Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; IV


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

επιτέλους εδέησα κι έκανα το πρώτο μ' μπανάκι (ελπίζω όχι & τελευταίο) για φέτος... 8) :)

ξέρω magna... εσύ 3 και σήμερα... :P

 

https://youtu.be/omG-hZfN6zk

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Hello Dinos.

 

 

Κωστή, νομίζω οτι μπορώ να ανταποδώσω

 

Hello Dinos

 

(Έχεις σκεφτεί το οτι θα μπορούσαν να σε φωνάζουνε Dinos, Κωνσταντίνε)

 

Προς το παρόν ακούω τα τεύχη που έχω χάσει... Έχετε βάλει ωραία πράγματα όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι Ελληνες (γιατι οι ξενοι με ξερουν με αλλο ονομα) με φωναζουν Κωστα, λιγοι Κωστη, 2-3 με φωναζουν Ντινο, ο αδερφος μου Τακη, και κανενας Κωνσταντινο. Πολλοι παλι με φωναζουν Καταρρακτη, μονο στο ΝΟΙΖ βεβαια. Τι κι αν εχω εξηγησει επανειλημμενα οτι το Waterfall δεν εχει να κανει με τον Καταρρακτη, αλλα με τα Waterfall keys του Hammond. Λεπτομερειες θα μου πεις. 8)

 

Anyway, σημερα εχω αφησει το youtube να με "διασκεδασει." Πριν λιγο εβαλα ενα live να δω που μου προτεινε ενας φιλος, ειναι μια cover band των Deep Purple, οι "Come Taste The Band".

Το ονομα τους το εχουν παρει φυσικα απο το ομωνυμο αλμπουμ των DP. Πολυ καλη μπαντα btw, αλλα δεν εχω καταλαβει απο που ειναι, μιλανε περιεργα. Οποιος θελει να δει:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κι αν εχω εξηγησει επανειλημμενα οτι το Waterfall δεν εχει να κανει με τον Καταρρακτη, αλλα με τα Waterfall keys του Hammond. Λεπτομερειες θα μου πεις. 8)

 

Στα ελληνικά έτσι μεταφράζεται και ο χαρακτηρισμός του τύπου των πλήκτρων στα Hammond.Διότι μπορείς άνετα να έχεις προς την ανιούσα ή στην κατιούσα γρήγορο αεράτο παίξιμο όπως το νερό που ρέει στους καταρράκτες.

 

Οπτικά αν δεις τα πλήκτρα του Hammond  είναι όπως ο καταρράκτης. Το νερό γλύφει ελάχιστα τα χιλιοστά που εξέχουν σε κάθε κατάληξη των πλήκτρων.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πριν λιγο εβαλα ενα live να δω που μου προτεινε ενας φιλος, ειναι μια cover band των Deep Purple, οι "Come Taste The Band".

Το ονομα τους το εχουν παρει φυσικα απο το ομωνυμο αλμπουμ των DP. Πολυ καλη μπαντα btw, αλλα δεν εχω καταλαβει απο που ειναι, μιλανε περιεργα. Οποιος θελει να δει:

 

Νορβηγοί.

Δύο και σήμερα  ;D

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ελληνικά έτσι μεταφράζεται και ο χαρακτηρισμός του τύπου των πλήκτρων στα Hammond.

Ετσι μεταφραζεται βεβαια στα Ελληνικα, αλλα κανεις δεν το μεταφραζει. Εχεις ακουσει κανεναν να αναφερεται στα πληκτρα του Hammond λεγοντας "τα καταρρακτωδη πληκτρα του Hammond"? :P

 

Διότι μπορείς άνετα να έχεις προς την ανιούσα ή στην κατιούσα γρήγορο αεράτο παίξιμο όπως το νερό που ρέει στους καταρράκτες.
Ωραια...ποιητικη προσεγγιση, daydream.gif αλλα στην πραγματικοτητα τα waterfall πληκτρα δεν βοηθανε καθολου στο να παιζεις πιο γρηγορα, και ουτε πηραν βεβαια την ονομασια τους απ'αυτο. Βοηθανε ομως στο να κανεις "sweeps" με την παλαμη, να δινεις "χαστουκακια" στα πληκτρα με ευκολια γιατι τα συγκεκριμενα πληκτρα δεν εχουν προεξοχες/δεν ειναι "μυτερα" στην καταληξη τους οπως στο πιανο ή στα synths, εξου και η ονομασια τους "Waterfall".

 

Waterfall_keys.png

 

Νορβηγοί.

Thanks.  8)

 

Δύο και σήμερα  ;D
Απολυεσαι?salute.gif Αντε, καλη...πολιτρια. ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου