Προς το περιεχόμενο

Music Programming & Video/Art Installation...


Memnoch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολείται κανείς με μουσικό προγραμματισμό? Η με την χρήση προγραμμάτων όπως MaxMsp, Csound, ΕyesWeb, Isadora κλπ? Φτιάχνει κανένας patches γενικά και οπουδήποτε? Ασχολείται κανένας με Sound ή Video Ιnstallations?

ay Respects To The Vultures For They Are Your Future...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pure data σε windows ή linux;

Χρησιμοποιούσα pd σε windows αλλά, όταν έφτιαχνα περίπλοκα patches το πρόγραμμα κρεμούσε και μια μέρα μου έσπασε τα @@ και είπα να ασχοληθώ πάλι με το cubase και να αρχίσω να κάνω μουσική... :p.

 

Γιατί χρησιμοποιείς pd;

Τι φτιάχνεις συνήθως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pure data σε windows ή linux;

Χρησιμοποιούσα pd σε windows αλλά' date=' όταν έφτιαχνα περίπλοκα patches το πρόγραμμα κρεμούσε και μια μέρα μου έσπασε τα @@ και είπα να ασχοληθώ πάλι με το cubase και να αρχίσω να κάνω μουσική... :p.

[/quote']

 

Και στα δυο ανάλογα με το τι έχω ήδη bootαρει :) Στο linux έχει καλύτερο latency οπότε αν θέλω να το χρησιμοποιήσω για live effects, συνήθως το κάνω εκεί...

 

Γιατί χρησιμοποιείς pd;

Τι φτιάχνεις συνήθως;

 

Συνηθως απλά το ανοιγω και φτιάχνω στην τύχη patches που φτύνουν ήχο, αν το θεωρήσεις ως άλλο 1 όργανο, σαν αυτοσχεδιασμός ένα πράγμα :D :D :D

 

¶λλες χρήσεις του είναι ως MIDI φίλτρο (π.χ. με 1 κλαβιε να δίνεις πολύπλοκες εντολές σε άλλα προγράμματα) και έχω παίξει και με αλγοριθμική σύνθεση αλλά δε με ξετρέλλανε.

 

Εσυ; Ασχολείσαι;

 

 

Wow!: csound ε? με τι front-end? είχα δοκιμάσει με cecilia και δε μου είχε κάτσει καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαχνα loop based πράγματα.

Drum machines και ένα live loop εργαλείο με δυνατότητες export.

Αυτό ήταν που μου κολλούσε και μου έσπασαν τα νεύρα. Αποφάσισα να πιάσω την pd αφού τελείωνα με την επόμενη δουλειά του μουσικού μου project. Η pd και το max την πήγαν πίσω περίπου 8 μήνες.

Είναι πραγματικά πολύ ωραία εργαλεία, αλλά θέλουν περισσότερο χρόνο από ότι ενας εργαζόμενος σε πολλά project μπορεί να διαθέσει.

 

Θέλει αφοσίωση.

Πάντως άν ασχολείσαι καιρό, θα μπορούσαμε (στο μέλλον, όχι τώρα) να κάνουμε κάποιο pd-csound-max section εδώ στο noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαχνα loop based πράγματα.

Drum machines και ένα live loop εργαλείο με δυνατότητες export.

Αυτό ήταν που μου κολλούσε και μου έσπασαν τα νεύρα. Αποφάσισα να πιάσω την pd αφού τελείωνα με την επόμενη δουλειά του μουσικού μου project. Η pd και το max την πήγαν πίσω περίπου 8 μήνες.

Είναι πραγματικά πολύ ωραία εργαλεία' date=' αλλά θέλουν περισσότερο χρόνο από ότι ενας εργαζόμενος σε πολλά project μπορεί να διαθέσει.

 

Θέλει αφοσίωση.

Πάντως άν ασχολείσαι καιρό, θα μπορούσαμε (στο μέλλον, όχι τώρα) να κάνουμε κάποιο pd-csound-max section εδώ στο noiz.[/quote']

 

Ωχ ναι ξαφνικές αλλαγές στο σεταπ σου μπορούν να διαλύσουν και το πιο δεμένο πρότζεκτ. Υπάρχουν όμως και αλλού πορτοκαλιές...

 

Plogue Bidule - http://www.plogue.com

Audiomulch - http://www.audiomulch.com

Buzz - http://www.buzzmachines.com (αν αντέχεις το interface των trackers)

 

Τα παραπάνω προσφέρονται επίσης για πειράματα αλλά είναι λίγο πιο νορμαλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα το να χρησιμοποιήσεις "vanilla" προγράμματα για να κάνεις μουσική με διαφορετικό τρόπο. Το θέμα είναι να μπορέσεις να κάνεις μουσική με τον τρόπο που έχεις στο μυαλό σου. Να μπορείς να κάνεις μουσική τις ιδέες σου χωρίς να περιορίζεσαι από το software που χρησιμοποιείς.

Η pd το καταφέρνει αρκετά αυτό (και περισσότερο το max), αλλά η δυσκολία (και η μαγεία) του έγγυται στο γεγονός του οτι μπορείς το ίδιο πράγμα με διάφορους τρόπους. Δεν είναι τόσο προγράμμα όσο γλώσσα προγραμματισμού. Και, αν ξέρεις κάποια γλώσσα προγραμματισμού, σίγουρα θα έχεις δεί οτι το να προγραμματίζεις απαιτεί αφοσίωση. Για να ξεκινήσεις να κάνεις κάτι "μουσικό" με την pd θέλει να έχεις μάθει πολλά. Και για να μάθεις πολλά, πρέπει να έχεις ρίξει πολλές εργατοώρες πάνω της. Αυτό είναι το γεγονός που σε πάει πίσω.

 

Είχα μιλήσει με τους isan και τον deadalus και οι μέν μου είπαν οτι έκαψαν το μυαλό τους με την pd και τελικά πήγαν στο audiomulch και το bidule και ο δέ οτι έχει κάποιον φίλο να του φτιάχνει τα patches που χρησιμοποιεί με το max.

 

φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μιλήσει με τους isan και τον deadalus και οι μέν μου είπαν οτι έκαψαν το μυαλό τους με την pd και τελικά πήγαν στο audiomulch και το bidule

 

¶σε γιατι το audiomulch τωρα τελευταία το κοιτάω με άλλο μάτι... :)

 

και ο δέ οτι έχει κάποιον φίλο να του φτιάχνει τα patches που χρησιμοποιεί με το max.

 

Αυτό λέγεται "διαχωρίζω μέσα μου τον geek από τον καλλιτέχνη και επιτρέπω μόνο στον τελευταίο να λειτουργεί" :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου