Προς το περιεχόμενο

διαφορα telecaster και stratocaster


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν εχεις δει ποτε το Hendrix live...

...επαιζε στη μεση για να ειναι σιγουρος' date='μερικες φορες επαιζε και με τον neck ποτέ ομως δεν επαιξε με τον bridge....)

 

η επανω θεση ειναι ο neck....[/quote']

ΠΟΤΕ!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=F4plPJr8QQE 2:39

http://www.youtube.com/watch?v=JFoyC5WVxXk&mode=related&search= 1:32

φαινετε αλλωστε πεντακάθαρα εκτος κι αν μου ξεφεύγει κάτι.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε βάλεις... τσίγκινο pickguard' date=' είτε ... χάρτινο, τον ίδιο ήχο θα πάρεις! Απλά κοίτα να είναι καλά βιδωμένο και να μην τρίζει (το έχω δει και αυτό...)[/quote']

 

Όχι. Δεν ισχύει αυτό. Το πλαστικό pickguard έχει 'κατηγορηθεί' για buildup στατικού ηλεκτρισμού, για παράδειγμα... Δεν είναι τυχαίο που πολλοί 'ορκίζονται' στα παλιά pickguard από βακελίτη.

 

Επίσης, στο γενικό θέμα Στρατ & Τελε, έχουν γίνει και αρκετές προσπάθειες να 'πλησιάσουν' ηχητικά οι δύο κιθάρες. Οι Nashville Τέλε είναι ένα τέτοιο παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα για το pickguard μου εχουν πει οτι το εχει διαφορα στον ηχο το μονο με το τριπλο!εγω για να πω και αληθεια δεν ακουω διαφορα!! :lol:

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι ο μόνος! Μια ελάχιστη μειοψηφία (νομίζει ότι) ακούει διαφορές σε τέτοια πράγματα!!!

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kwstas79 κι εγώ αυτό πιστεύω. Μάλιστα ακόμα και σ' αυτούς που ισχυρίζονται ότι ακούν τέτοιες διαφορές, αν τους κλείσεις τα μάτια και τους αφήσεις μόνο να ακούσουν τότε μάλλον έχει να πέσει πολύ γέλιο :D :D . Κάποτε κάτι παρόμοιο είχε κάνει και ο superfunk με "ωραία" αποτελέσματα εδώ στο noiz!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συμφωνω με αυτο που λες!!!πιστευω οτι υπαρχουν ανθρωποι που ακουν λεπτομεριες αλλα αυτο θελει μεγαλη εμπειρια!!!(κατι που δεν εχω)

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που λέει ο Abraxas δεν μπορώ να διαφωνήσω απόλυτα, διότι περιέχει και το θέμα των ηλεκτρικών της κιθάρας! Με άλλα λόγια, αν το pickguard ήταν με κάποιο τρόπο "απομωνομένο" από την κιθάρα και δεν υπήρχε ο παράγοντας "στατικός ηλεκτρισμός" στην μέση, τότε δεν θα υπήρχε κάποια διαφορά στον ήχο! Έτσι κι αλλιώς αυτή η διαφορά (αν υπάρχει) ανήκει στις αμελητέες ποσότητες... :roll:

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όπως υπάρχουν άτομα που καταλαβαίνουν διαφορά στην καθυστέρηση του ήχου σε κάτω των 5msec.... :roll: αλλά αυτό είναι τεράστιο θέμα (οι διαφορές στον ήχο γενικότερα) που ξεφεύγει από τα όρια του αρχικού θέματος και έχει συζητηθεί τόσες φορές εδώ μέσα (και έχουν πέσει και τόσοι επικοί τσακωμοί!! :twisted: ) που το σταματώ εδώ γιατί δεν θα βγει άκρη.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου