Προς το περιεχόμενο

ρωγμη σε κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια,εχει παρουσιαστει στην κιθαρα μου μια ρωγμη στην ενωση μπρατσου με σωμα.Η κιθαρα εχει φλοιντ ροουζ(οχι γνησιο) κ δεν ξερω αν φταιει αυτο,δεν το πεθαινω παντως,νορμαλ πραγματα.Δεν ξερω αν φταινε τα ελλατηρια η η βεργα,παντως μου το ειχε κανει κ η πρωτη κιθαρα την ιδια ακριβως ρωγμη στο ιδιο ακριβως σημειο,(τι διαολο καταρα το χω)στην οποια ζητημα να ειχα παιξει το τρεμολο 10 λεπτα.Δεν εχω πειραξει τπτ στην κιθαρα.Πολυ πιθανον να φταιει η υγρασια,δεν ξερω ομως....ακριβως η ιδια κ στο ιδιο σημειο???Αν μπορει να βοηθησει καποιος.....ευχαριστω

 

 

Υ.Γ sry για την φωτο,δεν μπορουσα καλητερη

 

DSC00135.zip

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ποιο συνηθισμενη ρωγμη στο συγκεκριμενο σημειο μαλλον καποια πτωση εφαγε δυσκολο να εγινε απο αλλο λογο εκτος αν ειναι ψευτικη σαν κιθαρα νοβοπαν

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η φώτο που έστειλες δε φαίνεται καλά, θα ή8ελα να σε ρωτήσω μήπως η ρωγμή υπάρχει μόνο στο στρώμα του χρώματος της κιθάρας σου.Αν ναι ,είναι πολύ πιθανόν να έχει συμβεί λόγω της υγρασίας ,λόγω διαφορετικής συστολής και διαστολής των δύο διαφορετικών υλικών σε αλλαγεσ θερμοκρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να πω με σιγουρια.Στο χρωμα φαινεται να ειναι παντως.Η κιθαρα πτωση δεν εχει φαει.Να πω κ κατι αλλο,οταν παιζω το floyd ακουγονται (καμια φορα)καποιοι παραξενοι θορυβοι σαν σπαει/διαστελλεται/συστελλεται ξυλο.Τη μια μου φενεται πως προερχεται απο την ενωση κ την αλλη απο τις βιδες του floyd.Δεν ξερω τι σκατα τι γινεται....

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ πιθανό να φταίει το Floyd ειδικά αν δεν είναι και το αυθεντικό της ή το μαμάτο της.Είναι πάρα πολύ συνηθισμένη πάντως η ρωγμή σε εκείνο το σημείο της ένωσης.Έχω και εγώ μιά παλιά stratocaster (μιλάμε για 20ετία) χωρις Floyd που έχει ρωγμές στο χρώμα στο συγκεκριμένο σημείο.Βίδα,Neck,χρώμα και body είναι διαφορετικά υλικα πάντως.Άλλες συμπεριφορές υλικών στη ίδια ένωση έχουν πολλές φορες τέτοια αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι οι βιδες πισω ειναι σφιγμενες καλα για να δεχεται την πιεση ομοιομορφα το ποκετ του σωματος ... επισης το ξυλο δεν ειναι καλος αγωγος της συστολης διαστολης :) θα πρεπει να μπαινει πολυ σφιχτα στο ποκετ το μπρατσο για να συμβει εγω επιμενω οτι το συγκεκριμενο σπασιμο αν οντως ειναι βαθυ γινεται στην περιπτωση που πεσει η κιθαρα και μαλιστα μην σου πω να πεσει και πλαγια οπως την ακουμπαμε σε κανενα τοιχο το κλασικο που γλυστραει και πεφτει αριστερα η δεξια, μηπως συνεβη οταν ελειπες και απλα την σηκωσανε χωρις να σου το πουν καν ????

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα....λες να εγινε κατι τετοιο?και γω να ψαχνομαι.Αλλα δεν νομιζω γιατι την κιθαρα την φυλαω  στην βαλιτσα σχεδον παντα,σπανια να την αφησω στο σταντ.Η ρωγμη ειναι καθαρα επιφανιακη,απλα κρατησα καποιες επιφυλαξεις μην τυχον ηταν βαθεια κ δεν φαινοταν,αλλα δεν νομιζω να συμβαινει κατι τετοιο.Η κιθαρα ειναι μια jackson dk2,το λεω για εχετε υπ'οψιν σας το floyd.Εμενα αυτα τα τσακ-τσουκ που κανει το ξυλο ειναι που με τρελλαινουν.Ειναι αναμενομενο?με το συγκεκριμενο floyd?Να κοιταξω αν γινεται αντικατασταση με νεα?αν γινεται με την  εγγηυση βεβαια..η να μαζευω λεφτα για original fr?

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με επιφυλαξη εκτος αν εβαλες τιποτα χορδες 12αρες η 13 αρες και την ζορισανε πολυ δεν πιστευω οτι με 9 και 10ρες μπορει το τρεμολο να σου κανει ζημια.

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα νομίζω πως δεν εχει καμια σχεση το Floyd rose με την ρωγμή..διοτι και εγω μια ακριβως ιδια ρωγμή σε κιθάρα χωρις FR...οσο για τους θορύβους κοιτα τα ελατηρια της κιθάρας σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9αρες φοραει η κιθαρα.Αυτο που με προβληματιζει ειναι η βαση που κουμπωνει το floyd,μην φαγωθουν τα πασα στο σωμα κ μετα να τρεχω.Με τα ελλατηρια δεν καταλαβα.....να χαλαρωσω δηλαδη την ταση?Μετα δεν θα χω αλλο προβλημα?

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου