Προς το περιεχόμενο

αποψεις για ηλεκτροακουστικη godin


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Σ ευχαριστώ, πολύ ενδιαφέρον.  :)

 

Σχετικά με το aura, έχω χρησιμοποιήσει το πρώτο που έβγαλαν και αυτό

που έχει πάνω η κιθάρα μου-Martin. Αυτό, που είναι μονταρισμένο πάνω

στην συγκεκριμένη κιθάρα, είναι ανώτερο από το παλιό, κατά πολύ. Βέβαια,

ναι, δεν παύει να είναι προσομοίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδια,ποσο σημασια πεζει το σκαφος  οταν η κιθαρα συνδεθει σε κονσολα?δλδ μια παραδοσιακη ακουστικη θαχει αλλο ηχο στην κονσολα πχ απο μια godin που εχει ρηχο σκαφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια,ποσο σημασια πεζει το σκαφος  οταν η κιθαρα συνδεθει σε κονσολα?δλδ μια παραδοσιακη ακουστικη θαχει αλλο ηχο στην κονσολα πχ απο μια godin που εχει ρηχο σκαφος?

Οχι τοσο.

Πιο πολυ παιζει ρολο η ποιοτητα του Piezo, η σωστη τοποθετηση του και η προενισχυση.

Εχω δοκιμασει ακουστικη των 5000e με fishman piezo και μια ηλεκτρικη της πλακας με fishman bridge πανω στον ιδιο προενισχυτη και δεν ακουγοταν αισθητη διαφορά.

To μονο που επρεπε να προσεξω ηταν να παιζω την ηλεκτρικη ωσαν ακουστικη και να μην παρασυρομαι και παιζω unthinkable πραγματα για ακουστικη.

 

Και φυσικα να μην εχω ονειρωξεις οτι αυτο που ακουγεται  με το Piezo (ειτε απο τη μια κιθαρα ειτε απο την αλλη) ειναι ακουστικη κιθαρα.

Oυτε οτι φτιαχνω το καταλληλο κλιμα και οπτικα στον θεατη/ακροατη για unplugged καταστασεις.

Πχ για μπουζουκλερι ειναι μια χαρα το συστημα.

Για αλλες φασεις χρειαζεται να φαινεται και η κιθαρα οτι ειναι ακουστικη.

 

ΥΓ θεμα feedback δεν υφισταται ουτε με κιθαρα με ηχειο, αν βαλεις ταπα στην  τρυπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τοσο.

Πιο πολυ παιζει ρολο η ποιοτητα του Piezo, η σωστη τοποθετηση του και η προενισχυση.

Εχω δοκιμασει ακουστικη των 5000e με fishman piezo και μια ηλεκτρικη της πλακας με fishman bridge πανω στον ιδιο προενισχυτη και δεν ακουγοταν αισθητη διαφορά.

To μονο που επρεπε να προσεξω ηταν να παιζω την ηλεκτρικη ωσαν ακουστικη και να μην παρασυρομαι και παιζω unthinkable πραγματα για ακουστικη.

 

Και φυσικα να μην εχω ονειρωξεις οτι αυτο που ακουγεται  με το Piezo (ειτε απο τη μια κιθαρα ειτε απο την αλλη) ειναι ακουστικη κιθαρα.

Oυτε οτι φτιαχνω το καταλληλο κλιμα και οπτικα στον θεατη/ακροατη για unplugged καταστασεις.

Πχ για μπουζουκλερι ειναι μια χαρα το συστημα.

Για αλλες φασεις χρειαζεται να φαινεται και η κιθαρα οτι ειναι ακουστικη.

 

ΥΓ θεμα feedback δεν υφισταται ουτε με κιθαρα με ηχειο, αν βαλεις ταπα στην  τρυπα

μαλιστα φιλε μου,,οποτε, αν βαλεις διπλα διπλα στην ιδια κονσολα,,πχ την godin, με μια σχετικα παραδοσιακη ακουστικη, και να φορανε και οι δυο το ιδιο ηλεκτρικο συστημα, δεν θαχουν αισθητες διαφορες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου