Προς το περιεχόμενο

Yamaha ή Roland E-drums?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινωνία!  ;D

Πρέπει να έχει ξανά ερωτηθεί το παρόν θέμα, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο ζήτημα. Σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένα ηλεκτρονικά ντραμς, και τείνω προς την Yamaha dtx-522. Δηλαδή γύρω στα 1000 ευρώ καινούρια.

 

Έχω μια σύγκρουση με τον εαυτό μου που του λέω πως η παραπάνω ντραμς είναι καλύτερη από τις TD-9 και TD-11 της Roland. Για την Alesis DM10 ωραία φαίνεται (με τα mesh heads) αλλά και πάλι δεν ακούω καλά λόγια και δε την εμπιστεύομαι. Από millenium τα ίδια. Η Yamaha έχει πολύ ωραίο δέρμα στο snare και πολύ ωραίο ήχο (Σαν ακουστικό set).

 

Ποια είναι η γνώμη σας και γιατί? Ευχαριστώ για το χρόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά!

 

Η εσωτερική σου σύγκρουση, νομίζω οτι είναι αυτό ακριβώς, εσωτερική  :P

 

Χωρίς να ισχυρίζομαι πως είμαι ο ειδήμων στα ηλεκτρονικά τύμπανα (αποκλειστικά για μελέτη, σπίτι, και για κανέναν άλλο, ΑΠΟΛΥΤΩΣ, λόγο), σε βεβαιώνω, οτι yamaha και roland, ειδικά τα μοντέλα που συγκρίνεις, δε συγκρίνονται για κανένα λόγο. Εγκέφαλος, ποιότητα κατασκευής, υλικά, άρα durability (και φυσικά μεταπώληση) κτλ, δε συγκρίνονται.

Roland με κλειστά μάτια.

 

Υ.Γ. Εγώ γράφω, άρα φαντάζομαι δε χρειάζεται να γράψω οτι είναι η προσωπική μου άποψη έτσι?  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αυτήν από το 2008

 

Και είμαι πολύ ευχαριστημένος ,τα πολύ καλά κομμάτια της είναι το hihat και το snare ,σε σχέση με άλλες που έχω παίξει (όχι αυτές που λες ) .

Μια φτηνή ξαδέρφη της που είχα δοκιμάσει δεν μου άρεσε καθόλου .

Μέχρι στιγμής δεν έχει πάθει τίποτα και την κοπανάω συστηματικά  ;D

 

Ένα θέμα .

 

Εάν παίζεις live σε κανονική ντράμς ,θέλεις λίγο χρόνο να συνηθίσεις από την ηλεκτρονική ,κανένα τρίωρο,ίσως και περισσότερο .

Εγώ τουλάχιστον το θέλω ,αφού πιάνω κανονική σπάνια .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου