Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους

Θελω να κανω μια ερώτηση και μπορει να ρωταω βλακεία αλλα θελω να μαθω αν γινεται και αν εχει καλή ποιοτητα..

Εστω οτι εχω εναν ηχο μιας διαρκειας 2s και ειναι απο τονο F# μπορω με πρόγραμμα να τον τρανσπορτάρω σε όλους τους τόνους και να ειναι κομπλέ;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητηκά ναι, αλλα το πώς θα ακούγεται είναι άλλο θέμα ....

 

Ο sampler σαν sampler μπορει να στο κανει αλλα μετα τους 1-2 τονους πανω και κατω θα ακουγεται χάλια, όχι οπως θα τον έπαιζε το όργανο π.χ.

 

Πρέπει να έχεις τον ίδιο ήχο και σε 2-3 αλλες νοτες και να τον βαλεις στον sampler ωστε να ακουγεται καλυτερα οταν γινεται το transport, να εχει δηλαδη 2-3 δειγματα συνολικα και να μην transport-άρει μονο το ένα αλλα και παλι τέλειο δεν θα είναι σε καμία περίπτωση, αν αυτό ψαχνεις. Βασικά θα είναι αρκετά χάλια το αποτέλεσμα που νομίζω δεν αξίζει κάν να ασχοληθείς. Το καλυτερο ειναι (οπως π.χ. τα vst που δουλεύουν με wav αρχεία, nexus για παραδειγμα) εξ-αρχής να ηχογραφηθεί ο ήχος σε όλες τις νότες και να μπει στον sampler.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους

Θελω να κανω μια ερώτηση και μπορει να ρωταω βλακεία αλλα θελω να μαθω αν γινεται και αν εχει καλή ποιοτητα..

Εστω οτι εχω εναν ηχο μιας διαρκειας 2s και ειναι απο τονο F# μπορω με πρόγραμμα να τον τρανσπορτάρω σε όλους τους τόνους και να ειναι κομπλέ;;

Ευχαριστώ

 

ετσι οπως το διατυπωνεις αν χρησιμοποιήσεις εναν σαμπλερ και τον βαλεις μεσα και ως αρχικη νοτα επιλεξεις επίσης το F# το αποτέλεσμα ειναι ρεαλιστικο περίπου 3 ημιτονια πανω η κάτω απο την αρχικη νοτα. Απο εκει και περα θα εχεις παραμορφωση σε χροια και σε διαρκεια και δεν θα ειναι ρεαλιστικο.

π.χ. προς τις ψηλοτερες νοτες θα ακους στρουμφιστικα,. χαχαχαχα

 

Με ενα μονο δειγμα δεν γινεται να ειναι οκ σε ολο το ευρος.

 

Η μονη τεχνολογια που το κανει ρεαλιστικο σε μεγαλο ευρος μεχρι στιγμης και γνωριζω ειναι η τεχνολογια variphrase που υπαρχει σε καποια synth της roland.

 

Καποιο προγραμμα που να κανει κατι αναλογο με ενα μονο δειγμα δεν εχω υποψη μου και δεν πρεπει να υπαρχει ακομα.

 

(συν αυτα που λεει ο φιλος dj_pns)

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους

Θελω να κανω μια ερώτηση και μπορει να ρωταω βλακεία αλλα θελω να μαθω αν γινεται και αν εχει καλή ποιοτητα..

Εστω οτι εχω εναν ηχο μιας διαρκειας 2s και ειναι απο τονο F# μπορω με πρόγραμμα να τον τρανσπορτάρω σε όλους τους τόνους και να ειναι κομπλέ;;

Ευχαριστώ

 

Δεν υπάρχει ερώτηση που να είναι βλακεία, ακόμα και η ερώτηση "η βλακεία είναι βλακεία;" δεν είναι βλακεία. Ρώτα όσο θές και ότι θές. Γιατί ο ήχος σου είναι 2 δευτερόλεπτα; τον έχεις σαμπλάρει ο ίδιος; σε τί σάμπλερ θα τον χρησιμοποιήσεις software ή hardware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Και γω απο οτι κατάλαβα δε γινετε κατι καλό ,βγαινει αισχρός ο ήχος ψηλά η χαμηλά....

Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι πχ ενας ήχος που παιζει σε ενα mp3 να τον κόψω και να παρω τη νοτα που παιζει και να την κανω οργανο....Αλλά βλακείες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά ειναι εφικτό, εάν καταφέρεις να θέσεις σωστά το start και το end point του  δείγματος, δηλαδή σε τέτοιο σημείο ώστε η κυματομορφη να επαναλαμβάνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου