Προς το περιεχόμενο

Εχω ελπιδες?


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εμένα μονο λιγο cut στις sub, μονο αυτο.

 

ΟΚ θα το σκαλιξω.

Τινι τροπω προτεινεις να γινει?

 

Έχεις! ;D ;D ;D ;D

Εχω λαιμεεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πως προτεινει να γινει?

 

 

εχεις linear EQ στο συστημα?

 

κατεβαζεις απο 38-40hz κανα db περιπου, αναλόγως και δοκιμαζεις (αυτο στο περιπου, και εγω εμπειρικα το κανω , ντεν ειμαι ηκολιπτι..... αλλα πιάνει χαχαχα)

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Με άρεζε το κομμάτι Σπύρε. Μπράβο απο κάθε άποψη. Για μας ρε φίλε δεν κάνεις κάτι... ;D

 

Οντως. Κανω μιξη σε flat monitors χωρις sub και οταν παω και το ακουω αλλου πχ στo αμαξι, ειναι πιο μπασο απο οτι πρεπει.

Που να ακουγατε τις πρωτες μιξεις. Βγηκαν τα γουφερακια του αμαξιου απο τις πορτες και μου ρίχναν φαπες  Grin

Η τελευταια μιξη (που ανεβασα κι εδω) μου φανηκε ισορροπημενη. Ισως γιατι δεν φορτωνω μπασα το eq (στο 1 το εχω) στο αυτοκινητο. (reference κι αυτο ε? Smiley)

Mηπως ειναι γενικα πολυ ψηλα η ενταση και το comperssion στο κομματι  απο το "mastering" που εκανα και αρπαζει το sub?

 

Τα μαθαινω ακομα τα monitors.

Το 70% του χρονου που διεθεσα για το κομματι, πηγε στις δοκιμες μιξεων.

Βαρεθηκα να ακουω Ιοαγκαμι και ξαναμανα Ιοαγκαμι

 

Τι μόνιτορ έχεις; Αν όταν ακους το κομμάτι σε άλλα ηχεία κι έχει πολύ μπάσο, σημαίνει πως λείπουν απο τα δικά σου.

Ετσι είτε δεν μπορείς να ελέγξεις τα χαμηλά που δεν ακούς, είτε προσπαθείς να συμπληρώσεις αυτά που σου λείπουν. Αν δεν είναι κακά ηχεία, είναι θέμα χρόνου να τα μάθεις. Αν είναι με μικρό γούφερ για τον χώρο σου ίσως να συμπληρώσεις με το σωστό sub.

 

Σε γενικές γραμμές μην παίζεις με τα equalizer και φρόντισε να χρησιμοποιείς σωστά όργανα στην ενορχήστρωση για να συμπληρώσεις τονικά το φάσμα. Είναι μια καλή αρχή αυτή. Επίσης επειδή αναφέρθηκες σε mastering, είναι πολύ πιθανό να έγινε η ζημιά εκεί με το "κρυφή" ισοστάθμιση σε compressors / limiters.

 

Το 70% του χρονου που διεθεσα για το κομματι, πηγε στις δοκιμες μιξεων.

Βαρεθηκα να ακουω Ιοαγκαμι και ξαναμανα Ιοαγκαμι

Τωρα κατάλαβες τι τραβάει ο ηχολήπτης... ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  aquatech.gr ??

Στα κουπλέ, πάντως, η φωνή είναι πεντακάθαρη

 

Ωραίο και το εφφέ στο ρεφραίν αλλά μου φαίνεται ότι ακούγονται πολλά φωνήεντα και έτσι χάνονται οι λέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άρεζε το κομμάτι Σπύρε. Μπράβο απο κάθε άποψη. Για μας ρε φίλε δεν κάνεις κάτι... ;D

Στιχους ποιος θα γραψει?

 

Τι μόνιτορ έχεις; Αν όταν ακους το κομμάτι σε άλλα ηχεία κι έχει πολύ μπάσο, σημαίνει πως λείπουν απο τα δικά σου.

Ετσι είτε δεν μπορείς να ελέγξεις τα χαμηλά που δεν ακούς, είτε προσπαθείς να συμπληρώσεις αυτά που σου λείπουν. Αν δεν είναι κακά ηχεία, είναι θέμα χρόνου να τα μάθεις. Αν είναι με μικρό γούφερ για τον χώρο σου ίσως να συμπληρώσεις με το σωστό sub.

 

Σε γενικές γραμμές μην παίζεις με τα equalizer και φρόντισε να χρησιμοποιείς σωστά όργανα στην ενορχήστρωση για να συμπληρώσεις τονικά το φάσμα. Είναι μια καλή αρχή αυτή. Επίσης επειδή αναφέρθηκες σε mastering, είναι πολύ πιθανό να έγινε η ζημιά εκεί με το "κρυφή" ισοστάθμιση σε compressors / limiters.

Τωρα κατάλαβες τι τραβάει ο ηχολήπτης... ;D

yamaha 5αρια.

Νομιζω για το χωρο (3.5 x 4.5 περιπου) ειναι OK.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου