Προς το περιεχόμενο

classic vibe 50's tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι δεν πάει καλά στο βίντεο με τις εντάσεις.

Οι SD ακούγονται ΠΟΛΥ δυνατότεροι - και το γεγονός ότι δεν παραμορφώνεται το σήμα ή δεν υπάρχουν άλλες αλλοιώσεις, με κάνει να σκεφτώ ότι κάτι έγινε λάθος στην ηχογράφηση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ηχητικα δεν μπορω να πω με σιγουρια αν δεν ακουστουν στην ιδια ενταση.Παντως πολυ ομορφη εγινε η Tele!Πολυ ωραια νερα!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν πάει καλά στο βίντεο με τις εντάσεις.

Οι SD ακούγονται ΠΟΛΥ δυνατότεροι - και το γεγονός ότι δεν παραμορφώνεται το σήμα ή δεν υπάρχουν άλλες αλλοιώσεις, με κάνει να σκεφτώ ότι κάτι έγινε λάθος στην ηχογράφηση.

      τι να σου πω... δε ξερω να σου πω κατι αλλο εκτος του οτι εγιναν με ακριβως ιδιες ρυθμισεις.Ειμαι εντελως ερασιτεχνης σε αυτες τις ηχογραφησεις οποτε δεν αποκλειεται να εγινε κατι διαφορετικο και να μην το πηρα ειδηση.

      οσον αφορα τωρα τους μαγνητες, ο str-2 ειναι καταπληκτικος και μαλλον  αυτος ειναι ο ηχος που κυνηγουσα στην θεση neck. Ο little 59 τωρα ειναι εντελως αλλη φιλοσοφια, καλος στα γκαζια αλλα καπως μπουκωμενος, κομπρεσαρισμενος οχι με τοση διαυγεια, καμια σχεση με τελε ηχο σιγουρα. Το περιμενα ειναι η αληθεια αλλα οχι σε τετοιο βαθμο, ισως απο την αλλη να μην μου αρεσουν τελικα οι διπλοι μαγνητες. Ισως να παρει μια θεση στις αγγελιες καποια στιγμη και να ψαχτω για εναν bridge μονο που να κολαει καλα με τον str-2. παντως αλλαξα και τα 2 pots σε 500κ και εβαλα τον πυκνωτη που ειχαν μαζι τους νομιζω ειναι 0.22μF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν πάει καλά στο βίντεο με τις εντάσεις.

Οι SD ακούγονται ΠΟΛΥ δυνατότεροι - και το γεγονός ότι δεν παραμορφώνεται το σήμα ή δεν υπάρχουν άλλες αλλοιώσεις, με κάνει να σκεφτώ ότι κάτι έγινε λάθος στην ηχογράφηση.

Την βρηκα την λ@λ@κια που εκανα και το ξανα ανεβασα. Τωρα ειμαι απολυτα βεβαιος οτι η διαφορα (μικροτερη αυτη τη φορα) οφειλεται στο μεγαλυτερο output των SD.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Ο little 59 τωρα ειναι εντελως αλλη φιλοσοφια, καλος στα γκαζια αλλα καπως μπουκωμενος, κομπρεσαρισμενος οχι με τοση διαυγεια, καμια σχεση με τελε ηχο σιγουρα. Το περιμενα ειναι η αληθεια αλλα οχι σε τετοιο βαθμο, ισως απο την αλλη να μην μου αρεσουν τελικα οι διπλοι μαγνητες. Ισως να παρει μια θεση στις αγγελιες καποια στιγμη και να ψαχτω για εναν bridge μονο που να κολαει καλα με τον str-2. παντως αλλαξα και τα 2 pots σε 500κ και εβαλα τον πυκνωτη που ειχαν μαζι τους νομιζω ειναι 0.22μF

 

Τα 500άρια πόσα πραγματικά Ωμ είναι? Γιατί βάσει ανοχών (20%) μπορεί να είναι απο 400Κ ώς 600Κ... Στην περίπτωσή σου προτιμάς τα +500 λόγω μαγνητών με περισσότερο τύλιγμα.

Μπορείς να δοκιμάσεις 1Μ ποτενσιόμετρο, ή no-load στο Tone για να "ελευθερωθεί" λίγο. Σίγουρα θα μπορούσες να δοκιμάσεις ακόμα και στο Volume (μόνο το 1Μ εδώ), απλά ίσως γίνουν πιο bright τα πράματα γενικώς... Σε τέτοιες περιπτώσεις πάς για κάτι μεγαλύτερο απο .022 σε πυκνωτή (.047 ή .1).

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 500άρια πόσα πραγματικά Ωμ είναι? Γιατί βάσει ανοχών (20%) μπορεί να είναι απο 400Κ ώς 600Κ... Στην περίπτωσή σου προτιμάς τα +500 λόγω μαγνητών με περισσότερο τύλιγμα.

Μπορείς να δοκιμάσεις 1Μ ποτενσιόμετρο, ή no-load στο Tone για να "ελευθερωθεί" λίγο. Σίγουρα θα μπορούσες να δοκιμάσεις ακόμα και στο Volume (μόνο το 1Μ εδώ), απλά ίσως γίνουν πιο bright τα πράματα γενικώς... Σε τέτοιες περιπτώσεις πάς για κάτι μεγαλύτερο απο .022 σε πυκνωτή (.047 ή .1).

απ οτι εχω διαβασει οσο κατεβαινεις σε τιμη του πυκνωτη εχεις πιθανοτητα για πιο bright καταστασεις. Τα ποτενσιομετρα ειναι 498Kohm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σωστά διάβασες. Εγώ λέω οτι θα χρειαστείς μεγαλύτερο πυκνωτή σε περίπτωση που βάλεις παντού 1Μeg ποτενσιόμετρα και τα πράματα γίνουν πιο bright. Έτσι θα αντισταθμίσεις την έξτρα διαύγεια (που λογικά θα φανεί περισσότερο στον neck).

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά ριχτε καμια πρόταση για bridge μαγνήτη που να κολλάει καλά με τον str-2. Θέλω γλυκα καθαρά  αλλά όχι τόσο πριμαριστα όσο έχουν οι vintage. Θέλω δηλαδή να έχω τον τόνο της τελε αλλά πιο τσαμπουκαλεμενο ασ πούμε. Πχ ο Jerry Donahue  θα κάτσει καλά δεδομένου ότι είναι περίπου 7,5κ και ο str-2 είναι 10k η πρέπει οπωσδήποτε ο bridge να είναι πάνω απο την αντίσταση του neck?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα μπηκε στην γεφυρα ο django nick silver pickup, πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες, και συνδυαζεται με τον str-2 καλα. περισσοτερα μετα απο καποιες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου