Προς το περιεχόμενο

Review - Πήρα το Korg Monotron και τί κατάλαβα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπέρες σε όλους. Το πήρα σημαίνει το αγόρασα και μάλιστα καινούριο. :o

 

Πήγα λοιπόν και πήρα ένα πιτόγυρο να φάω μιάς και πεινούσα σαν λύκος. (εάν δεν πήρατε τα ποπ κορν ακόμα πάρτε τα).

 

Η πείνα ξεκίνησε 1 ώρα πρίν πάω να φάω κάτι.

 

Έφτασα στο σπίτι, πέταξα τα ρούχα στο κρεβάτι, πέταξα τα κλειδιά στο ράφι της ντουλάπας που φιλοξενεί τα αυθεντικά cd μου, και τελικά έκατσα να φάω επιτέλους το πιτόγυρο.

 

Αυτή τη φορά, η προτεραιότητα πέρασε στο ζεστό πιτόγυρο εφόσον έπρεπε να κορεσθεί η πείνα.

Το πιτόγυρο λοιπόν έκανε καλά τη δουλειά του και μοσχοβόλησε το δωμάτιο ψημένο γουρουνάκι. Απολαυστική μυρωδιά.

 

Με το που βγαίνει με άριστη επιτυχία από τη σακούλα του το σουβλάκι, μία σπουδαία μυρωδιά ξεπροβάλλει από τα σπλάχνα της σακούλας. Ήταν η μυρωδιά του χοιρινού γύρου, του ίδιου του πιτόγυρου τον οποίο όταν τον βγάζεις για πρώτη φορά από το αλουμινόχαρτο, έτσι φρέσκος όπως είναι, κάνει αισθητή την παρουσία του είς διπλούν, τον βλέπεις, τον μυρίζεις και έτσι τον αισθάνεσαι.

 

Και ώς ένας άλλος αγγελιοφόρος των θεών, η μυρωδιά αυτή έφερε μνήμες από την παιδική μας ηλικία, τότε που αγοράζαμε τα σουβλάκια τρία τρία και όταν ανοίγαμε με ανυπομονησία τις λαδόκολές τους για να τα ξεσκίσουμε, αυτόματα απελευθερωνόταν η μυρωδιά των κρεμυδιών του τζατζικιού, της ντομάτας και του γύρου και αποτυπωνόταν στα εύπλαστα μνημονιακά μας κύτταρα του παιδικού μας εγκεφάλου.

 

Πολύ σουβλάκι στη παιδική μας ηλικία, μήπως για αυτό έγινε τόσο νόστιμος ο κόσμος μας; Ποιός ξέρει, το μόνο σίγουρο είναι ότι το σουβλάκι δεν γνωρίζει, αλλά αυτό που γνωρίζει είναι ότι ξέρει πώς να είναι νοστμότατο και θαυμάσιο εκτός από το να μυρίζει ωραία και να φαίνεται ωραίο.

 

Τέλος καλό όλα καλά με το πιτόγυρο, αν και ο χοίρος θα είχε μάλλον άλλη άποψη αλλά δημοκρατία έχετε, μπορεί καθείς να έχει την άποψη του, δεν θα του την αλλάξουμε.

 

Αφτώ είναι το σωστό review φίλως!

 

 

Τι περίμενες δηλαδή?

Αφού είναι μονο-τρών(ε).

Άλλη φορά δοκίμασε με διπλή πίτα, το διπλοτρών δηλαδή. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I am back! ταν ταν ταν ταν τα ταν(τερμινεητορ) 8)

Το τέστ ολοκληρώθηκε και μπορώ να πώ ότι πέτυχε. Φόρτωσα στο σάμπλερ του πλήκτρου έναν ήχο πιάνου με ρόδες και τον επέρασα μέσα από το φίλτρο του μόνοτρων. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που ήθελα, αυτό που περίμενα, αυτό για το οποίο έγινε η αγορά αυτή. Χρησιμοποιώντας το φίλτρο του Korg βρώμισα τον ήχο του πιάνου και του έδωσα την βρωμιά που δεν μπορούσα να του δώσω αλλιώς. Έτσι βρώμικος μας αρέσει. Δοκίμασα και κάποιους ήχους σύνθ και εκεί ακόμα έδωσε το στίγμα του το φίλτρο αυτό.

Φυσικά το θέμα του θορύβου που βγάζει το μονοτρων' υπάρχει ακόμα αλλά ανάλογα την ρύθμιση στο φίλτρο του αλλά και την ρύθμιση στον μείκτη μου και στο eq του η κατάσταση βελτιώνεται αρκετά ώστε να μην με ενοχλεί ο θόρυβος όταν το παίζω ενώ όταν έρθει η ώρα της ηχογράφησης, με τα εφέ του pc ο ήχος θα καθαριστεί μιά χαρά και δεν θα υπάρχει θόρυβος.

Τα υπόλοιπα που έχει το μονοτρων' προσωπικά τα θεωρώ μπόνους αφού το πήρα για το φίλτρο του και όχι για την κυματομορφή του. Θα επέλθει και σαμπλάρισμα συντόμως και τα δείγματα μαζί με τα άλλα που φτιάχνω την μπάνκα στο πλήκτρο μου, θα δοθούν στο ευρύ κοινό...κάποτε. Όταν θα είναι έτοιμα δηλαδή. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα...τα μισά απο όσα περιγράφεις, το φίλτρο με έμπλεξε (κάτι κιθάρες γρατζουναω σε ενισχυτές παλιάς τεχνολογίας) αλλά το review μου άρεσε πολύ!!!πρωτη φορά διαβάζω review για πλήκτρα...ευχάριστα!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω νέα! Τελικά εάν δεν χρησιμοποιείς τον εξοπλισμό που έχεις ήδη στην κατοχή σου, σε όλο το εύρος των δυνατοτήτων του, δεν κερδίζεις και πολλά. Το θέμα του θορύβου δεν υπάρχει πλέον και αυτό έγινε δίχως χρήση eq ή άλλων εφφέ σκληρών ή μαλακών.

Έχοντας ήδη μία κονσολίτσα μείξης έχω κάνει την εξής συνδεσμολογία: πέρασα την έξοδο του πλήκτρου που θέλω να βρωμίσω τον ήχο του απευθείας σε ένα κανάλι της κονσόλας, έπειτα τράβηξα ένα καλώδιο από το RETURN της κονσόλας στην είσοδο ακουστικών του μονοτρον και τράβηξα και ένα καλώδιο από την είσοδο AUX IN του μονοτρον στην έξοδο AUX SEND του μείκτη και ρύθμισα μόνο το κανάλι που δέχεται τους ήχους του πλήκτρου να περνάει από το AUX SEND το σήμα του ώστε να επηρεάζεται ο ήχος του από το μόνοτρον όταν αυτό είναι σε λειτουργία.

Με απλά λόγια με αυτή τη συνδεσμολογία, το μόνοτρον κατάντησε μία καθαρή μονάδα φιλτροεφφέ και ο θόρυβος δεν υπάρχει πιά!!! Οπότε η αγορά αποδείχτηκε 100% επιτυχία. Τώρα σκέφτομαι να χτυπήσω ακόμα ένα μόνοτρον για να τον τρον παρέα 2 μαζί και σε στερεοφωνία. ;D Αλλά δεν ξέρω τί συνδεσμολογία θα κάνω στο 2ο. :-\

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου