Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως περιμενω καποια φημη - νεο να αναψει κουβεντα για καινουρια (μεγαλη) tonelab εχει ακουσει κανεις κατι???  ;)

απο το 2004 ειναι η SE!  :o

 

Όχι και ούτε πρόκειται να ακούσει.  ;)

 

Η Vox ετοίμαζε μια νέα γενιά modelling, πρώτος καρπός της οποίας ήταν το Black Diamond:

 

http://www.dolphinstreet.com/blog/vox-black-diamond.php

 

To έφαγε η Οικ. Κρίση (όχι η δική μας, η διεθνής!). Από τη στιγμή που η Vox έχει επενδύσει και σε άλλους τομείς τα τελευταία χρόνια (π.χ. κιθάρες), μην περιμένετε ότι θα υπάρχει χρήμα και διάθεση για κάτι καινούργιο. Εξάλλου ο επενδυτικός κίνδυνος θα είναι τεράστιος, μιας και ο πήχυς έχει ανέβει πολύ από νεώτερα προϊόντα του ανταγωνισμού (Digitech RP/GSP, νεώτερα POD, 11 Rack, κλπ).

 

Βεβαίως, ποτέ δεν ξέρεις...  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όχι και ούτε πρόκειται να ακούσει.  ;)

 

Η Vox ετοίμαζε μια νέα γενιά modelling, πρώτος καρπός της οποίας ήταν το Black Diamond:

 

http://www.dolphinstreet.com/blog/vox-black-diamond.php

 

To έφαγε η Οικ. Κρίση (όχι η δική μας, η διεθνής!). Από τη στιγμή που η Vox έχει επενδύσει και σε άλλους τομείς τα τελευταία χρόνια (π.χ. κιθάρες), μην περιμένετε ότι θα υπάρχει χρήμα και διάθεση για κάτι καινούργιο. Εξάλλου ο επενδυτικός κίνδυνος θα είναι τεράστιος, μιας και ο πήχυς έχει ανέβει πολύ από νεώτερα προϊόντα του ανταγωνισμού (Digitech RP/GSP, νεώτερα POD, 11 Rack, κλπ).

 

Βεβαίως, ποτέ δεν ξέρεις...  ;)

 

Αχχ αυτη η Vox...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως περιμενω καποια φημη - νεο να αναψει κουβεντα για καινουρια (μεγαλη) tonelab εχει ακουσει κανεις κατι???  ;)

απο το 2004 ειναι η SE!  :o

να φτασει και τις 285 σελιδες το θεμα! 8)

 

 

μπα.απο τη στιγμη που την αντικατεστησαν με υποδεεστερο (LE) μοντελο δεν νομιζω να υπαρχει ελπις.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως είναι κρίμα γιατί ακομα και τα μεταγενέστερα μοντέλα που στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα με μερικά ακόμα features, είναι πράγματι υποδεέστερα απο πλευράς λειτουργικότητας.

 

αυτή τη στιγμή η vox δεν έχει πεταλιέρα που να προσφέρει τη χρηστικότητα μιας rp1000/pod x3 live/zoom g9/boss gt10

 

η LE ανήκει στην κατηγορία της "μικρής" πεταλιέρας και απο άποψης features έχει μείνει πάρα πολύ πίσω απο τον ανταγωνισμό.

 

πάντως εσένα ρε superfunk σε συμφέρει αυτό, αν βγάλει τώρα με την κρίση η vox καινούριο ...διαστημόπλοιο, ποιος ξέρει, μπορεί να πουλήσεις το σπίτι σου και να μένεις στις ...κούτες των (τριών) tonelab που θα πάρεις! ;D ;D ;D ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και ούτε πρόκειται να ακούσει.  ;)

 

Η Vox ετοίμαζε μια νέα γενιά modelling, πρώτος καρπός της οποίας ήταν το Black Diamond:

 

http://www.dolphinstreet.com/blog/vox-black-diamond.php

 

To έφαγε η Οικ. Κρίση (όχι η δική μας, η διεθνής!). Από τη στιγμή που η Vox έχει επενδύσει και σε άλλους τομείς τα τελευταία χρόνια (π.χ. κιθάρες), μην περιμένετε ότι θα υπάρχει χρήμα και διάθεση για κάτι καινούργιο. Εξάλλου ο επενδυτικός κίνδυνος θα είναι τεράστιος, μιας και ο πήχυς έχει ανέβει πολύ από νεώτερα προϊόντα του ανταγωνισμού (Digitech RP/GSP, νεώτερα POD, 11 Rack, κλπ).

 

Βεβαίως, ποτέ δεν ξέρεις...  ;)

 

Τα διαβασα κι εγω αυτα αλλα σκεφτομαι απο τη στιγμη που εχει γινει τοση ερευνα κι εχουν ετοιμαστει τοσα modelling amps. Δεν ειναι τοσο ακριβο το να βγαλει καινουρια πεταλιερα.

Τους καινουριους ενισχυτες τους εχει βαλει ηδη στην TONELAB ST.

Δε μου φαινεται πολυ λογικο μια τοσο μεγαλη εταιρεια σαν τη VOX να μεινει χωρις συγχρονη κανονικη πεταλιερα αλλα μονο με "μικρο"  (ST) μοντελο για πολλα χρονια.

 

Οσο για την LE ακομα κ αυτη παλιωσε πλεον, θελω να πιστευω οτι σε ενα - δυο χρονια το λογικο ειναι να σκασει καποια τοσο μεγαλη οσο η SE η μια κανουρια σε μεγεθος LE (με δυνατοτητες τις σειρας black diamond και καποιες βελτιωσεις!)  ;D

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λοιπόν...έπαιξα ένα μικρο live-ακι με tonelab SE....

 

Και πραγματικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παλικάρια σαυτο το θρεντ...elavd..sf..TGL...που με "εψησαν" να κάνω το βήμα να πάρω και εγώ το μηχανηματάκι τούτο...

 

 

ο ήχος της είναι πραγματικά έρωτας...είπα να την συγκρίνω με μια digitech ενός φίλου μου...ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ...μολις έπαιξε 2 power chords μου ήρθε να ξεράσω!!

 

και πράγματι τα πετάλια του είναι λίγο άθλια αποτι κατάλαβα..od κτλ...αλλά όπως λέει ο σφ οι βρόμικοι ενισχυτές είναι απίστευτοι...και άνετα παίζουν και death(πιστεύω)  ;D

 

τα καθαρά είναι απλά από τον Θεό..ευλογία!

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε λοιπον αγανακτησα....

 

Το ΑΒ πεταλι δουλευει δεν δουλευει...ειναι χαλια...

 

Τι κανω ακριβος?? Πως το καθαριζω? Αν ειναι κατι ποιο σοβαρο?? Που το παω? Κανενας συνφορουμιτης που να κανει repairs?

Thanx:(

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ειμαι και εγω σε φάση αλλαγής πεταλιέρας (τώρα εχω την Boss ME-50) τελικά τι λέμε? to tonelab or not?

 

ας μπει μια ψηφοφορια. ΝΑΙ - ΟΧΙ - ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα (και εχω) μια gt8 για αρκετα χρονια...η tonelab ειναι αλλη φαση....δςν μπορει να συγκριθει ουγε για πλακα....χιλλιες φορες καλητερη...και πιστευω πως ειναι βλακιες που λενε οτι δεν παιζει μεταλ. Μια ΧΑΡΑ παιζει...

 

Αρκει να δουλευουν τα Biiiiip switch....!!!!

 

EDIT: Διαβασε 10-15 σελιδες απο το θρεντ...πιστευω θα καταλαβεις αν αξιζει η πεταλιερα..-

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ήχο και δυνατοτητες ξέρω οτι μου κανει και με το παραπανω.

 

το θέμα ειναι αν βγαζει προβλήματα και με εχει στο τρεξιμο.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου