Προς το περιεχόμενο

Τα 80's ήταν βαρετά μουσικά???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιλώντας με βάση καθαρά τις προσωπικές μου μουσικές προτιμήσεις, θα έλεγα πως τα 80s ήταν πολύ ενδιαφέροντα μουσικά. Αντίθετα (πάλι για μένα) τα 90's (μετά το '92 - '93 περίπου) ήταν απαράδεκτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε και τον ηχο του gated snare που χαρακτηρισε ολη την μουσικη της δεκαετιας μετα το 81/82. Ο Barry White χαρακτηρισε το 70 ως την δεκαετια της μελωδιας και του 80 ως την δεκαετια του ρυθμου. Ειναι θεμα γουστου. Παντως προσωπικα τα 80s μου ακουγονται αρκετα πιο συγχρονα οσον αφορα την μιξη σε σχεση με το 70. Δηλαδη η "παλια" μουσικη για τα αυτια μου ειναι πριν το 1980 χοντρικα.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως προσωπικα τα 80s μου ακουγονται αρκετα πιο συγχρονα οσον αφορα την μιξη σε σχεση με το 70. Δηλαδη η "παλια" μουσικη για τα αυτια μου ειναι πριν το 1980 χοντρικα.

 

+1

 

Πιστεύω ότι η δεκαετία του 80 είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες, μουσικά, μιας και είναι η δεκαετία, που έπαιξε το μέταλ (με όλα τα παρακλάδια του), το new wave, η συνέχεια της punk (post punk, hardcore κτλ) και πολλά άλλα (εμένα, πχ, μου αρκούν οι U2, oι Depeche Mode και οι Cure  :) ).

 

+1 (στα "μου αρκούν", + straits, dead can dance, new wave-post punk, και metallica  :))

Εγώ θα έλεγα η τελευταία ενδιαφέρουσα. Είχαν κάτι να πουν. Μηδενισμός, μαυρίλα, κάποια προσωπική έκφραση ρε παιδί μου κοινωνικών καταστάσεων.

 

Αντίθετα, τα μετα-μεταμηδενιστικά '00 ήταν χάλια. Μέχρι και οι dream theater χάλασαν.

Τα '90s τουλάχιστον τα ξελάσπωσαν κάποιοι τύπου Nirvana, Radiohead κ.ά...

 

Στα '10s κάαατι αχνοφαίνεται πάλι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τα θες?Ο Hendrix είχε πεθάνει προ πολλού,ο Rhoads πρόλαβε δεν πρόλαβε τη δεκαετία...Έσπειρε το 70 θέρισε το 80.Τεχνικά πήγε καλά και με μπούκλα αλλά έβγαλε και κάτι βαρεμάρες...U2,R.E.M (ας με συγχωρέσουν οι fan τους).Τα θαύματα είχαν ήδη συμβεί το 60-70.  :)

 

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτά τα 100 «καλύτερα», «χειρότερα», «βαρετά» κλπ που γράφει ο κάθε ένας από εδώ και από εκεί, είναι ο ορισμός του να είχαμε να λέμε- και της πουρουπουπού υποκειμενικότητας.

 

 

Η καλύτερη δεκαετία είναι αυτή που μεγάλωσες (παράλληλα) με τις μουσικές της  ;)

 

 

Και όλες οι δεκαετίες έχουν κάτι να πούνε- ακόμα και αν δεν μεγάλωσες όταν συνέβαιναν οι μουσικές τους, αλλά τις ανακάλυψες στην πορεία.

 

 

ΥΓ @ Marathon αφτό ακριβώς  8)

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη δεκαετία είναι αυτή που μεγάλωσες (παράλληλα) με τις μουσικές της  ;)

 

Μεγάλη αλήθεια.

 

Ό,τι ζούμε μεταξύ 15-25, το βιώνουμε πολύ έντονα, και μας μένει εντυπωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια...όλοι εσείς που σχολιάζετε...είσασταν εκεί? ;D

ή τα έχετε δει από το youtube?

Ενας είναι ο Guru εδώ μέσα (είμαι φάν του).. ;D

...καί έχει σχέση με τον αριθμό 13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια...όλοι εσείς που σχολιάζετε...είσασταν εκεί? ;D

ή τα έχετε δει από το youtube?

 

Απο το tube μονο τα εχω δει διοτι ημουν μικρος τοτε. ;D ;D ;D

 

Μ'αρεσουν oμως σημερα,οταν τυχαινει και ξανακουω,πραγματα που τοτε δεν τα γουσταρα(η μηπως τα κρυφογουσταρα και το εκρυβα ::) ::) ;D).

Ημουν μωρο τοτε,δεν ηξευρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου