Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για πρώτη ηλ. κιθάρα και ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι.

 

Πρόσφατα αν και μεγάλος σε ηλικία άρχισα να μαθαίνω ακουστική κιθάρα (Υamaha F310) και σε κανένα τρίμηνο περίπου θέλω να πάρω και ηλεκτρική και ενισχυτή για σπιτική χρήση. Εχω μόνο την ιδιοτροπία να θέλω καινούργια μηχανήματα στο κουτί τους για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Eξάλλου δεν εντυπωσιάστηκα από τις αγγελίες μεταχειρισμένων εδώ μέσα, ούτε από επιλογή ούτε από τιμές.

 

Γιά πρώτη ηλεκτρική μου άρεσε η Ιbanez GRG250 DX (320 ευρώ στην Ελλάδα) αλλά ενώ στο Ultimate guitar είχε καλές κριτικές εδώ όλοι την βγάζανε κακή.

Ξέρω ότι είναι φτηνομοντέλο αλλά για πρώτη κιθάρα ίσως να με εξυπηρετούσε, μου άρεσε εμφανισιακά και είναι απλή (χωρίς active electronics και μπαταρίες που έχει η RGA42TFMZ). Επίσης μου αρέσει και η Ibanez RGA42 TFMZ (350 ευρώ από Ιταλία), αυτή ήταν η πρώτη μου επιλογή αν και δεν είμαι χεβυμεταλας.

 

Κάποια άλλη πρόταση; Δεν θέλω Les Paul style, απλά μια αξιόπιστη απλή κιθάρα που να την κρατήσω για λίγο καιρό και μετά, αφού μάθω και εξακολουθώ να μαθαίνω παίρνω μια Fender American Deluxe Stratocaster. Δεν θα ήθελα Squier Strat για ψυχολογικούς κυρίως λόγους, καλύτερα να περιμένω για την "αυθεντική" Fender. Κάποιες άλλες προτάσεις ίσως; (Yamaha, PRS...)

Επίσης δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω το tremolo καθόλου, καλύτερα να μην έχει για λόγους αξιοπιστίας. Εχω διαβάσει τον οδηγό αγοράς Fender Stratocaster στο παρόν site.

 

Επίσης για ενισχυτή σκεφτόμουν τον Line6 Spider IV 75 (268 ευρώ) και αργότερα τον FVB Express ποδοδιακόπτη (104 ευρώ). Ακόμα πιο μελλοντικά εφφέ Boss GT100 (405 ευρώ). Εναλλακτικοί ενισχυτές Roland Cube και Peavey Vampyr. Εδώ είδα σύσταση για Bugera 6260, αλλά η τιμή του είναι 468 ευρώ, 200 παραπάνω από τις πιο πάνω επιλογές. Ξέρω, ότι πληρώσεις θα πάρεις αλλά μην ξεχνάμε θα είναι η πρώτη μου κιθάρα και ενισχυτής για χρήση στο σπίτι. Τι λέτε κι εσείς; Κοιτάζω να κρατήσω το κόστος γύρω στα 700 ευρώ συνολικά.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην πάρεις κιθάρα με Floyd Rose (και μάλιστα φτηνιάρικο) για πρώτη. Ξέχνα τις Ibanez που έβαλες.

 

Επίσης, δεν θες LP, δεν θες Squier, και έτσι πετάς το 90% του στοκ στο μπάτζετ σου.

 

Οι PRS και οι Yamaha είναι αξιόπιστες γενικά. Κοίτα προς τα εκεί.

 

Επίσης δες ενισχυτές πέρα από την πρώτη επιλογή σου η οποία δεν είναι και η καλύτερη.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να πω οτι μ αρεσει ο τροπος συλλογισμου σου.

 

Επειτα θα πω οτι σημερα εγω προσωπικα δεν εχω πετυχει κακη κιθαρα σε καμια κατηγορια τιμης. Ακομη και η φθηνοτερη που μπορει να βρεθει,με ενα καλο σεταπ θα παιξει αξιοπρεπως.

Το μονο που θα ελεγα θα ηταν να αποφυγεις σε αυτη τη χαμηλη κατηγορια τιμης κιθαρες με τρεμολο τυπου floyd,γιατι σε αυτο το εξαρτημα της κιθαρας γινεται πολυ αισθητο (και με εκνευριστικο-απογοητευτικο τροπο) το "οτι πληρωνεις παιρνεις". Καλυτερα κατι απλουστερο.

Επισης να την πιασεις την κιθαρα που σκοπευεις να παρεις και να τη δοκιμασεις,μην αρκεστεις σε καλα reviews ή ομορφη εμφανιση,αν δεν σε βολευει εσενα ας εχει και τα καλυτερα σχολια,αχρηστα θα ειναι.

Αφου εχεις σαν μελλοντικο στοχο strat,παρε μια strat.

Μην απορριπτεις και τις squier απο τις επιλογες σου γιατι βγαζουν μια χαρα κιθαρες για τα λεφτα τους,αλλα υπαρχουν και αλλες πολλες εταιριες που κανουν καλες κιθαρες τυπου στρατ σε φτηνη τιμη (cort,dean,blade,yamaha κλπ κλπ κλπ)

 

Τελος για ενισχυτη modeling προσωπικα δεν θα προτιμουσα τον line 6.

Ισως κοιταζα σε καποιον roland cube ή καποιον fender mustang.

 

Αυτα απο μενα,καλη συνεχεια!

 

 

edit:με προλαβε ο ray και τα ειπε ολα σε δυο σειρες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις κιθάρα με Floyd Rose (και μάλιστα φτηνιάρικο) για πρώτη. Ξέχνα τις Ibanez που έβαλες.

 

Επίσης, δεν θες LP, δεν θες Squier, και έτσι πετάς το 90% του στοκ στο μπάτζετ σου.

 

 

 

Συμφωνώ.

 

Θα σου πρότεινα squire για δύο λόγους ,ο ένας είναι ότι είναι καλή κιθάρα (εκ πείρας).

Ο δεύτερος ,ότι εάν αποφασίσεις να την αλλάξεις δεν θα χάσεις τα λεφτά σου ,η κιθάρα έχει καλό όνομα και μετά από 1-2 χρόνια θα έχεις χάσει λίγα χρήματα  πουλώντας την .

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλες καλές κιθάρες για παράδειγμα chapman .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω για  line6, μακρια.

 

 

Μακριά,μακριά!Τον κοιτάζω,τον βρίζω και κλαίω τα λεφτά μου!Θα σου σπάσει τα νεύρα!

Δες και έναν Ibanez που κυκλοφόρησε τελευταία.Ό,τι πρέπει για οικιακή χρήση,απλός,15άρης στα 80 ευρώ.Θα πάρει πόδι το μηχάνημα του διαβόλου Line 6...

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μαθαίνω παίρνω μια Fender American Deluxe Stratocaster. Δεν θα ήθελα Squier Strat, καλύτερα να περιμένω για την αυθεντική Fender

 

εισαι ελαφρως παραπληροφορημενος,απο τη στιγμη που θες strat θα παρεις strat,μια Squier Classic Vibe βαζει κατω (αν τη σεταρεις σωστα) πολλες αμερικανικες.

 

επισης μη παρεις τραντζιστορατο ενισχυτη ,παρε εναν καλο μικρο λαμπατο (ο VHT special 6 ειναι οτι πρεπει) για να εχεις απο την αρχη κορυφαιο ηχο.

 

παρε και ενα δυο πεταλακια για αρχη (overdrive & delay) και θα εισαι μια χαρα  ;)

 

αυτο το πακετακι ειναι ταμαμ ΙΜΗΟ

 

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_60s.htm

 

http://www.thomann.de/gr/vht_avsp16_special_6_valve.htm

 

ή αυτος

 

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_bad_monkey.htm

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_digidelay_bodeneffekt.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά.

Κάπως αρχίζω και ζεσταίνομαι για τις Squier Classic Vibe, ιδίως αν έχουν καλή αξία μεταπώλησης. Τελικά, ο Line 6 Spider σε κανέναν δεν αρέσει εδώ, εγώ παίζω κυρίως με synthesizers και τείνουν να μου αρέσουν οι διαφόρου τύπου ηχητικοί πειραματισμοί, καταλαβαίνω όμως ότι δεν αρέσουν στους πάντες και οι περισσότεροι προτιμούν έναν καθαρό ήχο και όχι εφφέ (πρόσκαιρου) ψηφιακού εντυπωσιασμού.

 

Θα το ψάξω δοκιμάζοντας ο ίδιος σε καταστήματα και δοκιμάζοντας κιθάρεςγια να έχω προσωπική άποψη, γιατί βλέπω ότι οι πρώτες μου επιλογές (Ibanez και Line 6) ίσως να είναι λίγο άστοχες. Α, ξέχασα, η μουσική που (θα) παίζω θα είναι blues rock και mainstream rock (60's-80's) κατά 90% και 10% jazz.

Μην ξεχνάμε το αρχικό μου budget στα 700-800 ευρώ, καλά για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο το βαψιμο ειναι αρρωστεια λαιμαι  (που λεει και καποια ψυχη εδω μεσα) ;D

http://www.thomann.de/gr/fender_sq_classic_vibe_strat_50s_swg.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μόλις την είδα την Squier Classic Vibe 50's και την βρίσκω υπέροχη και σε καλή τιμή!!! Στην λίστα! Thank you Superfunk και Karma!

Ετσι που την βλέπω μου έρχεται να την παραγγείλω εδώ και τώρα...

Ακόμα δεν κατάλαβα γιατί όλοι χτυπάνε τον κακόμοιρο τον Line 6 Spider...και εγώ νόμιζα ότι με 200 ευρώ (μεταχειρισμένο σε αγγελίες εδώ και 50 η πεταλιέρα) θα ξεμπέρδεβα με ενισχυτή και εφφέ...

Για το Boss GT100 τι λέτε; Για να μην αγόραζα ένα σωρό πετάλια τον σκεφτόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου