Προς το περιεχόμενο

Χάνεται η απόλαυση ? Η μόνο σε μένα συμβάινει?


dimicupo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ dimisas ' date='χωρίς καμμία παρεξήγηση,θα μου δώσεις κι εμένα απο αυτό ?? [/quote']

 

Προφανώς ο φίλος dimisas εννοεί ότι η μουσική δεν είναι κάτι χειροπιαστό όπως άλλες μορφές τέχνης (ζωγραφική ή ποίηση). Πού υπάρχει μία νότα; Παίζεται...καί μετά; πάπαλα...Αν το βλέπει έτσι εγώ πάντως συμφωνώ.

 

Γιά το αν έχουμε τρελλαθεί ή όχι...χμμμ...το ψάχνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εννοείται....κι εγώ πάντα με καλή διάθεση,ίσως και λίγο σαχλό χιούμορ,αλλά με τίποτε δεν θέλω να θίξω τον ευγενέστατο και καταρτισμένο συνομιλητή μας.Αν υπεννοήθη κάτι τέτοιο ζητώ συγγνώμη απ όλους.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ευγενέστατο και καταρτισμένο συνομιλητή μας

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια, αυτό αναζητώ τόσα χρόνια... την αναγνώριση, χωρίς πλάκα (μέχρι μανίας, ματαιοδοξία και άλλα, αλλά πρέπει να το κόψω).

 

 

...δεν υπάρχει (είμαστε όλοι τρελοί)...

 

Αυτό το είπα για πλάκα...Ήθελα να πω ότι η μουσική όπως την ακούμε και την καταλαβαίνουμε δεν υπάρχει.

Δηλαδή ακούς μια λυπητερή μελωδία. Η μελωδία όμως από μόνη της δεν είναι λυπητερή είναι ένα άψυχο πράγμα. Εμείς (επειδή είμαστε πλασμένοι έτσι) την καταλαβαίνουμε έτσι. Ίσως αν είμασταν πλασμένοι διαφορετικά (το μυαλό μας ήταν διαφορετικό) την ίδια μελωδία θα την ακούγαμε χαρούμενη.

Αυτό θέλω να πω, έξω από το μυαλό μας (η μουσική , σαν έννοια, όπως την καταλαβαίνουμε τώρα, και όχι τα κύματα στον αέρα) δεν υπάρχει.

 

Όπως βλέπεις ένα ζωγραφικό πίνακα, είναι μια ψευδαίσθηση. Π.χ. βλέπεις πίσω κάτι δέντρα μπροστά ένα σπίτι, αλλά η ζωγραφιά είναι επίπεδη τί πίσω τί μπρος. Έτσι νομίζω είναι και η μουσική, μια ψευδαίσθηση (όπως την καταλαβαίνουμε εννοώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου