Προς το περιεχόμενο

Χριστούγεννα by the sea...


sonap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλάμε δεν πάει άλλο με τον κωλόκαιρο αυτό! Θα κάνουμε Χριστούγεννα σαν να είμαστε Αυστραλία, στα beach bars, με πορτοκαλί μαγιώ, μπύρες και reggae. Τα δέντρα έχουν ακόμα τα φύλλα τους, τα αποδημητικά πουλιά δεν φύγαν ακόμα, οι αρκούδες είναι ακόμα ξύπνιες...

 

Τέλη Δεκέμβρη και η μέγιστη θερμοκρασία είναι 17 αντί να είναι 7, άντε 10. ¶σε τις διακυμάνσεις! Ελάχιστη 0, μέγιστη 18. Σαχάρα κανονικά. Το μεσημέρι 52, το βράδυ -2.

 

Το περιβάλλον και ο πλανήτης εκπέμπει S.O.S κύριοι εδώ και χρόοοονια. Αλλά ποιός νοιάζεται; Νομίζουμε ότι τα αποτελέσματα θα τα λουστούν τα τετρασσέγγονά μας. Δεν είναι έτσι όμως. Εδώ και χρόνια έχουν εκλέιψει οι μεταβατικές εποχές ¶νοιξη και Φθινόπωρο και πάμε απ' ευθείας από καλοκαίρι σε χειμώνα. Και πόσα άλλα συμπτώματα...

 

:cry: Κατά τη γνώμη μου να περιμένετε Πάσχα με χιόνια. Πέφτει και νωρίς (08/04).

 

Το Σάββατο μιλούσα με ένα φίλο από Κοζάνη που χιονίζει κανά μέτρο για ψίλου πήδημα και έπλενε το αμάξι στην αυλή με κοντομάνικο.

 

¶ντε να δούμε που θα πάει και κυρίως αν και πως θα φτιάξει η κατάσταση... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ασε...Σκέψου και εδώ στην κρήτη τι γίνεται...Το πρωί μπλούζα το βράδυ καπαρτίνα...Ας ελπίσουμε μόνο αυτή η χρονιά να είναι έτσι...Δέν παλεύεται...Θα την κάνω για καμμια φιλανδία στο τέλος :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πραγματικά ο καιρός είναι ΑΙΣΧΟΣ. Ήμαρτον, λίγο χιονάκι βρε αδερφέ, τι σου ζητάμε;; Ως συνειδητοποιημένος Έλληνας πάντως αποφάσισα να ανοίξω ένα online petition, να κάνω μια απεργία, μια πορεία και μια κατάληψη.

 

 

 

(και ΔΕΝ εννοώ ότι ΟΛΕΣ οι απεργίες, πορείες και καταλήψεις είναι λάθος, μην το ανοίξουμε πάλι το θέμα :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ όταν λέω στους άλλους όλα αυτά με λένε παράξενο... :lol:

 

λίγο κρυο ρε γμτ,να φορεσουμε κανα κασκολ,σκουφάκι,το καινουργιο δερματινο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ όταν λέω στους άλλους όλα αυτά με λένε παράξενο... :lol:

 

λίγο κρυο ρε γμτ' date='να φορεσουμε κανα κασκολ,σκουφάκι,το καινουργιο δερματινο :lol:[/quote']

 

Ναι ρε γαμώτο!! Ένα κάρο λεφτά έδωσα για pullovers κλπ, να μην τα χαρώ λίγο;;; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα,εγώ όταν έχω γυμναστική στο σχολείο πηγαίνω με βερμουδίτσα και κοντομάνικο!!

Όλοι με κοιτάνε κάπως μεν αλλά αφού ζεσταίνομαι τι να κάνω.Ένας άλλος δε που έρχεται με σορτσάκια σου λέει"τι κρύο και ζέστη??μέσα στο μυαλό σου είναι όλα" :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όντως ρε παιδάκι πολύ πολύ ζέστη! ¶ντε και το Σάββατο για μπανάκι :lol: :lol:

Πάντως πέρα της πλάκας επειδή σπουδάζω κάτι σχετικά με τη γη και το περιβάλλον (γεωπόνος είμαι) καλό είναι να μη μιλάμε περί καταστροφής του περιβάλλοντος και sos εκ μέρους του πλανήτη και να πετάμε άλλες παρόμοιες κορώνες. Αυτά ας τα αφήσουμε για τα κανάλια να έχουν να λένε!!! :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πές λιγο τι εννοείς....Γιατί απο εγκυρες πηγές (ξερω γώ....εφημεριδες...κτλ...τώρα τελευταία διάβαζα στα νέα σχετικά με την μολυνση και με το πόσο χαμηλά είμαστε οι έλληνες σχετικα με την περιβαλλοντική συνειδήση).....επιστημονες λένε ότι έχει φτάσει στο απροχώρητο η κατάσταση του πλανητη μας.....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όντως η περιβαλλοντική παιδεία των Ελλήνων είναι ανύπαρκτη ( :cry: ) και σε αυτό φταίμε όλοι μας :evil: .

 

Τώρα όσον αφορά το τι λένε διάφοροι επιστήμονες, ούτε οι ίδιοι δεν συμφωνούν μεταξύ τους! ¶λλοι λένε ότι ο πλανήτης θα καταστραφεί και ότι δεν υπάρχει αύριο και άλλοι ότι δεν τρέχει τίποτα και ότι όλα αυτά είναι κινδυνολογίες. Σίγουρα πολλά από αυτά (και των 2 πλευρών) είναι αερολογίες. Σίγουρα η κατάσταση δεν είναι και η καλύτερη δυνατή αλλά προς θεού δεν ήρθε και το τέλος!

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η γη δεν πρόκειται ούτε να καταστραφεί ούτε να μετατραπεί σε μια απέραντη έρημο. Η ίδια η γη έχει τη δύναμη να εξισορροπεί τα πράγματα. Για παράδειγμα δες αυτό: Αύξηση θεροκρασιώνι -->λιώσιμο των πάγων -->αύξηση των νερών του πλανήτη -->αύξηση των υδρατμών της ατμόσφαιρας -->αύξηση των βροχοπτώσεων --> μείωση της θερμοκρασίας!!! (ναι ναι το ξέρω ότι είναι πολύ παιδικό το παράδειγμα αλλά κάτι τέτοιο πάνω κάτω ισχύει!) :wink:

 

Ο άνθρωπος με τις δραστηριότητές του δεν επιβάλλει αλλαγές στον πλάνητη. Απλώς δρα ως μη φυσικός καταλύτης επιταχύνοντας έτσι όλες τις διαδικασίες.

Εξάλλου όλες μα όλες οι ερευνητικές εργασίες δεν έχουν να κάνουν με τη βιωσιμότητα του πλανήτη, αλλά με την εξασφάλιση της βιωσιμότητας του ανθρωπίνου είδους στον πλανήτη. :wink: :D

 

Και επειδή για τη μέλλουσα δουλειά μου η υποβάθμιση του περιβάλλοντος παίζει πολύ καθοριστικό ρόλο, εκτός από διάφορα ειδικότερα μαθήματα, που σε βάζουν στο όλο κλίμα, που έχουμε μάθει, μερικοί από μας έχουμε ασχοληθεί και περαιτέρω με διεθνή βιβλιογραφία και έρευνες οπότε κάτι ξέρουμε κι εμείς! :D :D

 

Προς θεού δεν λέω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΥΠΑΡΧΕΙ αλλά μην υπερμεγενθύνουμε τα πράγματα! :wink:

 

(Όσον αφορά διάφορες "έγκυρες" πηγές όπως τα ΜΜΕ απλώς να σου πω ότι χειρίζονται το θέμα με αυτόν ακριβώς τον τρόπο που μπορούν καλύτερα. Με το να δίνουν βάση μόνο στην πεσιμιστική άποψη ώστε να τρομοκρατούν και να πουλάνε :wink: :D :D )

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα συζητούσα με τον καθηγητή φυσικής στο φροντιστηριο και μου λέει ότι η περίοδος που εξετάζουμε είναι παρα πολύ μικρό δειγμα για να καταλαβουμε την κατάσταση...Η γή μου λέει ότι έχει πολλλάααα χρόνια ζωής ακόμα...Και μπορει η περιοδος που ζούμε (φαινόμενο θερμοκηπίου, λιώσιμο πάγων, αυξηση της θερμοκρασίας) μπορεί να είναι ένα περιοδικό φαινόμενο....

 

 

Τώρα σχετικά με την παιδεια μας...(δεν λέω των ελλήνων...προσόχή...όλοι μας φταίμε..μπορει όχι όλοι αλλά τους περισσότερους μας πέρνει η μπάλα θέλουμε δεν θελουμε....)....σχετικά με το περιβάλλον..βράστα χαράλαμπε...Διάβαζα προχθές για τα πλεόνασμα ηλιακής ενέργειας στην ελβετία και στην ελλάδα...αναλογικά έχουμε 1% ενώ εκεινοι 20%?....κάτι τέτοιο...θα ψάξω να βρώ την στατιστική για να μην σας λέω και π@π@ρολογιες.....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου