Προς το περιεχόμενο

Reamping online


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τόσα vst ενισχυτές-πεταλάκια-καμπίνες που υπάρχουν free στο internet, μάλλον (τι μάλλον, σίγουρα δηλαδή...) το συγκεκριμένο site είναι αχρείαστο...! 

  Δεν υπαρχει κιθαριστας που να βγαλει την αίσθηση heavy metal πχ σε καθαρο ηχο και μετα να μοντελοποιηθει. Το μεγαλύτερο ποσοστό  επιτυχιας οφειλεται παντα στη διαδραστικη διαδικασία της ζωντανης παραμορφωσης.

+1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα προφανώς ειπα δεν πρόκειται για midi αρχειο.

οποιος εχει λιγο ασχοληθεί με ηχογράφηση ξέρει οτι αυτά δεν γίνονται.  Δεν υπαρχει κιθαριστας που να βγαλει την αίσθηση heavy metal πχ σε καθαρο ηχο και μετα να μοντελοποιηθει. Το μεγαλύτερο ποσοστό  επιτυχιας οφειλεται παντα στη διαδραστικη διαδικασία της ζωντανης παραμορφωσης. Οπως θεωρω οτι επίσης δεν γινεται χαλαρα και με προσομοιωση. Μονο καρφι και γκάζι.

Τωρα πως θα το κανουν αυτοι και ο πελατης....δεν το ξέρω. ...

 

Κάτι δεν πιάνεις. Κανένας κιθαρίστας δεν γράφει καθαρό για να το βάλει μετά σε μέταλ.

Π.χ. μπαίνεις στο στούντιο να γράψεις μια καφρίλα.

Καρφώνεις κανονικά στον ενισχυτή.

Για να έχεις όμως δυνατότητα reamping στέλνεις τον ήχο της κιθάρας σου ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΑΝΑΛΙ στο οποίο γράφεται μόνο ο ανώθευτος ήχος της κιθάρας σου.

Από μόνο του ακούγεται μια αηδία.

Ποκποκποκ κλινκ κλινκ πιου πιου.

Αυτό το κανάλι μετά το καρφώνεις στο guitar rig επιλέγεις ποιον Trisgamostavreitor θα χρησιμοποιήσεις και ακούς το ίδιο κομμάτι που έγραψες και σε έναν άλλο ενισχυτή εκτός εκείνου του ενισχυτή στον οποίο έφτανε το καλώδιο της κιθάρας σου στο στούντιο πριν το σπλιτάρεις και στο άλλο κανάλι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::)

Μαλλον κατι δεν εγινε αντιληπτο για το reamp και κατ επεκτασιν για το τι προσφερει αυτος που εχει αυτο το site.

Γραφω στο σπιτακι μου με το...vstιποτα μου την κιθαρα μου,ταυτοχρονα τη γραφω (ή την κραταω αν γραφτηκε ετσι απλα απενεργοποιωντας το plugin κλπ) εντελως καθαρη (να ακουγεται τζογκ τζογκ) και στελνω αυτη την καθαρη σε καποιον που εν προκειμενω εχει ενα kemper (σε αλλη περιπτωση μπορει να ειναι καποιος που εχει ενα ντουβαρι αληθινους ενισχυτες) και μου τη στελνει πισω κανονικη κιθαρα.

Με το σκεπτικο που βγαζει αχρειαστο το site και γενικα αυτη τη διαδικασια,καλλιστα μπορουμε να βγαλουμε αχρηστα και ολα τα online mastering (γιατι τα κανει και το "χ" plugin που εχουμε στο κουβασε μας) και ολα τα online mixing που απο μερικους γινονται και σε πανακριβες αναλογικες κονσολες (γιατι το κανουμε και μονοι μας στο φανταστικο κουβασε μας και η κασα "σκοτωνει" κιολας).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καταλαβαίνω αυτό βρε παιδιά...

το κάνω μάλιστα επανειλημμένα πολλές φορές προσπαθώντας να ταιριάξω άλλα εφέ και ήχους επειδή λέω..."κι αν μετανιώσω μετά?"

 

αλλά ΠΟΤΕ δεν έκατσε.

 

Πολλές φορές, για να μην πω πάντα, αυτό που ακούς με το α εφέ, πχ κομπρέσσορα, που κρατάει διάρκεια και βγάζει feedback και σε σπρώχνει να κάνεις το σήκωμα ένα κλικ λιγότερο, ή δεν ξέρω τι άλλο (σε σπρώχνει πάντως - εδω ρε παιδιά σε σπρώχνει το ουά ουά αλλιώς αν είναι κάτω, αλλιώς αν είναι στη μεση και αλλιώς πάνω - παίζεις άλλα πράγματα δεν είναι δυνατόν να μην το έχετε βιώσει) ..

Και άντε το έκανες και το έχεις στο άλλο τρακ καθαρό σαν μαλλί μερινός.

Αν βάλεις μετά, άλλο ήχο, άλλο compression, αλλο gain και άλλο drive θα βγει κάτι άλλο.

Ίσως να είναι και ωραίο...αλλά ....δε μου κάθεται...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου