάλη σκιά του Lukather, λίγο απ'όλα λέω εγώ, επηρεάζουν το παίξιμό των κοινών θνητών σαν εμάς.

 

Να παίξεις άλλες 500 φορές το solo, δίνοντας ευλαβική προσοχή σε κάθε νότα και ξαναpostαρε. Θα είναι πολύ καλύτερο και με περισσότερη σιγουριά στα πατήματά σου.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill thanks mate, νομίζω ότι είναι προφανές το ότι θέλει δουλειά ούτως ή άλλως οι κοινοί θνητοί απλά να παίζουμε και να βελτιωνόμαστε μπορούμε, οπότε αυτό θα κάνω! Thanks για το χρόνο σου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο είναι καλή η προσπάθεια αλλά με προπόνηση θα τα καταφέρεις ακόμα καλύτερα!

 

Θα συμφωνήσω με αυτά που είπαν οι αγαπητοί συμφορουμήτες παραπάνω και θα πω ότι σε κάποια σημεία είχαμε και θέμα με το timing. ;)

 

Μπράβο για την προσπάθειά σου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου