Προς το περιεχόμενο

Kemper σε Mustang III V.2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν το αποφάσισα να ακούσω τους ειδικούς στα ξένα τα φόρουμς και πήγα και δοκίμασα τον kemper επάνω στον Mustang III V.2.

Το αποτέλεσμα στον Νάκα δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε αλλά δεν είχα τον χρόνο με το μέρος μου να ψάξω όλες τις παραμέτρους και τον πήρα αφού α)ήταν φτηνός και β)κάτι κεμπεράδες ορκίζονται ότι είναι αριστούργημα.

 

Ε ναι!

Το πακέτο εάν το σετάρεις σωστά είναι ποίημα, εάν βγάλεις monitor out σε master mono και το πας στο return του mustang και κλείσεις τις καμπίνες του kemper έχεις το τέλειο monitor.

 

Απλά και οικονομικά.

 

Αυτοί που ξέρουν λένε οτι "μόνο ο mustang III V.2"είναι αυτός που κάνει γι'αυτή την δουλειά και τους πιστεύω .

 

Επίσης λένε ότι το ίδιο καλό αποτέλεσμα έχει και με το Axe-Fx.

 

Τώρα για τον mustang, είναι συμπαθής σε fender presets από μόνος του αλλά μόνο εάν θυμίζεις στον εαυτό σου την τιμή του .

 

Και κάτι για τον Νάκα.

Έχω πει πολλά άσχημα και χαίρομαι που αυτή την φορά θα πω κάτι καλό .Τα παιδιά στην Ναβαρίνου με εξυπηρέτησαν άψογα και οι τιμές είναι (επιτέλους) ανταγωνιστικές ,μακάρι να έχουμε ένα δικό μας μαγαζί να ψωνίζουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφιβαλλω οτι ακουγεται καλα ανεκτα το kemper στο mustang,για να το λες και εσυ και οι αλλοι χρηστες προφανως θα ισχυει,αλλα νομιζω οτι σε ενα frfr ζυγισμενο συστημα θα εχει σαφως καλυτερο αποτελεσμα απο εναν τελικο σε ενα μεγαφωνο σε μια καμπινα (γιατι ουτως ή αλλως αυτο χρησιμοποιεις με το return οποιουδηποτε ενισχυτη)-ειδικα οχι και τα καλυτερα που μπορει να βρει κανεις.

Μ αρεσει και με ενθουσιαζει το οτι σημερα ειδικα μπορω να κανω τη δουλεια μου πολυ φτηνα και καλα,αλλα η ενσταση μου ειναι οτι το συγκεκριμενο παντρεμα (ενος κορυφαιου μηχανηματος με ενα φτηνο) μοιαζει με μια gibson custom που παιζει σε εναν line 6 spider ή μια ferrari με ζαντολαστιχα απο fiat punto. 

Χωρις παρεξηγηση και flames παντα,μια απλη αποψη λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφιβαλλω οτι ακουγεται καλα ανεκτα το kemper στο mustang,για να το λες και εσυ και οι αλλοι χρηστες προφανως θα ισχυει,αλλα νομιζω οτι σε ενα frfr ζυγισμενο συστημα θα εχει σαφως καλυτερο αποτελεσμα απο εναν τελικο σε ενα μεγαφωνο σε μια καμπινα (γιατι ουτως ή αλλως αυτο χρησιμοποιεις με το return οποιουδηποτε ενισχυτη)-ειδικα οχι και τα καλυτερα που μπορει να βρει κανεις.

Μ αρεσει και με ενθουσιαζει το οτι σημερα ειδικα μπορω να κανω τη δουλεια μου πολυ φτηνα και καλα,αλλα η ενσταση μου ειναι οτι το συγκεκριμενο παντρεμα (ενος κορυφαιου μηχανηματος με ενα φτηνο) μοιαζει με μια gibson custom που παιζει σε εναν line 6 spider ή μια ferrari με ζαντολαστιχα απο fiat punto. 

Χωρις παρεξηγηση και flames παντα,μια απλη αποψη λεω.

 

Δεν μπορείς να φανταστείς σε πόσα διαφορετικά συστήματα έχω ακούσει το ρημάδι.

Την αίσθηση ότι παίζεις σε ενισχυτή πραγματικό δεν την βρίσκεις ,σε ακριβούς λαμπάτους ακούγεται καλά μόνο όταν δόσεις γκάζια ,εγώ μόνο στον mustang το άκουσα πραγματικά καλά και σε ανθρώπινες εντάσεις.

Εάν έχεις kemper-Axe σου συνιστώ να το δοκιμάσεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω (ακομη) καποιο απο αυτα,αλλα δεν αμφιβαλλω οτι ειναι πιθανοτατο ο τελικος του mustang να χρωματιζει πολυ λιγοτερο απο οτι ενος ωραιου λαμπατου,και τα μηχανηματα αυτα φτιαχτηκαν για να παιζουν κυριως σε οσο το δυνατον πιο αχρωματιστα-ουδετερα ενισχυτικα.

Σε ενα καλο αυτοενισχυομενο μονιτορ (κανονικο,full range) χρησιμοποιωντας τις καμπινες του kemper δεν ειναι ακομη καλυτερα ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Atomic clr δεν τον έχω ακούσει ακόμα και όλοι λένε ότι ακούγεται χάρμα.

Σε frfr καλά, που τον άκουσα ήταν οκ μόνος του ,όταν έπαιζαν όλοι ο ήχος σαν να μην είχε πηγή, ήταν λίγο από παντού και ήταν mono .

Αυτό στην πρόβα είναι πρόβλημα ,χάνεις τον ήχο σου, στο λάιβ ίσως να μην πειράζει ,αφού έχεις το δικό σου μόνιτορ.

Επίσης στο σπίτι to celestion σου το θέλεις ,πες από παράδοση, από συνήθεια, δεν ξέρω.

Πάντως τώρα, για εμένα το ψάξιμο τελείωσε ,το σύστημα είναι κομπλέ και επειδή μου πήρε καιρό για να το βρω είπα να γλιτώσω τους συμπάσχοντες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που ξέρουν λένε οτι "μόνο ο mustang III V.2"είναι αυτός που κάνει γι'αυτή την δουλειά και τους πιστεύω .

Γιατί ο συγκεκριμένος μόνο;

Με άλλα modelling δουλεύει; Π.χ. Pod HD;

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ο συγκεκριμένος μόνο;

Με άλλα modelling δουλεύει; Π.χ. Pod HD;

 

 

Εννοώ ότι βάλανε τον kemper επάνω σε άλλους mustang και σε κάτι cube και δεν θυμάμαι τι άλλο και υπήρχανε παράπονα για fizz και για αλλοίωση του ήχου ,για pod δεν διάβασα κάτι αλλά σε παρόμοιο φόρουμ για axe διάβασα τα ίδια.

 

Εδώ είναι μια συζήτηση, έχει και ένα κακό βίντεο σύγκριση με atomic clr ,τον τύπο πάντως τον εμπιστεύομαι άσχετα αν είναι λίγο αστείος .

 

http://www.kemper-amps.com/forum/index.php/Thread/18965-Using-Kemper-with-Combo-amps-with-effects-loop-Fender-Mustang-Champion-Line-6-sp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικος και καλα παιξιματα, θυμαμαι που τα λεγαμε απο την συναντηση του νοιζ περσι, για την αναγκη να βρεις εναν καλο ενισχυτη ωστε να απαγκιστρωθεις απο τα ακουστικα.

Πιστευω οτι εκανες πολυ καλη επιλογη. ;D

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικος και καλα παιξιματα, θυμαμαι που τα λεγαμε απο την συναντηση του νοιζ περσι, για την αναγκη να βρεις εναν καλο ενισχυτη ωστε να απαγκιστρωθεις απο τα ακουστικα.

Πιστευω οτι εκανες πολυ καλη επιλογη. ;D

 

Ευχαριστώ πολύ Hellfire.

Ναι ,όταν λέω ότι πέρασα καιρό στο ψάξιμο το εννοώ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου