Προς το περιεχόμενο

Φορητός Ενισχυτής Τσέπης ''Aroma''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έχοντας να προσφέρω κάτι νέο ξαναποστάρω στο noiz.gr

Διαβάζοντας το εγχειρίδιο του ενισχυτή κιθάρας AG-03M CUBE AMP της Aroma ,που διαφήμιζε το noiz.gr μέχρι πριν 1,5 μήνα, μου έκανε εντύπωση η χαμηλή του τιμή (27 $ και μάλιστα χωρίς ταχυδρομικά από την Κίνα  - το παρέλαβα εντός 28 ημερών) για τέτοια άριστα χαρακτηριστικά όπως:

• Output: 5W

• Frequency range: 25Hz-20KHz

• Sensitivity: 600mV ± 50mV

Μελετώντας τον σχημάτισα  τη γνώμη ότι ο AROMA Guitar Amp είναι ιδανικός :

• για εξάσκηση , ειδικά για αρχάριους να ακούν τα λάθη τους και να τα διορθώνουν

• για τους μουσικούς για άμεση καταγραφή της όποιας μουσικής ιδέας τους οπουδήποτε ,αφού χωράει στην τσέπη

• έχοντας συμπαγή κατασκευή ,με ποιότητα ήχου πολύ καλή στο  ‘’Clean’’ και αρκετά  καλή στο ‘’distortion effects’’, απλά  όπως όλοι οι φορητοί, δεν έχει αρκετά δυνατή ένταση για  μεγάλη αίθουσα .

 

Το μόνο παρελκόμενο ,το καλώδιο USB, είναι αρκετό , επειδή όλοι μας ήδη έχουμε φορτιστές  USB από τα κινητά , mp3 players ή tablets.

 

Για την ηχογράφηση απαιτεί μια  Micro SD κάρτα που δεν εσωκλείεται , σίγουρα όμως θα έχετε από κάποιο παλιό κινητό τηλέφωνο. (Αν δεν τοποθετήσετε Micro SD με το που θα τον θέσετε ΟΝ μεταβαίνει αμέσως στο Guitar + Mic + mp3 mode)

 

Μπορείτε να συνδυάσετε 2 ήχους :

• Τον ήχο από εισερχόμενη συσκευή  στο AUX - εγώ χρησιμοποίησα mp3 player με έτοιμους ρυθμούς ντραμς – κατεβάστε τους  εδώ: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0BxFjzRMXS5xBfmtLOU1HLXU2anpRV1Y2MmdSOExGVVJwYlduTmZGNmJkakgxZGpEVEpvSFU 

• Με το μικρόφωνο - εγώ χρησιμοποίησα το μικρόφωνο για παίξιμο φυσαρμόνικας , φλογέρας , ζουρνά

 

Επίσης μπορείτε να συνδυάσετε 2 ήχους:

• Τον ήχο από την κιθάρα (ηλεκτρική - Ηλεκτρακουστική με μαγνήτη ή piezo )

• Με το μικρόφωνο - εγώ χρησιμοποίησα το μικρόφωνο για παίξιμο φυσαρμόνικας και τραγούδι

 

Επίσης μπορείτε να συνδυάσετε 3 ήχους:

• Τον ήχο από την κιθάρα (ηλεκτρική - Ηλεκτρακουστική με μαγνήτη ή piezo )

• Με το μικρόφωνο - εγώ χρησιμοποίησα το μικρόφωνο για παίξιμο φυσαρμόνικας και τραγούδι

• Τα favorite jam tracks όχι από mp3 player στο AUX αλλά ηχογραφημένα στην SD Card (απλά τότε δεν θα μπορείτε να αποθηκεύσετε τους 3 ήχους – ενώ αν τα jam tracks ήταν από mp3 player στο AUX τότε αποθηκεύετε και τους 3 ήχους)

 

Να ηχογραφήσετε τους ελεγμένους με κουρδιστήρι τόνους των ανοιχτών χορδών της κιθάρας και να τους  χρησιμοποιήσετε για ώρα ανάγκης σαν κουρδιστήρι κιθάρας.

 

Το κύκλωμα εγγραφής σε MP3 που διαθέτει είναι ότι πρέπει  για την μετέπειτα άμεση αναπαραγωγή του τι ακριβώς παίξατε ή μεταφορά του μέσω του USB στο PC για μετέπειτα επεξεργασία .

 

Όλα τα ανωτέρω και περισσότερες πληροφορίες τα δείχνω στο video μου

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κύριε Στέφανε,καταρχήν χαίρομαι που άνοιξες thread παρουσίασης μουσικού εξοπλισμού και όχι εκμάθησης μουσικής θεωρίας μιας και έχω σοβαρές ενστάσεις για εκείνα τα thread.

Επίσης χαίρομαι που αφιερώνεις χρόνο και ασχολείσαι με τη μουσική.

 

Πάμε τώρα στην ουσία.

Στα δικά μου αυτιά(όπως ανέμενα και από την τόσο χαμηλή τιμή) το ενισχυτάκι ακούγεται σαν ένα Marshall MS-2,ούτε καν ΜS-4 και παρά την ΑUX είσοδο,την δυνατότητα εγγραφής,κ.λ.π. θα το χαρακτήριζα περισσότερο παιχνίδι για κάποιον πιτσιρίκο που θέλει να ψαχτεί λιγάκι ή να κάνει την πλάκα του,παρά για ενισχυτάκι.

 

Όσο για αυτό:

 

απλά  όπως όλοι οι φορητοί, δεν έχει αρκετά δυνατή ένταση για  μεγάλη αίθουσα .

 

αν παίξετε κατά σειρά με τους παρακάτω ακουστικούς(τέτοιους χρησιμοποιώ κυρίως)φορητούς ενισχυτές:

-Υamaha THR-5A

-Roland AC-33

-AER Compact

 

θα δείτε ότι θα ακουστείτε από ένα μικρό καφέ με τον πρώτο,μέχρι όποια αίθουσα θέλετε με τον δεύτερο και ειδικά με τον τρίτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν ''παιχνιδάκι'' δεν θα ποστάριζα.

Είμαι ηλεκτρονικός και ερασιτέχνης μουσικός και πιστεύω ότι μπορώ να κρίνω.

Στο Video που παρέθεσα, το Volume του προενισχυτή της ηλεκτροκλασσικής κιθάρας μου ήταν στο ελάχιστο αλλιώς δεν θα μπορούσες να μείνεις στο δωμάτιο και μάλιστα  με απαραμόρφωτο ήχο.

Επειδή διαθέτω άλλους 3 φορητούς που περιέγραψα και έδωσα video εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=202550.0

η διαφορά με το ‘’παιχνιδάκι’’ είναι ελαχίστη με συν ότι ο AROMA έχει εισόδους που έχει μόνο ο VOX.

Σε μεγάλη παρέα πάντως που τον χρησιμοποίησα και σε ανοιχτό χώρο η κιθάρα και η φυσαρμόνικα ακούγονται αρκετά καλά χωρίς να είναι στο φουλ. Φυσικά σε αίθουσα γεμάτη κόσμο θα χάνεται όπως και οι άλλοι.

Εξ άλλου δεν κοστίζει και κάτι να τον δοκιμάσεις κι αν δεν σου αρέσει τον χαρίζεις για ‘’παιχνιδάκι’’.

 

Σημείωση:

Όταν παράγγειλα από Γερμανία μια χρωματική φυσαρμόνικα (160 ευρώ) το courier χρεωνότανε 8 ευρώ. Όταν την έλαβα είχε πρόβλημα στις βαλβίδες και με e-mails ο υπεύθυνος μου ζήτησε να τη στείλω πίσω για αλλαγή.

Το ελληνικό ταχυδρομείο και η ACS Courier μου ζητήσανε (καρτέλ !!)  33 ευρώ. Τα πλήρωσα , το ανέφερα στους Γερμανούς και σαν αντιστάθμισμα ζήτησα κάτι άλλο (ένα κουτί εφεδρικές βαλβίδες και μου το έστειλαν με τη καινούργια φυσαρμόνικα).

Πως γίνεται αυτό ?? και πως από Κίνα δωρεάν το courier?? αυτό είναι ένα βασικό ερώτημα για την Οικονομία μας……

Ευχαριστώ για το σχόλιο αν και δεν παρέλειψε τον αρνητισμό…… Να ‘σαι καλά

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σημείωση:

Όταν παράγγειλα από Γερμανία μια χρωματική φυσαρμόνικα (160 ευρώ) το courier χρεωνότανε 8 ευρώ. Όταν την έλαβα είχε πρόβλημα στις βαλβίδες και με e-mails ο υπεύθυνος μου ζήτησε να τη στείλω πίσω για αλλαγή.

Το ελληνικό ταχυδρομείο και η ACS Courier μου ζητήσανε (καρτέλ !!)  33 ευρώ. Τα πλήρωσα , το ανέφερα στους Γερμανούς και σαν αντιστάθμισμα ζήτησα κάτι άλλο (ένα κουτί εφεδρικές βαλβίδες και μου το έστειλαν με τη καινούργια φυσαρμόνικα).

 

 

Θεωρώ σκόπιμο να σταθούμε σε αυτό το σημείο της περιγραφής σας και να συζητήσουμε λεπτομερέστερα. Τι εννοείτε σας έστειλαν οι γερμανοί εφεδρικές βαλβίδες; Σας τις έστειλαν δωρεάν; Αν ναι, καλό θα είναι να συζητηθεί το θέμα διότι δεν νομίζω να έχουν καμία υποχρέωση οι γερμανοί να αναλάβουν τας υποχρεώσεις των ελληνικών ταχυδρομείων. Αν το έκαναν όντως, τότε υποψιάζομαι ότι έγινε χαριστικώς.

 

Προσωπικά πήρα κάποτε ένα κουκλόσπιτο από τη Βαυαρία. Εξοπλισμένο πλήρως με μικρά έπιπλα, μικρές εσωτερικές σκαλίτσες, μικρή κουζίνα, μέχρι και μικρούς ανθρώπους που το κατοικούσαν. Ήταν πανέμορφο. Για να μην τα πολυλογώ κατά την πτήση το κουκλόσπιτο διαλύθηκε κι οι μικροί άνθρωποι σκορπίστηκαν στους πέντε ανέμους. Μετά από αλλεπάλληλες οχλήσεις προς τους κατασκευαστάς αλλά και την αεροπορική εταιρία μου κατέστη σαφές ότι το κουκλόσπιτο δεν ήτο δυνατό να αντικατασταθεί. Αποφάσισα λοιπόν τότε να φτιάξω μόνος μου ένα κουκλόσπιτο που θα ξεπερνούσε σε ομορφιά το γερμανικό από την Βαυαρία.   

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ σκόπιμο να σταθούμε σε αυτό το σημείο της περιγραφής σας και να συζητήσουμε λεπτομερέστερα. Τι εννοείτε σας έστειλαν οι γερμανοί εφεδρικές βαλβίδες; Σας τις έστειλαν δωρεάν; Αν ναι, καλό θα είναι να συζητηθεί το θέμα διότι δεν νομίζω να έχουν καμία υποχρέωση οι γερμανοί να αναλάβουν τας υποχρεώσεις των ελληνικών ταχυδρομείων. Αν το έκαναν όντως, τότε υποψιάζομαι ότι έγινε χαριστικώς.

Όταν παράγγειλα από το κατάστημα ΕΔΩ : http://www.theharmonicacompany.com/_harmonicastore/static/hohner-chromatic.asp στην Αγγλία τη χρωματική φυσαρμόνικα (160 λίρες-όχι ευρώ) το courier χρεωνότανε 8 λίρες.

Όταν την έλαβα είχε πρόβλημα στις βαλβίδες και με e-mails ο υπεύθυνος του καταστήματος συνεννοήθηκε με την Hohner και μου ζήτησε να τη στείλω πίσω για αλλαγή σε μια διεύθυνση στο εργοστάσιο Γερμανίας.

Το ελληνικό ταχυδρομείο και η ACS Courier μου ζητήσανε 33 ευρώ. Τα πλήρωσα , το ανέφερα στους Γερμανούς (Μάλιστα στο e-mail με συνημμένη την απόδειξη τους είπα ότι :

‘’Στην Ελλάδα στέλνετε όλα τα ελαττωματικά μηχανήματα από υποβρύχια που γέρνουν μέχρι μηχανήματα τηλεπικοινωνιών (της τότε ΑΝ.Γερμανίας) . Εγώ όμως είμαι συνταξιούχος και τα χρήματα τα μάζευα ευρώ-ευρώ γι αυτό και παρακαλώ σαν αντιστάθμισμα της ζημιάς των 33 ευρώ courier επιστροφής του ελαττωματικού σας οργάνου να μου στείλετε κάτι άλλο πχ ένα κουτί εφεδρικές βαλβίδες χρωματικής φυσαρμόνικας ‘’.

Μου ζητήσανε συγνώμη και σε λίγες μέρες έλαβα την καινούργια φυσαρμόνικα με ένα κουτί με 40 εφεδρικές βαλβίδες όλων των μεγεθών  βαλβίδες. Δείτε την ΕΔΩ:

Σας τα γράφω γιατί κάποιος μπορεί να θέλει να ενημερωθεί περαιτέρω για το τι χρειάζονται οι βαλβίδες ,από τι υλικό είναι φτιαγμένες.....

 

Πιστεύω απλά ότι έλαβαν σοβαρά υπ’ όψη το επιχείρημα μου.

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το βιντεο, ωραιο και το κειμενο!

Πραγματι φαινεται ενδιαφερον βοηθημα οσον αφορα τη φορητοτητα του, αφου στο μεγεθος του φαινεται πολυ ανταγωνιστικος.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν ''παιχνιδάκι'' δεν θα ποστάριζα.

Είμαι ηλεκτρονικός και ερασιτέχνης μουσικός και πιστεύω ότι μπορώ να κρίνω.

 

Εγώ μπορεί να μην είμαι ηλεκτρονικός,αλλά δεν είμαι ούτε και ερασιτέχνης μουσικός. ;)

 

Στο Video που παρέθεσα, το Volume του προενισχυτή της ηλεκτροκλασσικής κιθάρας μου ήταν στο ελάχιστο αλλιώς δεν θα μπορούσες να μείνεις στο δωμάτιο και μάλιστα  με απαραμόρφωτο ήχο.

Σε μεγάλη παρέα πάντως που τον χρησιμοποίησα και σε ανοιχτό χώρο η κιθάρα και η φυσαρμόνικα ακούγονται αρκετά καλά χωρίς να είναι στο φουλ. Φυσικά σε αίθουσα γεμάτη κόσμο θα χάνεται όπως και οι άλλοι.

 

Το ζητούμενο δεν είναι αν μπορείς ή δεν μπορείς να μείνεις στο δωμάτιο,μιας και είμαι σίγουρος ότι από το θόρυβο ίσως να μην μπορείς.

Το ζητούμενο είναι το headroom του ενισχυτή,αν θέλετε κάνετε έναν κόπο να googlάρετε.

Δε θα θίξω καν το γεγονός ότι αν ένας επαγγελματίας μουσικός πήγαινε στο πιο μικρό καφέ που υπάρχει,με τέτοιο ενισχυτάκι,στην όψη του θα γελούσε το σύμπαν.

 

Φυσικά σε αίθουσα γεμάτη κόσμο θα χάνεται όπως και οι άλλοι.

 

Σας ξαναγράφω ότι ένας φορητός ενισχυτής σαν τον AER Compact,δεν χάνεται σε αίθουσα γεμάτη κόσμο.

 

Και τέλος,όλα αυτά τα ενισχυτάκια όπως αυτό που postάρατε,αλλά και τα MS-2,MS-4 και όλα τα αντίστοιχα με κόστος κάτω των 50 ευρώ,άντε να εξαιρέσω τον Μicro Crush που έχει και ένα ξύλινο σασί,πιο πολύ gadget και παιχνιδάκια είναι παρά ενισχυτές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά αφού είναι 60 W με το κόστος του όμως να ξεπερνάει τα 900 ευρώ. Δεν μπαίνει στη ζώνη ……

Να συγκρίνουμε όμως όμοια πράγματα :

ως προς φορητότητα , ισχύ, παραμόρφωση, πλήθος εισόδων…

Το ‘’παιχνιδάκι’’ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν mp3 player με την φτηνή micro SD card από 2 – 32 Gb ή σαν κουρδιστήρι.

 

Ανέφερα χρήσεις και σύγκριση με τους 5 φορητούς που περιέγραψα εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=202550.0  και:

•  για εξάσκηση , ειδικά για αρχάριους να ακούν τα λάθη τους και να τα διορθώνουν

•  για τους μουσικούς για άμεση καταγραφή της όποιας μουσικής ιδέας τους οπουδήποτε ,αφού χωράει στην τσέπη

•  έχοντας συμπαγή κατασκευή ,με ποιότητα ήχου πολύ καλή στο  ‘’Clean’’ και αρκετά  καλή στο ‘’distortion effects’’, απλά  όπως όλοι οι φορητοί, δεν έχει αρκετά δυνατή ένταση για  μεγάλη αίθουσα

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όταν την έλαβα είχε πρόβλημα στις βαλβίδες και με e-mails ο υπεύθυνος του καταστήματος συνεννοήθηκε με την Hohner και μου ζήτησε να τη στείλω πίσω για αλλαγή σε μια διεύθυνση στο εργοστάσιο Γερμανίας.

Το ελληνικό ταχυδρομείο και η ACS Courier μου ζητήσανε 33 ευρώ. Τα πλήρωσα , το ανέφερα στους Γερμανούς (Μάλιστα στο e-mail με συνημμένη την απόδειξη τους είπα ότι :

‘’Στην Ελλάδα στέλνετε όλα τα ελαττωματικά μηχανήματα από υποβρύχια που γέρνουν μέχρι μηχανήματα τηλεπικοινωνιών (της τότε ΑΝ.Γερμανίας) . Εγώ όμως είμαι συνταξιούχος και τα χρήματα τα μάζευα ευρώ-ευρώ γι αυτό και παρακαλώ σαν αντιστάθμισμα της ζημιάς των 33 ευρώ courier επιστροφής του ελαττωματικού σας οργάνου να μου στείλετε κάτι άλλο πχ ένα κουτί εφεδρικές βαλβίδες χρωματικής φυσαρμόνικας ‘’.

Μου ζητήσανε συγνώμη και σε λίγες μέρες έλαβα την καινούργια φυσαρμόνικα με ένα κουτί με 40 εφεδρικές βαλβίδες όλων των μεγεθών  βαλβίδες.

 

Πιστεύω απλά ότι έλαβαν σοβαρά υπ’ όψη το επιχείρημα μου.

 

 

Άρα επιβεβαιώνονται οι υποψίες μου περί γερμανικής αξιοπιστίας, επαγγελματισμού αλλά και, ναι τολμώ να πω, φιλότιμου. Ο Γερμανός, μου έλεγε πάντοτε ένας φίλος - που μπορεί να είναι σύριζα αλλά εμπιστεύεται το γερμανικό τραπεζικό σύστημα με τις καταθέσεις του - μπορεί να φαίνεται ψυχρός αλλά από τη στιγμή που θα σε βάλει στην καρδιά του θα σε κρατήσει εκεί για πάντα. Μπράβο λοιπόν στους Γερμανούς. Δεν ξέρω αν έχετε δει και την Μαντάμ Μέρκελ αλλά στα νιάτα της ήταν τρομερό κομμάτι με ιδιαίτερη έμφαση στα κάτω του λαιμού και πάνω της μέσης σημεία, κύριε Στέφανε. Προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάω με Γερμανίδα.  

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γερμανική επιστήμη ασχολήθηκε συστηματικά με τη μελέτη του κλασσικού Ελληνικού πολιτισμού και από τον 18ο αιώνα αναδεικνύονται λάτρεις της αρχαίας Ελλάδας με εντατική εκμάθηση αρχαίων ελληνικών αλλά και οι αρχιτέκτονες τους να χτίζουν το Βερολίνο με επίδραση του κλασσικού πολιτισμού

Βέβαια απ’ τις πρώτες δεκαετίες του 20ου αιώνα , αυτή η συναισθηματική φόρτιση της ελληνικής ιστορίας καπηλεύτηκε και διαστρέβλωσε ιστορικά γεγονότα όπως πχ ο παραλληλισμός της μάχης των Θερμοπυλών με εκείνη του Staligrand, στους Ολυμπιακούς του 1936……

Και σήμερα όμως έχουμε πολλούς υποστηρικτές Γερμανούς και από την πολιτική σκηνή αλλά κυρίως από τον απλό λαό…

 

Αν και είμαστε ήδη off topic , τουλάχιστον ας ελπίσουμε να πιάσει η ευχή και τη Δευτέρα οι Μέρκελ & Σοϊμπλε να πράξουν το καθήκον τους .

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου