Προς το περιεχόμενο

Τι εφφε υπαρχουν εδω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εφφε θα χρειαστω για να προσεγγισω τον ηχο της κιθαρας εδω?

 

[flash=200,200]

Στο 0:50

 

Ειναι καν κιθαρα ή μηπως συνθ? Αλλα επειδη ποιο πολυ σαν κιθαρα μου ακουγεται, ποιο ειναι το "μυστικο"?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι εφφε θα χρειαστω για να προσεγγισω τον ηχο της κιθαρας εδω?

 

[flash=200,200]

Στο 0:50

 

Ειναι καν κιθαρα ή μηπως συνθ? Αλλα επειδη ποιο πολυ σαν κιθαρα μου ακουγεται, ποιο ειναι το "μυστικο"?

 

Πολύ delay, οctaver, flanger. Κάπως έτσι θα ξεκινούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Octaver? Δεν θα ηταν πολυ πριμος ο ηχος ομως? Ποιο πολυ σαν μεσαια μου ακουγονται αλλα οταν αυξανω τα μεσαια στην κιθαρα παλι κατι λειπει. Μηπως ειναι multiband eq?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ειναι κιθαρα, ξεκινα με μια προσομοιωση rockman  ;D και μια για Eventide harmonizer

(early satriani tone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βάλε 3 εφέ παράλληλα:

Στο πρώτο πολύ compressor, λίγο dist και ένα EQ να σπρώχνει τα μεσαία και να κόβει λίγο τις ψηλές. (Αυτός είναι ο βασικός ήχος)

Στο άλλο βάλε ένα EQ  band pass και μετά πολύ reverb (100%wet) + λίγο delay

Στο τρίτο βάλε λίγο comp+ περισσότερο distortion.

Ανέβαζε στο mix τα 2 και 3 to taste.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις, θα το ψαξω με το guitar rig και θα αναφερω αποτελεσματα.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για τη δήθεν "κιθάρα" των ρυθμικών ή για την ακόμα πιο δήθεν και τελείως χάλια σόλο ;;;"κιθάρα";;;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σολο κιθαρα στο 0:50. Αυτο που λες χαλια εμενα μου ειναι ενδιαφερον γιατι εχει ξεχωριστο ηχο και δεν ειναι προφανες πως ειναι κιθαρα αμεσως.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σολο κιθαρα στο 0:50. Αυτο που λες χαλια εμενα μου ειναι ενδιαφερον γιατι εχει ξεχωριστο ηχο και δεν ειναι προφανες πως ειναι κιθαρα αμεσως.

 

Επειδή ΔΕΝ είναι κιθάρα όπως είπε και ο Σπύρος ο Δέλτα από πάνω.

Δεν υπάρχει ίχνος κιθάρας στο κομμάτι. Ένα workstation είναι ή vstια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο προσεκτικο ακουσμα κατεληξα πως ειναι κιθαρα, φαινεται στις λεπτομερειες οπως slides, fret noise, βιμπρατο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου