Προς το περιεχόμενο

Roland S-50, αξίζει η επισκευή του;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κόσμε του νοιζ,

 

έχει καταλήξει στα χέρια μου ενα Roland S-50 το οποίο ενω ανάβει κανονικά και το κλαβιέ του στέλνει απροβλημάτιστα midi, δεν λεει να βγάλει ήχο. Προφανώς είναι αρκετά παλιό και αρκετά ξεπερασμένο σαν μηχάνημα αλλά όργανο είναι, μια ψηφιακή ψυχή την έχει και θέλω αν μπορώ να του φερθώ σαν καλός οικοδεσπότης.

 

Εγω κιθάρα παίζω. Δεν ξέρω πολλά από αυτά και ερωτώ.

 

Αξίζει τον κόπο η απόπειρα επισκευής του; Κι αν ναι, που θα πρέπει να απευθυνθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι sampler, και για να βγάλει ήχο πρέπει πρώτα να του φορτώσεις δείγματα για να ακουστεί, το έχεις λάβει υπόψιν σου; Προφανές μεν, αλλά μια και δεν είναι το πεδίο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ηταν φοβερό όργανο στα 80's που το είχα στο στούντιο μου.

Η ηχοθήκη της Roland ήταν κορυφαία για τα γούστα μου. Σαν midi controller ίσως το χρησιμοποιήσεις επίσης.

Για service και περισσότερα στον Χναράκη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην μην το βαζεις κατω...

 

 

1) system disk εχεις? το floppy δουλευει?

2) οπως λεει και ο manosx "για να βγάλει ήχο πρέπει πρώτα να του φορτώσεις δείγματα για να ακουστεί"

 

 

 

 

για να τα βρεις κοιτα εδω.

 

Roland Sampler Users' Group Archive

 

 

http://www.sgroup.ca/archive/docs/S50_Digital_Sampler_Basics.pdf

 

http://www.sgroup.ca/archive/samples/Roland/Utilities/      για το Sdisk (Read the readme instructions)

 

 

 

http://www.sgroup.ca/archive/samples/Roland/S50/           για δισκετες ηχων.

 

 

υπενθυμιση... το S50 παιρνει δισκετες Double Sided/Double Density (DS/DD)

 

καλη τυχη!

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είναι αρκετά παλιό και αρκετά ξεπερασμένο σαν μηχάνημα...

Αρκετα παλιο, Ναι. Ξεπερασμενο σαν sampler, Ναι. Αλλα επειδη ακριβως ειναι sampler, το οργανο μπορει να ειναι χρησιμο ακομα και σημερα, και για οσο θες. Παρα την ελαχιστη μνημη του και το 12bit sampling του, το οργανο μπορει παντα να ανανεωθει με νεους ηχους, ειτε απο την βιβλιοθηκη ηχων της Roland ειτε απο δικα σου (Lo-Fi) samples.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπενθυμιση... το S50 παιρνει δισκετες Double Sided/Double Density (DS/DD)

 

καλη τυχη!

 

 

Έχω φτιάξει ένα βιντεάκι στο εσύσωλήνα όπου δείχνω πώς να κάνουμε δισκέττες HD να διαβάζονται σαν DD από παλιά μηχανήματα. Απλώς βάζουμε μία κολλητική ταινία στην μία τρύπα της δισκέτας και την βλέπει σαν DD! Τουλάχιστον στο yamaha sy77 γίνεται.

 

Παρα την ελαχιστη μνημη του και το 12bit sampling του, το οργανο μπορει παντα να ανανεωθει με νεους ηχους, ειτε απο την βιβλιοθηκη ηχων της Roland ειτε απο δικα σου (Lo-Fi) samples.

 

Όπως επίσης λογικά θα μπορεί το σάμπλερ αυτό να διαβάσει και δείγματα μονού κύκλου τα οποία έχουν μέγεθος 1-2kb το καθένα και χρησιμεύουν για χτίσιμο ήχων δικών μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φτιάξει ένα βιντεάκι στο εσύσωλήνα όπου δείχνω πώς να κάνουμε δισκέττες HD να διαβάζονται σαν DD από παλιά μηχανήματα. Απλώς βάζουμε μία κολλητική ταινία στην μία τρύπα της δισκέτας και την βλέπει σαν DD! Τουλάχιστον στο yamaha sy77 γίνεται.

:o

μιλαμε... μπορει να εφτιαξες και το πιο χρησιμο βιντεο σε ολη την ιστορια της μουσικης τεχνολογιας.

Η νεα γενια ειναι ΧΑΚΕΡΖ μιλαμε οχι αστεια

.

.

.

;D

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετε απλως να μην εχει φορτωμενα samples ε? ;D Δεν υπηρχε περιπτωση να παει το μυαλο μου εκει, παντα φανταζομουν οτι θα ειχε καποιους ηχους στη μνημη του. Θα κανω μια αποπειρα με τις δισκεττες αν κ εφ οσον βρω κανα floppy drive. Η αληθεια ομως ειναι οτι δεν πολυκαταλαβαινω την διαδικασια. Υπαρχει ενα system disk το οποιο το φορτωνεις καθε φορα? :-\ Και μετα βαζεις τη δισκεττα με τους ηχους που θες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετε απλως να μην εχει φορτωμενα samples ε? ;D Δεν υπηρχε περιπτωση να παει το μυαλο μου εκει, παντα φανταζομουν οτι θα ειχε καποιους ηχους στη μνημη του. Θα κανω μια αποπειρα με τις δισκεττες αν κ εφ οσον βρω κανα floppy drive. Η αληθεια ομως ειναι οτι δεν πολυκαταλαβαινω την διαδικασια. Υπαρχει ενα system disk το οποιο το φορτωνεις καθε φορα? :-\ Και μετα βαζεις τη δισκεττα με τους ηχους που θες?

 

Ακριβως...!

 

 

για να "φτιαξεις" system disk κοιτα λιγο αυτα που εστειλα πανω.

Αν δεν μπορεις να το κανεις.. τα ξαναλεμε... εδω ειμαστε!

 

 

επισης να μη ξεχασω...απο την πισω πλευρα το S50 εχει εξοδο RGB. Με ενα καταλληλο καλωδιο μπορεις σε μια μικρη τηλεοραση να βγαλεις το σημα να βλεπεις τι κανεις απο edit εκει....

 

 

[flash=200,200]

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=CjjafjCfVhY

 

εδω ειναι ενα spreadsheet που περιγραφει τι εχει η βιβλιοθηκη Roland για το S50

 

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ApMSGPxA-0vHdHhtUm5iMlFTclRBdXA0dDFzYzRvYVE&hl=en#gid=0

 

οπως ειπαμε μπορεις να κατεβασεις καποιες δισκετες της βιβλιοθηκης απο το λινκ παραπανω

(Roland Sampler Users' Group Archive)

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου