Προς το περιεχόμενο

Το panner στο CubaseSX3 είναι απενεργοποιημένο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Λοιπόν, έχω μία κάρτα ήχου Μ-Audio Delta 192, διάφορα ολοκληρωμένα τραγούδια στην Cubase και είμαι στη φάση της μίξης και για κάποιο περίεργο λόγο δεν μπορώ να κάνω pan κανένα mono κανάλι!! Όπως όλοι καταλαβαίνετε έχω μεγάλο πρόβλημα και θα ήθελα τη συμβουλή σας στο τι μπορεί να φταίει καθώς δεν έχω ξανασυναντήσει τίποτα παρόμοιο στο παρελθόν και κάθε δική μου προσπάθεια να το λύσω έπεσε στο κενό...

 

Γράφω μέσω ψηφιακής κονσόλας με firewire (Yamaha 01v96 με mLan) και στη συνέχεια την μίξη (προσπαθώ να) την κάνω μέσα στο Cubase χρησιμοποιώντας τους drivers της κάρτας ήχου- δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποια σημασία, απλώς το αναφέρω ενδεικτικά...

 

Όποιος έχει να προτείνει κάτι να το κάνει το συντομότερο γιατι στην κυριολεξία ΚΑΙΓΟΜΑΙ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι ακριβώς πάνω από τα fader στο mixer!

Εχεις δίκιο όμως δεν είναι προφανές.

Υπάρχει μια πορτοκαλί γραμμή αριστερά σαν οριζόντιο fader...

Θα το δείς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, ξέρω που είναι το panner, το πρόβλημα είναι ότι εκεί που θα έπρεπε να είναι, μου βγάζει στη θέση του no panner, δεν υπάρχει η γραμμούλα και είναι γκριζαρισμένο. Αυτό υπάρχει μόνο στα mono κανάλια, στα stereo υπάρχει κανονικά ο panner! Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω pan τίποτα, ούτε τα drums (hi hat αριστερά, ride δεξιά, κτλ), ούτε τις κιθάρες ούτε τίποτα!!!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα audio channels, μόνο στα mono όμως. Αυτή τη στιγμή πχ έχω ενεργό ένα project το οποίο έχει 5 mono κανάλια (Guitars 1-4, Βass) και ένα stereo (Drums) και θέλω να πανάρω τις δύο κιθάρες αριστερά και τις δύο δεξιά και δεν μπορώ!!! Δεν έχω ούτε vst instuments, ούτε τίποτε άλλο, μόνο audio tracks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το project το είχες ξεκινήσει στην ίδια έκδοση Cubase που χρησιμοποιείς τώρα (και στην οποία λες ότι είναι απενεργοποιημένο το πάνερ) ή σε κάποια παλαιότερη έκδοση; Επίσης, για ποια έκδοση (ή ποιες εκδόσεις) μιλάμε; Επίσης, συμβαίνει το ίδιο αν φτιάξεις ένα εντελώς καινούργιο project και του βάλεις μονοφωνικά audio κανάλια;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση είναι η τελευταία (SX 3.1.1) και μάλιστα αυθεντική (φοιτητική έκδοση). Το project το ξεκίνησα σε αυτήν. Τώρα που το ξανακοίταξα, το πάνερ είναι απενεργοποιημένο μόνο όταν στο output bus του mono καναλιού βάλω mono out ενώ όταν βάλω stereo out το πάνερ είναι μεν ενεργοποιημένο αλλά ουσιαστικά λειτουργεί σαν stereo panner, δηλαδή σαν εξισορροπητής του στέρεο φάσματος μεταξύ L&R, του τέστειν τζίφος - δεν μπορώ να κάνω hard pan και ουσιαστικό panning... Τι σ*#$ά γίνεται??!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ουσιαστικά το "πρόβλημα" σου έχει να κάνει με το στήσιμο του project.

Δοκίμασε κάποιο από τα preset γι αρχή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλιμα αυτο εχει να κανει κιριως με ρυθμισεις της καρτας ηχους και ρυθμισεις των vst connections και vst inputs στο cubase...το εχω ξανασυναντησει...μην αγχωνεσαι...δεν ειναι κατι σοβαρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, για όνομα !

Δεν υπάρχει περίπτωση το Cubase σε καμμία απο τις εκδόσεις του να σου δώσει panner όταν έχεις μονοφωνικό κανάλι assigned σε μονοφωνική έξοδο !

Πολύ απλά θα πρέπει ή να κάνεις τη μίξη απο την 01v (όπως όλος ο κόσμος θα έκανε στη θέση σου) ή να δώσεις στερεο εξόδους στα κανάλια σου απο το vst connections (F4) παράθυρο, για να καταλάβει το καημένο το πρόγραμμα πως θές να δουλέψεις στερεοφωνικά........

RTFM !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου