Προς το περιεχόμενο

Bοήθεια με yamaha W5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Έχω ένα W5 synth το οποίο,εκτός απο το κλασσικό πρόβλημα με το drive,μου έχουν σπάσει και κάποια buttons.Συγκεκριμένα τα 3 απο το transport του sequenser (rec,stop/top,run) και τα 6 απο το navigate section (up,down,left,right,inc,dec).Eχω φάει τον κόσμο αλλά δεν εχώ βρεί κάτι.Aπ ότι ξέρω και το QS300 έχει τα ίδια,σε γκρί χρώμα όμως,αλλά και πάλι δεν τα βρήκα.Yπαρχει κάποιος που να ξέρει κάτι περισσότερο;         

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες μήπως και βοηθήσω περισσότερο.

W5_1.JPG.27f809c0119a4ef7c45c8b632a663a6a.JPG

w5_2.JPG.504a87431fbdf537685594fa55876e73.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετές φορές αλλά δεν έχω βρεί κάτι.Γενικά νομίζω οτι στο ebay σπάνια βλέπεις W5/W7.Εκτός και αν δεν ξέρω που και πώς το να ψάξω.Εδώ Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο. Στον Νακα να ρωταγες παλι, το θεωρω εντελως απιθανο να εχει κατι, μιλαμε για ενα synth του 1994. Αν βρεις μονο καποιο μεταχειρισμενο/χαλασμενο και το παρεις για ανταλλακτικα. Και στο ebay δεν βλεπω κατι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα πάει στον Νάκκα το 98'.Το κράτησε 2 μήνες και το πήρα πάλι πίσω...Μετά θυμάμαι το άνοιξα μόνος μου για να έχω τα buttons σαν δείγμα και γύρναγα όλη την Αθήνα αλλά τίποτα.Κάπως έτσι τα έχασα..Να προσαρμόσω απο κάτι άλλο υπάρχει σαν λύση αν δεν βρώ τα ίδια;Που θα πάει το άτιμο θα το φτιάξω..Είναι και το πρώτο μου βλέπεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι καιρος να αγορασεις κατι πιο συγχρονο, αντι να ψαχνεις για ανταλλακτικα απο δω κι απο κει για ενα rompler 20ετιας? chin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις και άδικο εδώ που τα λέμε..Δεν είναι το μοναδικό μου synth αλλά είναι το μόνο που έχω σε αυτή την χάλια κατάσταση.Η αλήθεια είναι οτι ήθελα ένα prophet 6 αλλά λόγο οικονομικών δυσχεριών είπα να ρίξω λίγη στάχτη στα μάτια μου και να πάρω έστω τα buttons.Αλλά ούτε αυτα δεν βρίσκω.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω θελω να φτιαξω το πρωτο μου synth αλλα τρεχα γυρευε τωρα ανταλλακτικα. Ειναι και 10 χρονια παλιοτερο απ'το δικο σου (DX21) οποτε το αφηνω να κοιμαται στην ντουλαπα. Ασχετο, τωρα που ανεφερες το Prophet 6, κοιταζα χτες τα synths του Smith και βλεπω ανεβασμενες κατα πολυ τις τιμες. Το Prophet 08 για παραδειγμα, απο 1880€ πηγε στα 2333€ σε μια νυχτα, και το Mopho keyboard απο 700€ στα 950€. Το Prophet 12 δε, αστα. 3330€ και να καινε. Αρχιζει και δεν μας τα λεει καλα ο γεροντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις!!Δεν το πήρα χαμπάρι.Έπιασε το νόημα μου φαίνετε,έτσι κι αλλιώς δεν είναι και κανένας τυχαίος..Κρίμα πάντως γιατί τον τελευταίο καιρό έχουμε δει σπουδαία synths αλλά οι εποχές είναι περίεργες και δύσκολα επενδύεις σε κάτι τόσο ακριβό αν δεν είσαι επαγγελματίας ή χωρίς κάποιες βασικές υποχρεώσεις.Buttons για το w5 και ας είναι και απο τοστιέρα με πατέντα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Buttons για το w5 και ας είναι και απο τοστιέρα με πατέντα!!

Οδοντογλυφιδα. Φτηνη και αξιοπιστη λυση. Με αυτη θα πατας τα κουμπια, ή με καποιο σπιρτο. 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου