Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Θα προβώ γενικά σε κάποιες ερωτήσεις για τις Tonelab.Δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο και διάβασα πολύ λίγες σελίδες του συγκεκριμένου thread.

 

Όπως κάθε κιθαρίστας από κάποια φάση και μετά έχω περάσει εδώ και κάνα χρόνο στην αναζήτηση του ιδανικού ήχου.Στην αρχή ένας καλός λαμπάτος ενισχυτής και μετά πετάλια για ακόμα περισσότερους ήχους,από drives και distortions μέχρι και διάφορα modulation εφέ και άλλα εκατοντάδες διάφορα πετάλια που κυκλοφορούν.

 

Έτσι μέχρι στιγμής στην κατοχή μου έχω έναν καλό λαμπάτο(Engl Screamer,ο οποίος προσωπικά μου αρέσει πολύ),ένα Fat Foot Telegun(Λαμπάτο Distortion-Preamp),ένα Boss DD20(Delay με πολλές επιλογές) και ένα Boss CS2(Κομπρέσσορας).

 

Αν μιλήσω μόνο για πετάλια έχω ένα rigg που κοστίζει γύρω στα 700 ευρώ.Πραγματικά αρκετά για 3 πετάλια αλλά όλα αποδίδουν άριστα στα αυτιά μου και μου αρέσουν αρκετά.Συν του ότι μέσα στα καλοκαιρινά σχέδια είναι ένα καλό low to medium overdrive,ίσως ένα muff και ένα wah wah.Συν pedaltrain και τροφοδοτικό.

 

Μιλάμε για ένα υψηλό κόστος και μια πεταλιέρα που θα ζυγίζει αρκετά.

 

Χθες το βράδυ πήγα σε ένα λάιβ φίλων και ένας κιθαρίστας από μια άλλη μπάντα έπαιζε με μια Tonelab ST,κατευθείαν σε κονσόλα και όχι σε ενισχυτή και είχε αρκετά ωραίο ήχο το παλικάρι.Έτσι μου μπήκε η ιδέα να δω τι παίζει με αυτά τα μαραφέτια.

 

Αν και είχα ακούσει αρκετά για τις Tonelab ποτέ δεν μπήκα στον πειρασμό για να ψάξω τι ακριβώς παίζει με αυτές και τι ακριβώς προσφέρουν,εμφανέστατα επηρεασμένος από την ιδέα των πολλών πεταλιών και βλέποντας τέτοια να χρησιμοποιούν οι περισσότεροι κιθαρίστες.

 

Μετά από ένα πρόχειρο διάβασμα του εν λόγο thread είδα ότι πολλοί είναι άκρως ευχαριστημένοι με αυτά που προσφέρει η Tonelab και πραγματικά αυτά δεν είναι λίγα.Συν του ότι η ιδέα ένας ιδανικού ήχου με πολύ λιγότερο κόστος από πολλά πετάλια είναι "γλυκιά".

 

Και ας περάσουμε στις ερωτήσεις.

Βλέπω ότι υπάρχουν αρκετά μοντέλα Tonelab.SE,LE,ST,EX.Τι διαφορές έχουν μεταξύ τους;

 

Παίζω σε 2 μπάντες.Η μια progressive rock/metal και η άλλη blues-rock/classic rock.Όπως καταλαβαίνετε πρέπει να έχω μια εντελώς διαφορετική ηχητική βάση και φιλοσοφία σε κάθε μπάντα.Δηλαδή χρήση διαφορετικών πεταλιών.Μια Tonelab θα με καλύψει σε κάτι τέτοιο;

 

Η προσομοίωση των πεταλιών και των ενισχυτών είναι ρεαλιστική;

 

 

Αυτά.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων. :)

 

Για την ST,LE & EX δεν ξέρω. Άν θές "σκληροπυρινικό metal"  ;D  μάλλον καλό είναι να κοιτάξεις κάπου αλλού (εντάξει δεν κάνει και τα πάντα,"σχεδόν τα πάντα" ;D).Δές πάντως το παρακάτω βιντεάκι να δείς λίγο την tonelab να ροκάρει! Πήρα τα presets του παιδιού απο αυτό το βίντεο,είναι ακριβώς αυτό που ακούς αλλά στην SE μου είναι ακόμη πιό ζεστός και "λαμπάτος" ο ήχος.  

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν και θα απαντήσουν σύντομα και οι 'φανατικοί', να πω και εγώ σύντομα την άποψή μου.

 

Να σημειώσω ότι ΔΕΝ έχω δοκιμάσει να παίξω Live με την tonelab direct σε κονσόλα.

Σε πολλές από τις χρήσεις της, και ειδικά στα "γκάζια" (od/dist/fuzz) βρίσκω πως είναι λύση συμβιβασμού σε σχέση με δυο τρία καλά πετάλια (προσοχή όμως! τα καλά πετάλια είναι και ακριβότερα της tonelab οπότε για λόγους συνέπειας, οι συγκρίσεις καλό θα ήταν να γίνονται με εξοπλισμό αντίστοιχου budget).

 

Δεν θα μιλήσω για 'ψηφιακό ήχο΄ (???) και άλλα αντίστοιχα επίθετα, αλλά για μένα ήταν μεγάλο PITA (pain in the ass) το να παραμετροποιήσω τόσο τα στάδια προενίσχυσης/ΕQ κλπ ώστε να φτάσω σε αξιοπρεπή ήχο σε σχέση με τα απλά controls ενός καλού πεταλιού, που πάντα έβγαζε καλύτερο ήχο.  Μεγάλο μείον της επίσης ότι αρκετές προσομοιώσεις πεταλιών (wah/tube od/boost/comp/fuzz) βρισκόταν σε μία 'bank' και δεν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις παραπάνω από ένα την φορά. Τα modulation/delays/filters τα βρήκα αξιοπρεπή, αλλά έχω ακούσει αντίστοιχα και από άλλα -μικρότερα- multieffect units (Line6 M9) και δεν τα βρίσκω επαρκή λόγο ώστε να την αγοράσει κανείς αυτήν την στιγμή μόνο για αυτά - ειδικά εαν αναλογιστείς και τον παράγοντα 'κουβάλημα'.

 

Για να μην μακρυγορώ, για μένα είναι προτιμότερο να παίρνω μαζί τα πετάλια μου (μετά από το στήσιμο σε pedalboard δεν μου δημιουργούν πρόβλημα μεταφοράς μεγαλύτερο από την tonelab) και τον ενισχυτή μου σε οποιοδήποτε live παρά να αναγκάζομαι να συμβιβαστώ με λύσεις τύπου 'καρφώνω την πεταλιέρα στην κονσόλα'. Αλλά τονίζω για άλλη μια φορά ότι εαν το budget είναι περιορισμένο στην τιμή της tonelab, τότε η συζήτηση αλλάζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον.. παιζω με τη μπαντα μου epic punk με ηχους metal, και μονος μου ενα στυλ indie acoustic. εχω μια gibson chet atkins και 2 sg, την tony iommi και την sg3(επος). εχω και μια αμερικανα τελε, μια δωδεκαχορδη και μια ηλεκτροακουστικη. απο ενιχσυτες mesa boogie dual recto solo κι εναν fender tonemaster. ε, χωρις την tonelab se δεν κανω δουλεια.. παντα ηχογραφω με αυτην εκτος μιας περιπτωσης που εβαλα τον mesa για δοκιμη. δεν καταλαβα διαφορα, οποτε λεω, τι να την κανω τη μανουρα με τα μικροφωνα, οταν εχω καρφι απιστευτο ηχο; δεν την εχω ψαξει μονος μου και πολυ, πηρα τα presets απο ενα site, και απο εκει και περα παιζω με αυτα κυριως. βαζω αυτο που λεει mesa boogie κι εχω ησυχασει. δεν μπορω να καταλαβω αυτους που λενε οτι δεν κανει για high gain (height gain). απο εφφε δυστυχως οπως προειπε ο φιλος πιο πανω ειναι μερικα μαζεμενα σε μια μπανκα. τα delay σπερνουν. απο κομπρεσσορες οχι. θα μπορουσες να βαλεις εναν αλλο μπροστα της, εγω ετσι κανω. ισως να ακουγομαι μονομερης, αλλα ειμαι ενθουσιασμενος με αυτην. παρα πολυ. ισως και στα δικα σου αυτια να ειναι ετσι. ισως οχι! καλη τυχη, ευχομαι να βοηθησα.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αν καποιος ψαξει και τις 93 σελιδες  αυτου του..μεγαλειωδους Thread θα βρει την απαντηση που ζηταει.... ;D

 

εγω παντως απο την αρχη του thread ...το 2006 π.χ. ( προ χρεοκοπιας δηλ. ;D ;D) μεχρι σημερα δεν την εχω αλλαξει και ουτε  προκειται...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

π.χ. !!!!!

σωστος! και γι'αυτο, και για την tonelab. μερικοι την μαθαμε αργοτερα, αλλα την εκτιμαμε!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αν καποιος ψαξει και τις 93 σελιδες  αυτου του..μεγαλειωδους Thread θα βρει την απαντηση που ζηταει.... ;D

 

εγω παντως απο την αρχη του thread ...το 2006 π.χ. ( προ χρεοκοπιας δηλ. ;D ;D) μεχρι σημερα δεν την εχω αλλαξει και ουτε  προκειται...

Νίκο μήπως σε καλύπτει τόσο καλά επειδή σου αρέσουν καθαροί ήχοι χωρίς πολλά ντιστορσιον  ; το λέω αυτό γιατί εγώ που παίζω μέταλ ας πούμε και δεν μπορώ ούτε με την ρπ500 ουτε hd300 να βγάλω πραγματικά καλό ήχο όπως ενός ενισχυτη . Όχι ότι βγάζουν καΚό ήχο απλά νομίζω ότι σε κλίν καταστάσεις ανταπεξέρχονται καλύτερα από ότι σε μέταλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ μάγκες για τις απαντήσεις.

 

Βλέπω οπαδούς και των 2 πλευρών.Νομίζω πως μια δοκιμή από πλευράς μου επιβάλλεται.

 

Αν μπορούσε κάποιος να δώσει πληροφορίες για την Tonelab ST που μπορώ να βρω πιο εύκολα από όλες και πιο φτηνά από όλες ακόμα και καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν μπορώ ούτε με την ρπ500 ουτε hd300 να βγάλω πραγματικά καλό ήχο όπως ενός ενισχυτη

 

μα ΠΑΝΤΑ με ενισχυτη παιζω,δεν την χρησιμοποιω ΠΟΤΕ κονεκτ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό καλό παιδάκι θα μου στείλει μερικα Preset για SE ???

Διότι την έχει φάει το πατάρι (είναι βλέπεις και η RP1000 που στα βρώμικα σκίζει).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσε κάποιος να δώσει πληροφορίες για την Tonelab ST που μπορώ να βρω πιο εύκολα από όλες και πιο φτηνά από όλες ακόμα και καινούργια.

 

Δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση. Είναι δύσχρηστη και δεν έχει πληθώρα εφέ για σπίτι ίσως κάνεις δουλειά αλλά για λάιβ καταστάσεις είναι κάπως anti-holy grail

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου