Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hey guys!

Αναζητώ πετάλι Fuzz και διατίθεμαι να δώσω γύρω στα 200 ευρώ. Δε θέλω έναν κλασσικό 70'ς ήχο φαζ. Ψάχνω βέβαια κάτι το ευέλικτο που να μπορεί να φτάσει από μια γλυκιά παραμόρφωση μέχρι και την υπερβολή. Ως προς το τελευταίο περί υπερβολής, σκέφτομαι κάτι του στυλ ZVEX Fuzz Factory. To συγκεκριμένο πετάλι, ωστόσο, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Από την άλλη έχω δοκιμάσει ανάμεσα σ' άλλα και το Ultimate Octaver της Fulltone που μου άρεσε πολύ. Έχετε άποψη για κάποιο απ' αυτά τα πετάλια; Έχετε να προτείνετε κανένα άλλο; Και ξέρετε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να φέρνει;

Ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει το budget σου να ειναι μεγαλο για fuzz, αλλα θα σου προτεινα να δοκιμασεις το FZ-10 της byiang. Ειναι παρα πολυ ευελικτο. Εχει 3 τυπους fuzz, normal, bright και warm. Το καθενα αντιδρα διαφορετικα χωρις να ξερω με ποιο τροπο (δεν ξερω αν εχει διαφορετικα τρανζιστορς μεσα για καθε τυπο), ωστοσο μπορω να πω οτι πιανει απο ελαφρυ κρεμωδες fuzz εως distortion fuzz. Μονο octafuzz δεν εχει :p. Αυτο που με εχει εντυπωσιασει πολυ, ειναι οτι, περα απο την ευελιξια του μπορει να παιζει ακορτνα (με τις σωστες ρυθμισεις) χωρις να λασπωνει η να μπουκωνει.....

Για 30 ευρωπουλα που εχει, θα σου ελεγα να το δοκιμασεις. Εγω το επελεξα αναμεσα σε αρκετα, ακριβοτερα fuzz

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τα fuzzes είναι πολύ ιδιότροπα πετάλια και είναι πολύ πιθανό, αυτό, που ταιριάζει σε μένα και τον εξοπλισμό μου, σε σένα να μη στρώνει με τίποτα.

 

  Επίσης, έχω την εντύπωση ότι, μαζί με τα overdrives, είναι το είδος effect, στο οποίο δραστηριοποιούνται οι περισσότεροι boutique κατασκευαστές, οπότε οι δυνατότητες επιλογής (δεδομένου και του υψηλού σου budget) είναι πάρα πολλές.

 

  Έχοντας αυτά κατά νου, μπορώ να σου προτείνω το zvex fuzz factory, που ανέφερες (υποθέτω σε οποιαδήποτε από τις παραλλαγές του, πέραν του κλασικού ff, όπως το fat ή το probe), καθώς και fuzz boxes της DeviEver (είχα το NoiseFloor για αρκετό καιρό) ή του Death By Audio (δεν έχω δοκιμάσει, προσωπικά, κάποιο, αλλά μου αρέσει ο ήχων των A Place To Bury Strangers, που είναι και ο κατασκευαστής τους).

 

  Επίσης, είχα στην κατοχή μου το Subdecay Tomato Fuzz, το οποίο έχει διακόπτη bias και μπορεί να βγάλει μερικούς "χαλασμένους" ήχους, ενώ όταν αναφερόμαστε στην υπερβολή στα fuzz, δε γίνεται να μην αναφέρω και το MXR Blue Box.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει το budget σου να ειναι μεγαλο για fuzz, αλλα θα σου προτεινα να δοκιμασεις το FZ-10 της byiang. Ειναι παρα πολυ ευελικτο. Εχει 3 τυπους fuzz, normal, bright και warm. Το καθενα αντιδρα διαφορετικα χωρις να ξερω με ποιο τροπο (δεν ξερω αν εχει διαφορετικα τρανζιστορς μεσα για καθε τυπο), ωστοσο μπορω να πω οτι πιανει απο ελαφρυ κρεμωδες fuzz εως distortion fuzz. Μονο octafuzz δεν εχει :p. Αυτο που με εχει εντυπωσιασει πολυ, ειναι οτι, περα απο την ευελιξια του μπορει να παιζει ακορτνα (με τις σωστες ρυθμισεις) χωρις να λασπωνει η να μπουκωνει.....

Για 30 ευρωπουλα που εχει, θα σου ελεγα να το δοκιμασεις. Εγω το επελεξα αναμεσα σε αρκετα, ακριβοτερα fuzz

 

Όντως ακούγεται να έχει πολύ καλό ήχο. Θα το ψάξω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει το budget σου να ειναι μεγαλο για fuzz, αλλα θα σου προτεινα να δοκιμασεις το FZ-10 της byiang. Ειναι παρα πολυ ευελικτο. Εχει 3 τυπους fuzz, normal, bright και warm. Το καθενα αντιδρα διαφορετικα χωρις να ξερω με ποιο τροπο (δεν ξερω αν εχει διαφορετικα τρανζιστορς μεσα για καθε τυπο), ωστοσο μπορω να πω οτι πιανει απο ελαφρυ κρεμωδες fuzz εως distortion fuzz. Μονο octafuzz δεν εχει :p. Αυτο που με εχει εντυπωσιασει πολυ, ειναι οτι, περα απο την ευελιξια του μπορει να παιζει ακορτνα (με τις σωστες ρυθμισεις) χωρις να λασπωνει η να μπουκωνει.....

Για 30 ευρωπουλα που εχει, θα σου ελεγα να το δοκιμασεις. Εγω το επελεξα αναμεσα σε αρκετα, ακριβοτερα fuzz

Kαι γω αυτο το φαζακι εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος .Βεβαια δεν ειχα εμπειρια απο Φαζ μονο που ακουγα ποσο δυστροπα και μη συνεργασιμα ειναι με Ουα και αλλα πεταλια.Με αυτο δεν εχω κανενα θεμα.Παλια το ειχα μετα το αμερικαν σαουντ για να μην ειναι μετα το Ουα και δηθεν δεν παιζει.Τωρα που δεν εχω αμερικαν σαουντ το ειχα πρωτο μετα το ουα οκ ηταν αλλα εκει που γουσταρα καργα ηταν οταν εβαλα πρινβ το φαζ το Μαρσαλ BB2 .Τα σκαω μαζι και το αποτελεσμα ειναι φοβερο για την εμπειρια μου παντα.Συνεργαζεται μια χαρα παντως για φαζ και οντως ειναι πολυ ευελικτο πεταλι.Αυτα

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά και στα δικά μας παιδιά.. Έχω παίξει το starlight απο crazy tube circuits και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Επίσης ο analog design κάνει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ fuzz. Σε κάθε περίπτωση επειδή είναι ιδιότροπα κωλοπέταλα τα περισσότερα ;D, δοκίμασέ τα με τον εξοπλισμό σου πριν καταλήξεις σε οποιοδήποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά και στα δικά μας παιδιά.. Έχω παίξει το starlight απο crazy tube circuits και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Επίσης ο analog design κάνει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ fuzz. Σε κάθε περίπτωση επειδή είναι ιδιότροπα κωλοπέταλα τα περισσότερα ;D, δοκίμασέ τα με τον εξοπλισμό σου πριν καταλήξεις σε οποιοδήποτε...

 

Μίλησε με τον Μιχάλη (Analog Design) και εξήγησε του ακριβώς τι θες,

θα σε κατατοπίσει πλήρως ανάλογα με τι εξοπλισμό έχεις και τι θες να πετύχεις.

Ειδικά στα fuzz εχει μεγάλη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτό, το χω και είναι δυναμίτης. Πας από χαλασμένο ήχο μέχρι σε κρέμα/σιρόπι.

Βέβαια συμφωνώ και με την άποψη να δοκιμάσεις και κάτι φτιαγμένο από ντόπια χέρια.

Επίσης αυτό που παραθέτω είναι όντως περίεγο ώρες ώρες αλλάζει με τη θερμοκρασία του χώρου αλλά έχει και bias οπότε όλα καλά.

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου