Προς το περιεχόμενο

Τα 80's ήταν βαρετά μουσικά???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθέτω ένα λινκ που είχε ποστάρει πρόσφατα εδώ ο συμφουρίτης npap ...

(ως "εργαλείο"- όχι απαραίτητα οδηγό..)

 

http://www.concerthotels.com/100-years-of-rock/%29/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μεγάλη αλήθεια.

 

Ό,τι ζούμε μεταξύ 15-25, το βιώνουμε πολύ έντονα, και μας μένει εντυπωμένο.

 

Ισως ακομα πιο πολυ αυτα που ακουμε πρωτα πρωτα μικρα παιδια. Θυμαμαι ο πατερας μου εβσζε στο αμαξι Scorpions και αργοτερα οταν αρχισα να μαθαινω μουσικους ορους και διαβασα classic rock νομιζα αναφεροταν στον ηχο των Scorpions και οχι στο πιο πολιο ροκ που στα αυτια μου δεν ηταν και τοσο κλασσικο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια...όλοι εσείς που σχολιάζετε...είσασταν εκεί? ;D

ή τα έχετε δει από το youtube?

Και να μην ηταν εκει, οι εφηβοι των 90ς που ειναι οι περισσοτεροι, ακουγαν πολυ 80ς και 70ς, ζουσαν αυτα ακομα στα 90ς μαζι με την grunge και την alternative της εποχης, γιαυτο  ηταν και η πιο πλουσια μουσικα δεκαετια, ειχε φορα 30 χρονων … κατι εγινε μετα με την νεολαια των 00ς,  τους ψεκασανε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην ηταν εκει, οι εφηβοι των 90ς που ειναι οι περισσοτεροι, ακουγαν πολυ 80ς και 70ς,, ειχε φορα 30 χρονων …

Αλλο απλά να ακούς...και άλλο να τα βλέπεις συγχρονως ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απ'τη συναισθηματική προσέγγιση,μουσικά αν το δούμε το 60-70 βγήκαν μπάντες που είτε σου αρέσουν είτε δε σου αρέσουν είναι μουσικάρες!πχ δεν τρελαίνομαι για Genesis αλλά ό,τι έβγαλαν είναι καταπληκτικό,πώς να το κάνουμε?(πριν να φύγει ο Gabriel).Προσωπικά είμαι παιδί των '80ς γεννημένο στα 70ς βεβαίως βεβαίως και μεγάλωσα με τα ακούσματα της εποχής.Αλλά όταν ακούω 70ς που για κακιά μου τύχη δεν τα πρόλαβα και ζηλεύω όσους τα πρόλαβαν,μου σηκώνεται η τρίχα.Πώς να το πω?Είχε αλητεία εκείνη η δεκαετία απ'το rock μέχρι το punk ασχέτως μουσικών προτιμήσεων.Απ'το παίξιμο,τις συνθέσεις,την εμφάνιση των μουσικών,όλα!Είχε μια ξεγνοιασιά που χάνεται στα 80ς που όλα είναι πιο στυλιζαρισμένα πια.Φυσικά οι metallica έκαναν σχολή,οι Cure και το new wave εμφανίστηκαν,ο Knopfler έπαιξε (και παίζει παπάδες),αλλά μίκρυνε πολύ το πράγμα if you know what I mean  ;D

edit:αυτές οι μετρήσεις έπρεπε να γίνονται με θερμόμετρα και όχι άλλα μαντζαφλέρια  ;D

 

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ολες οι εποχες μια χαρα ειναι και ολες εδωσαν πολυ ενδιαφεροντα πραγματα συνφωνα παντα με τα γουστα του καθενος στη μουσικη.Ετσι και τα 80'ς επιλεγεις τι σου ταιριαζει απο αυτα πχ bad seeds,Birthday party,Smiths ,gun club ,wipers για μενα μιλαμε παντα που δεν υπηρχαν παλιοτερα .Αρα μια χαρα τα 80'ς και η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να ειχα ζησει λιγο περισσοτερο σε αυτη τη δεκαετια αλλα δυστηχως γεννηθηκα τελη 70's αρα και γω ειμαι παιδι των 90's.

  Ωραια περασαμε και τοτε.Τα τελευταια χρονια ειναι τα χειροτερα για μενα .Μουσικα ,πλαστικα ,καταναλωτικα,υπερεπικοινωνιακα.ΔΕν ξερω .Θα ελεγα γενικα πιο μοναχικα.Αλλα παλι ειναι ο καθεις πως γουσταριζεται και βιωνει το πραγμα.Τεσπα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και τα 80s (όπως και τα πάντα στη ζωή μας) είναι θέμα ανάγνωσης και των γυαλιών που φοράμε.

 

Προσωπικά, πέρα από τα γνωστά rock συγκροτήματα (προεξαχόντων για μένα των Straits - αντε και των U2 - που είχα το προνόμιο να δω πριν 30 ακριβώς χρόνια - 7 Μαΐου 1985 - στο ΣΕΦ), τα 80s μου (ειδικά προς το τέλος) χαρακτηρίζονται από την έκθεσή μου (που τότε ήμουν πολύ cool για να το παραδεχτώ αλλά είχε σωρεία εκφάνσεων και καλής ποιότητας) στην Βρεττανική ποπ.

 

Και με τόσα ονόματα (με τόσες επιρροές) είναι δυνατόν να μην βρεις κάτι που να σ'αρέσει;

 

Happy Mondays, Simple Minds, Orchestral Manoeuvres in the Dark, The Christians, Wet Wet Wet, INXS, Madness, James, Stone Roses, EMF, Hothouse Flowers, Elvis Costello, Soup Dragons, De La Soul, Lisa Stansfield, Terence Trent D’ Arby, The Charlatans,  Talking Heads, Swing Out Sisters, Neneh Cherry, Massive Attack, This Mortal Coil, Squeeze, Pet Shop Boys, Depeche Mode, The Housemartins / Beautiful South, The Sundays, Simply Red, The Waterboys, Echo and the Bunnymen, Inspiral Carpets, Eurythmics, Cocteau Twins, Aztec Camera, The Smiths, New Order, The Pogues, Jesus and Mary Chain, Nick Cave and the Bad Seeds, New Order, Cure …… για να θυμηθώ λίγα από αυτά .....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Happy Mondays, Simple Minds, Orchestral Manoeuvres in the Dark, The Christians, Wet Wet Wet, INXS, Madness, James, Stone Roses, EMF, Hothouse Flowers, Elvis Costello, Soup Dragons, De La Soul, Lisa Stansfield, Terence Trent D’ Arby, The Charlatans,  Talking Heads, Swing Out Sisters, Neneh Cherry, Massive Attack, This Mortal Coil, Squeeze, Pet Shop Boys, Depeche Mode, The Housemartins / Beautiful South, The Sundays, Simply Red, The Waterboys, Echo and the Bunnymen, Inspiral Carpets, Eurythmics, Cocteau Twins, Aztec Camera, The Smiths, New Order, The Pogues, Jesus and Mary Chain, Nick Cave and the Bad Seeds, New Order, Cure …… για να θυμηθώ λίγα από αυτά .....

 

ΑΚΡΙΒΩΣ...μονο και μονο τα κοκκινισμενα ονοματα αρκουν για να χαρακτηρισεις τη δεκαετια ΠΑΡΑΔΕΙΣΕΝΙΑ μουσικα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και ΜΟΝΟ αυτό το album να έβγαινε , αρκούσε.

 

τα 80's ήταν από τις καλλιτερες 10ετιες μουσικά (και όχι μόνον)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ΜΟΝΟ αυτο το αλμπουμ να εβγαινε

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_McQueen_(album)

 

αρκουσε... :)

 

ή απλα και μονο αυτο το τραγουδι  :)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου