Προς το περιεχόμενο

Mαθήματα κιθάρας σε πολύ μικρό παιδί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Εδώ και αρκετό καιρό παραδίδω μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας σε άτομα κάθε ηλικίας. Πρόσφατα όμως έκλεισα μια συμφωνία για ιδιαίτερο σε παιδάκι μόλις 8 χρονών, αρκετά χρόνια μικρότερο από τον μέχρι τώρα νεότερο μαθητή μου.

Απευθύνομαι κυρίως σε δασκάλους που έχουν εμπειρία σε αντίστοιχες περιπτώσεις: Ποιά πιστεύετε πως θα πρέπει να είναι η κατάλληλη προσέγγιση στη διδασκαλία; Ίσως κάποια προτεινόμενη βιβλιογραφία θα βοηθουσε.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Νομιζω η καλυτερη αρχικη προσεγγιση θα ηταν με ασκηση πανω στο οργανο για τα δακτυλα,για να του τραβηξει το ενδιαφερον..διοτι αν με την πρωτη ακουσει τα θεωρητικα,θα πελαγωσει..

 

καλη αρχη κ οτι καλυτερο ευχομαι :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι δάσκαλος αλλά θυμάμαι ότι ξεκίνησα να αγαπάω την κιθάρα στα 8-9 .

Ο πατέρας μου είχε μια παλιά κλασική και έπαιζε κάτι λίγο ,εγώ ενθουσιαζόμουν και του ζήτησα να μου δείξει .Μου έμαθε ένα απλό τραγουδάκι που του ζητούσα συνέχεια (για να με ξεφορτωθεί) .Αυτό το τραγούδι το έπαιζα για μήνες ,ήμουν πολύ περήφανος και όταν μου έδειξε τα λίγα ακόρντα που ήξερε κόλλησα .Τον επόμενο χρόνο ξεκίνησα με δάσκαλο .

 

Φαντάζομαι ένα παιδί σε αυτή την ηλικία πρέπει να δει την μουσική σαν παιχνίδι ,να μάθει να παίζει αυτό που του αρέσει ,το εάν θα συνεχίσει δεν είναι πάντα στο χέρι του δάσκαλου ,το ίδιο πρέπει να το διαλέξει από άλλα πράγματα που μπορεί να νοιώθει ότι είναι καλύτερος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-συμφωνω με τους προλαλησαντες.

Δωσε βαση στο πρακτικο κοματι και κανε διαλειματακια μεταξυ των ασκησεων. Ειναι δυσκολο να εχεις συνεχεια τη προσοχη του μαθητη στραμενη πανω σου.Μη τον αφηνεις να "ταξιδευει" και μη περιμενεις να παιξει γρηγορα "αυτονοητα"πραγματα. Θελει πιο πολυ υπομονη..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Το να μην κουράζω το παιδάκι είναι όντως μεγάλης σημασίας, πολλές φορές μια ασκησούλα και ένα τραγουδάκι υποθέτω είναι αρκετά για να διαβάζει μέσα στη βδομάδα, και πάντα πράγματα που να κινούν το ενδιαφέρον. Η θεωρία όντως μπορεί να περιμένει και μάλιστα σκεφτόμουν να την παρουσιάσω και αυτή σαν παιχνίδι, πχ χρωμάτισε τις ΝΤΟ ένα χρώμα, τις ΦΑ άλλο κλπ.

 

Ένα καλό βιβλίο που μου σύστησε συνάδελφος, είναι το "Κιθαροζωγραφιές"

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξεκίνησα κλασική σε ωδείο στην ηλικία που αναφέρεις πως είναι τώρα το παιδάκι.

 

Ο δάσκαλος από την πρώτη στιγμή ξεκίνησε τη θεωρία, το διάβασμα παρτιτούρας, τις ασκήσεις. Σε καμία στιγμή δεν θυμάμαι να τα θεώρησα βαρετά, κουραστικά ή οτιδήποτε φοβόμαστε πως μπορεί να "διώξει" ένα παιδάκι, το αντίθετο, τα έβλεπα ως τον φυσιολογικό τρόπο να κατανοήσω τη μουσική και με κάθε μικρή κατάκτηση φτιαχνόμουν περισσότερο.

 

Τι θέλω να πω; Ο καθένας είναι όπως τον μάθεις. Ξεκίνα το παιδάκι "κανονικά" κι αν έχει τη μουσική και το όργανο "στο αίμα του" θα ρουφάει το κάθε τι που του δίνεις...

 

Καλή επιτυχία!

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση stamkosk.

Πρώτο μάθημα σήμερα και όλα πήγαν εξαιρετικά!

Θέλει έναν πολύ διαφορετικό χειρισμό όντως και είναι σημαντικό το να "πιάσεις" τι κινεί το ενδιαφέρον σε κάθε παιδί. Κάναμε πολύ βασική θεωρία και πιο πολύ μιλήσαμε για την ηλεκτρική κιθάρα ώστε να την γνωρίσει σαν μουσικό όργανο.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου