Προς το περιεχόμενο

πονος και αγκυλωση μικρου δαχτυλου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα θα ηθελα να με βοηθησετε με το προβλημα το οποιο εχω στο μικρο δαχτυλακι του αριστερου χεριου..

καθε πρωι που ξυπναω δυσκολευομαι να κουνησω το μικρο δαχτυλο μου και αυτο γιατι ποναω προσπαθωντας να το κανω να ειναι ευθειο και επισης οταν παω να παιξω κιθαρα με ποναει σχεδον ολο το δαχτυλο.....

αυτο το ειχα παθει περιπου πρι 2 χρονια και τωρα με ξαναεπιασε

 

θα ηθελα να μου πειτε τι να κανω..

 

αααα επισης ειχα παει και σε γιατρο για ακτινογραφια και δεν ειχα τιποτα ,μονο που μου ειπαν οτι εχει μετακινηθει ενα κοκαλακι

 

σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να μου πειτε τι να κανω..

 

να πας ξανα σε εναν ΓΙΑΤΡΟ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παω την δευτερα ελπιζω να μην ειναι ομως τενοντιτιδα γιατι την εκατσα μετα.... :-\

εγω σου ευχομαι να ειναι τενοντιτιδα η οτιδηποτε που να γιατρευεται, μην διαβαζεις μ#@$ιες στο ιντερνετ και πηγαινε σε ενα - δυο γιατρους  αμεσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πας στο Ασκληπειο Βουλας και να δεις ενα Γιατρο που ειδικευεται σε Χειρουργειο ακρας χειρος.Εγω εχω παρομοιο προβλημα με τον δεξι αντιχειρα .Εκανα δυο φορες κορτιζονη και προς το παρον δεν με ενοχλει.Αν ειναι το ιδιο προβλημα λεγεται Τενοντοελυτριτιδα!!Καλο θα ειναι οταν πας να εχεις και την ακτινογραφια μαζι σου ωστε να παρει μια εικονα ο Γιατρος  !!Αυτη η μετακινηση του οστου προφανως δημιουργει φλεγμονη στο ελυτρο και δυσκολευει την κινηση των 2 τενοντων το δαχτυλου!!Οταν ζεσταθει ομως δεν ποναει!ετσι δεν ειναι;Επισης το πρωι που ειναι κρυο το χερι στην προσπαθεια κινησης του αισθανεσαι ενα <<κρακ>>;Αν θελεις το ονομα του γιατρου με πμ.Καλο ξεμπερδεμα και περαστικα!!

Αυτη η παθηση ειναι πολυ συχνη σε μουσικους ,τεχνιτες (χειρωνακτες γενικα ) και σε ανθρωπους που εχουν γαγγλια η κυστες στα χερια τα οποια δημιουργουν φλεγμονες που επηρεαζουν τα ελυτρα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κατι που πρεπει να αγνοησεις αλλα δεν ειναι και κατι φοβερο , οπως το περιγραφεις

 

το μικρο δακτυλο το πρωι πιθανως να κανει και την κινηση 'διακοπτομενη ΄αλλα σιγα σιγα ζεστενεται και ειναι καλυτερα ,ετσι δεν ειναι ? 

 

η αποχη για καποιο διαστημα , απο οτι το ενοχλει , κομπιουτερ ,κιθαρες κτλ , θα το βελτιωσει

 

μικροτραυματισμος που γινεται και απο τα βαρακια ,οπου το μικρο δακτυλο καποιες φορες καταπονειται

και κρεμες οι γνωστες , πιθανων βοηθησουν .

 

προσοχη ουδεμια σχεση με ιατρικη εχω  , απλα σκεφτομαι οτι πολλα πραγματα με μια πιθανη 10ημερη ξεκουραση , ειναι πιο αποτελεσματικα απο φαρμακα και εξετασεις που πιθανων οδηγουν στο ιδιο συμπερασμα .

 

επισης , οταν με το καλο εισαι καλυτερη , ομαλη επανοδοςκ,σιγα σιγα  , οχι πλακωμα .

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και οταν με το καλο περασει ολο αυτο το προβλημα, κοιταξε προσεκτικα και την τεχνικη σου, ειδικα σε οτι αφορα τοποθετηση χεριου και μικρο δαχτυλο, ζεσταμα, διαλλειματα, σωστη σταση κτλ. Τουλαχιστον απο προσωπικη πειρα, οτι επαθα σε χερια κατα καιρους ηταν αποτελεσμα λαθος τεχνικης η συνηθειων στο παιξιμο, και θα μπορουσε να ειχε αποφευχθει αν επαιζα σωστα.

 

Επισης να θυμασαι οτι, ακομα και οταν περασουν, η επανοδος στο παιξιμο γινεται σιγα σιγα, και παντα με καποιες ενοχλησεις στην αρχη. Εκει ειναι που πρεπει να επιμεινεις, χωρις υπερβολες, και σιγα σιγα τα συμπτωματα εξαφανιζονται..  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου