Προς το περιεχόμενο

διαφορα telecaster και stratocaster


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο Hendrix επαιζε σχεδον αποκλειστικα στη μεση..
8O εγω αν δεν κανω λαθος σε αρκετα βιντεο τον εχω δει να παιζει στην επανω θεση δλδ με τον bridge!!(αναποδα :lol: )

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

oh yes..

 

μη ξεχνας οτι μεχρι και το 70 οι strat κυκλοφορουσαν με 3 θεσιο επιλογεα οποτε ουσιαστικα οι κιθαριστες ειχαν "ετοιμους" μονο τον καθε μαγνητη ξεχωριστα ,(οι "ψαγμενοι" επρεπε να μπαλανσαρουν τον επιλογεα μεταξυ των θεσεων για να "πετυχουν" τις θεσεις quack και οι περισσοτεροι ουτε που τις χρησιμοποιουσανε... ,αν εχεις δει ποτε το Hendrix live θα καταλαβεις οτι το..τελευταιο πραγμα που προλαβαινε να κανει με το χαμο που γινοτανε στη σκηνη ηταν να μπαλανσαρει τον επιλογεα.. :lol: οποτε επαιζε στη μεση για να ειναι σιγουρος,μερικες φορες επαιζε και με τον neck ποτέ ομως δεν επαιξε με τον bridge....)

 

η επανω θεση ειναι ο neck....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oh yes..

 

μη ξεχνας οτι μεχρι και το 70 οι strat κυκλοφορουσαν με 3 θεσιο επιλογεα οποτε ουσιαστικα οι κιθαριστες ειχαν "ετοιμους" μονο τον καθε μαγνητη ξεχωριστα ' date='(οι "ψαγμενοι" επρεπε να μπαλανσαρουν τον επιλογεα μεταξυ των θεσεων για να "πετυχουν" τις θεσεις quack και οι περισσοτεροι ουτε που τις χρησιμοποιουσανε... ,αν εχεις δει ποτε το Hendrix live θα καταλαβεις οτι το..τελευταιο πραγμα που προλαβαινε να κανει με το χαμο που γινοτανε στη σκηνη ηταν να μπαλανσαρει τον επιλογεα.. :lol: οποτε επαιζε στη μεση για να ειναι σιγουρος,μερικες φορες επαιζε και με τον neck ποτέ ομως δεν επαιξε με τον bridge....)

 

η επανω θεση ειναι ο neck....[/quote']θελω ντοκουμεντα :lol: :lol:

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το pickguard να μην ειχανε και θα μου αρεσαν περισσοτερο!ή εστω ας ηταν ξυλινο (φυσικα μπορεις να το αλλαξεις). μου φαινετα εντελως χαζομαρα μια κιθαρα που μπορει να φτασει 1,500-2000 ευρω να εχει πανω της πλαστικα μερη οπως το pickguard και τα κουμπια. γιατι ρε παιδια χαλατε την εμφανιση.... :cry:

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον you are missing the point on what a FENDER guitar is.... :roll:

 

Fender ΧΩΡΙΣ pickguard=σκορδαλια χωρις σκορδο!! :wink:

 

Η κιθαρες τυπου Fender με ξυλινα (μπλιαχ) pickguard & "ξυλενια" εμφανηση & εκτος απο αηδιαστικες :lol: μοιαζουν σαν να τις αγορασες απο το ΙΚΕΑ.. :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι ομως εχω δει pickguard ξυλινα απο πανεμορφο ξυλο-καπλαμα που θα εβαζα με 1000 αν ειχα stratocaster!εχεις δικιο παντως γιατι το pickguard ειναι βασικο στοιχειο των strato απλως εμενα δεν μου αρεσει. και πιστευω πως τα πλαστικα γενικα μερη στην κιθαρα μειωνουν την ποιοτητα του ηχου.γι' αυτο αναφερθηκα στις ακριβες κιθαρες.αν ειχα strat παντως, σιγουρα θα δοκιμαζα και ξυλινο για να δω αν εχει ουσιαστικη αλλαγη στον ηχο της! σκεψου οτι ακομη και την τελευταια βιδουλα να αλλαξεις σιγουρα δεν θα ειναι ακριβως οπως πριν!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου οτι ακομη και την τελευταια βιδουλα να αλλαξεις σιγουρα δεν θα ειναι ακριβως οπως πριν!

 

Κάτι το οποίο, αν ισχύει, δεν είναι σε θέση πολλοί να το αντιληφθούν...μεταξύ των οποίων, ένας και εγώ! :lol:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε βάλεις... τσίγκινο pickguard, είτε ... χάρτινο, τον ίδιο ήχο θα πάρεις! Απλά κοίτα να είναι καλά βιδωμένο και να μην τρίζει (το έχω δει και αυτό...)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει ξύλινο pickguard? 8O

Μα ο σκοπός του pickguard είναι να προστατεύει το ξύλο...αυτό τι προστατεύει :?: :roll:

 

Εκτός αν χρειάζεται μετά και pickguard-guard :idea: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου