Προς το περιεχόμενο

Τι εφφε υπαρχουν εδω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο προσεκτικο ακουσμα κατεληξα πως ειναι κιθαρα, φαινεται στις λεπτομερειες οπως slides, fret noise, βιμπρατο.

 

Έχεις δει ένα καβλιτσέκι που έχουν τα κήμπορντς στο αριστερό χέρι;

Αυτό ακούς.

Και μάλιστα χωρίς μεγάλη επιτυχία.

Άκου καλύτερα το attack του ήχου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχεις δει ένα καβλιτσέκι που έχουν τα κήμπορντς στο αριστερό χέρι;

Αυτό ακούς.

Και μάλιστα χωρίς μεγάλη επιτυχία.

Άκου καλύτερα το attack του ήχου.

 

Δυσκολευομαι να πιστεψω πως το '94 ειχαν προσωμοιωση για το fret noise στα slides. Ναι οντως το attack ειναι πιο απαλο απ'οτι θα περιμενε κανεις, αλλα μου ακουγεται πιο πολυ σαν πειραγμενη κιθαρα παρα καθαρο συνθ.

 

Παντως καταφερα να φτασω κοντα με το wha-wha αφημενο στην μεσαια θεση.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα νομιζω ειναι συνθ με κιθαρα μαζι.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να επισημάνω κι εγώ με τη σειρά μου ότι δεν τον θεωρώ κάποιο ωραίο ήχο (to say the least  ;D ) , όμως αυτό το εφέ με το μηδενικό ατάκ μπορείς να το πετύχεις με το πολύ compression και κούρεμα των υψηλών. Μαζί, μπορείς να βάλεις τον δεύτερο ήχο όπως περιέγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να χαλασω το θρεντ μιας και ετοιμαζα ενα παρομοιο θρεντ.Θελω και γω λιγο φως στην κιθαρα του ασματος.Ακουω βάθια ακουω τρεμολα.αλλα αυτο το πισω που παει στην κολαση δεεν μπορω να το πιασω.Τα ντιλει αν υπαρχουν δεν τα ακουω.Ακουω βάθια τουιν .Δεν ξερω δεν εχω ιδεα εν τελη .Καθε γνωμη δεκτη

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον, ρισπεκτ για μουσικη αναφορα στη θρυλικη εποχη των 16bitων, 2ον ρισπεκτ για το soundtrack του killer instict!

 

Το super nintendo ειχε αξιολογη sound engine αν κ το mega drive ηταν ισως πιο δυνατο σε ηλεκτρονικα / new age / synth-based κομματια.

 

Ο ηχος μου αρεσε παρα πολυ για το context, ειναι συνθ ηχος απο τη μηχανη του snes η οποια δουλευε με samples.

 

Ενα οκταβερ περα απο eq / cocked wah κ βαθος σιγουρα θα σ εφερνε πιο κοντα αλλα κ παλι τα παιδια εχουν δικιο για το attack. Δες το microsynth της electroharmonix, καποια μερα θα το χτυπησω κ γω :-)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Προς o.p.) Εγώ έχω να προσθέσω ότι νομίζω ότι ακούω και chorus στο πρώτο σόλο της κιθάρας. Το πνίξιμο του attack και ο ήχος με παραπέμπουν σε πολύ reverb και delay, και σε cocked wah (ενδιάμεση θέση). Και compressor μάλλον όπως είπαν τα παιδιά. Πολύ 80ίλα πάντως αυτός ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το super nintendo ειχε αξιολογη sound engine αν κ το mega drive ηταν ισως πιο δυνατο σε ηλεκτρονικα / new age / synth-based κομματια.

 

Ο ηχος μου αρεσε παρα πολυ για το context, ειναι συνθ ηχος απο τη μηχανη του snes η οποια δουλευε με samples.

 

Το τραγουδι αυτο ομως δεν ειναι απ'την μηχανη του Snes και δεν επαιζε σε αυτο. Ειναι κανονικη ηχογραφηση απο το soundtrack αλμπουμ CD "Killer Cuts" που ερχοταν στο πακετο μαζι με το παιχνιδι.

 

Οριστε το original που επαιζε στην κονσολα, οπου και ειναι προφανες πως παιζει συνθ και οχι κιθαρα.

[flash=200,200]

 

RayDTutto αυτο ναι ειναι καθαρο συνθ.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου