Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω στην κατοχή μου εδώ κι ένα μήνα περίπου ένα DV MARK 40-112. Απο χθες ο ενισχυτής κάνει ένα περίεργο θόρυβο κυρίως στις μπάσσες νότες, και στα 2 κανάλια, κάτι μεταξύ τριξίματος και υπολείμματος overdrive.

Εχω δοκιμασει διαφορετικά καλώδια, κιθάρες, μπρίζες αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστό (κρύο) ενισχυτή, βγάλε-βάλε όλες τις λάμπες μερικές φορές.

Μετά. τσέκαρε τη σύνδεση του μεγαφώνου (επαφές).

Απο την άλλη, το μεγάφωνο είναι καλό? Μήπως έχει κάποιο θέμα?

Αν ο ενισχυτής έχει πολλές επιλογές για εμπέδηση, είναι στα σωστά Ωμ?

 

Όταν ανοίξει ο ενισχυτής και αν εξακολουθεί το θέμα, αν έχεις πρόσβαση στις λάμπες σου χτύπα τις απαλά με ένα ξύλινο μολύβι να δείς αν κάποια είνα μικροφωνική (κάνει θόρυβο, ακούς το χτύπημα στο μεγάφωνο).

Βέβαια το γεγονός οτι στο κάνει και στα δυο κανάλια, φέρνει υποψίες για τις τελικές.

Πόσο καιρό τις έχεις?

 

Απο πυκνωτές πως πας? Εχεις αλλάξει ποτέ? Είναι παλιός ο ενισχυτής?

Θα μπορούσε βέβαια να είναι και κάποιος πυκνωτής σήματος, ή και κάποια αντίσταση που μας αποχαιρετά...

 

Αν δεν κατάλαβες και πολλά απο αυτά που γράφω, καλύτερα πήγαινέ τον σε κάποιον τεχνικό ή σε κάποιον με σχετική εμπειρία...

 

Τους ελέγχους με κλειστό τον ενισχυτή πάντως μπορείς να τους κάνεις (με προσοχή πάντα).

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστω για τις απαντήσεις!

 

Επιχείρησα σε πρώτη φάση να ανοίξω τον ενισχυτή, αλλά μου έλειπε μια μύτη απο το κατσαβίδι και δεν τα κατάφερα. Έπειτα άλλαξα τα ohm του μεγαφώνου, το οποίο ήταν και η μόνη ρυθμιση που δεν είχα αλλάξει όταν το τσέκαρα και το προβλημα φαίνεται να λύθηκε. Bέβαια την πρώτη φορά που είχα δοκιμάσει τον ενισχυτή σε άλλη πρίζα φαινόταν να έχει λυθεί το προβλημα, οπότε σε βάθος χρόνου δεν ξέρω αν θα το ξαναπαρουσιάσει.

 

Alderbody, τον ενισχυτή τον πήρα πριν περίπου ένα μήνα απο musicstore, έπειτα απο επιστροφή τού, απο κάποιον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Τώρα αν και ήσουν σαφέστατος, ισχύει οτι δεν έχω ιδέα σχετικά με τα περισσότερα απο τα οποία ανέφερες, μιας και είναι ο πρωτός λαμπάτος που έχω στην κατοχή μου :P Αν ξαναπαρουσιάσει θέμα νομίζω οτι όντως η καλύτερη λύση είναι ένας τεχνικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου