Προς το περιεχόμενο

m-audio fw410


mihalios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα τελικά να διαθέσω παραπάνω χρήματα για την κάρτα που θα πάρω και σκέφτομαι αυτή να είναι η m-audio firewire410. Από άποψη εισόδων με υπερκαλύπτει. Εγκρίνετε κατα την άποψή σας τοσο για λive όσο και για recording? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ’ αρχάς ξεκίνησες καινούριο thread στο οποίο μπορεί να καταλάβει κανείς τι εννοεις μόνο αν έχει διαβάσει το προηγούμενο που είχες γράψει όπου εκεί εξηγείς ότι θες τη κάρτα για live κλπ

Στην προκειμένη περίπτωση έπρεπε να συνεχίσεις να γράφεις στο προηγούμενο thread.

 

Τώρα όσον αφορά τη κάρτα που αναφέρεις , νομίζω ότι δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για να την αγοράσεις και να πληρώσεις 519 ευρω που κάνει με φπα , διότι εκτός από το διαφορετικό interface (firewire) δεν προσφέρει κάτι περισσότερο που να το χρειάζεσαι σε live από τις αντίστοιχες φτηνότερες λύσεις με USB. Οι περισσότερες έξοδοι που δίνει η εν λόγο κάρτα είναι πρακτικά άχρηστες (εκτός αν σε ενδιαφέρει το surround). Αυτό που είναι χρήσιμο πλέον είναι οι πολλές είσοδοι για να υπάρχει η δυνατότητα πολυκάναλης ηχογράφησης οργάνων όπως Drums ή μιας μπάντας και δυστυχώς δεν παρέχεται. Η πρότασή μου : αγόρασε μια οικονομικότερη κάρτα προς το παρόν και κάνε οικονομίες για να αγοράσεις μελλοντικά κάποια κάρτα που να έχει ουσιαστική ηχητική υπεροχή συγκρινόμενη με τις διάφορες μέτριες μικρομεσαίες και να αξίζει τα παραπάνω χρήματα. (πχ RME Multiface με καρτα για σύνδεση με laptop ή RME Fireface 800).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε αν και λιγο καθυστερημενα να σου πω και εγω την αποψη μου επι του θεματος . εγω προσωπικα εχω την m-audio 1814 , και οσον αφορα το recording δεν εχω κανενα προβλημα . βασικα η ιδια καρτα ειναι , απλα ειναι περισσοτερα τα in /out στην 1814 .

ειμαι αρκετα ικανοποιημενος με τον ηχο της και το software που παρεχει για control και monitoring . θελει λιγο προσοχη με την συμβατοτητα των chipsets αν χρησιμοποιησεις pci υλοποιηση στο interface . ειχα σοβαρο προβλημα με το chipset της via .

οσον αφορα για το live , συμφωνω με τον dither . μαζευε χρημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

 

Όλο και ψάχνω να τσιμπήσω πληροφορίες και σχόλια για τις πολυκάναλες κάρτες...Για την RME multiface που λέτε, μπαίνει σίγουρα και σε laptop? Είμαι σε δίλημμα μεταξύ RME,M-audio και EDIROL.Από οικονομικά πάω καλά και θέλω την καλύτερη σε ποιότητα ήχου αλλά θέλω σίγουρα, να δουλεύει χωρίς πρόβλημα και για sequencing,επεξεργασία κλπ. και με laptop για live χρήση.

Αν κάποιος έχει άποψη ας την πει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την RME multiface που λέτε, μπαίνει σίγουρα και σε laptop?

 

Ναι piou μπαίνει σίγουρα σε laptop. Το multiface είναι το interface με τους μετατροπείς και τα Midi I/O’s .Η RME δίνει τη δυνατότητα στους κατόχους του multiface να επιλέξουν μεταξύ δύο τύπων καρτών ανάλογα με τις ανάγκες τους. Η μια είναι τύπου PCI για σύνδεση με υπολογιστή Desktop και η άλλη PCMCIA για σύνδεση με laptop.

Εναλλακτικά μπορεί να σε ενδιαφέρει και η άλλη πρόταση της RME με Firewire η Fireface 800.

 

Από οικονομικά πάω καλά και θέλω την καλύτερη σε ποιότητα ήχου αλλά θέλω σίγουρα, να δουλεύει χωρίς πρόβλημα και για sequencing,επεξεργασία κλπ. και με laptop για live χρήση

 

Ναι , εφόσον το υψηλό κόστος όπως αναφέρεις δεν είναι εμπόδιο και ψάχνεις για το απόλυτος καλύτερο τόσο σε επίπεδο ηχητικό όσο και επιδόσεων , με το λιγότερο CPU load και το χαμηλότερο latency , τότε η λύση RME με το Multiface είναι σίγουρο ότι θα σε ικανοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dither κατι σχετικο - ασχετο

τελικα οταν φορτωνεις πολλα instruments και ειδικα καποια απο spectrasonics μερια , το 1 GIGA RAM ειναι λιγο

μεθαυριο στηνω καινουριο pc με 2 GIGA μνημη , θα σου πω συντομα εντυπωσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου