Προς το περιεχόμενο

διαφορα telecaster και stratocaster


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει δοκιμάσει κανείς μεταλικό pickguard; (νομίζω υπάρχουν κάποια χάλκινα)

Ένας γνωστός έλεγε οτί έχει δραματική διαφορά - τόση που το αλλάξε παλι σε πλαστικό αμέσως... :roll: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι έχει 2 διαφορές: είναι βαρύτερο (ελάχιστα) και θα κάνει καλύτερη γείωση (αν την συνδέσεις πάνω του!)!

Όχι, δεν έχει διαφορά στον ήχο.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με ολους σας!η διαφορα στον ηχο πραγματικα μπορει να μην ειναι πολυ εμφανης, ή εστω και σχεδον ανυπαρκτη, αλλα κατι τετοιες λεπτομεριες ειναι αυτες που κανουν τις απλως καλες κιθαρες να διαφερουν απο τις γαμ...τες!γενικα οσα περισσοτερα εχει πανω τοσο θα κοβει το sustain (π.χ. η jaguar). και ολα αυτα στο συνολο τους καθοριζουν και τις τιμες.μια κιθαρα που εχει πανω απο 1000 ευρω δεν θα εχει χειροτερα ξυλα απο μια που εχει 3000!και ολα αυτα που λενε για πανακριβα ξυλα ειναι βλακιες. εκτος κι αν εχεις βαλει birdseye maple που ειναι οντος ακριβο. ξυλα ειναι οχι χρυσαφι. απλως ξερουν που τα αποθηκευουν για να στεγνωσουν.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ολα αυτα που λενε για πανακριβα ξυλα ειναι βλακιες. εκτος κι αν εχεις βαλει birdseye maple που ειναι οντος ακριβο. ξυλα ειναι οχι χρυσαφι. απλως ξερουν που τα αποθηκευουν για να στεγνωσουν.

 

+1 Ωστόσο παρ'όλο που έχω κιθάρα με birdseye maple μπράτσο και φαίνεται όντως πανέμορφο, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι το ακριβότερο. Και σίγουρα δεν είναι το καλύτερο για μπράτσα, μάλλον το quartershawn hard rock maple είναι προτιμότερο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με ολους σας!η διαφορα στον ηχο πραγματικα μπορει να μην ειναι πολυ εμφανης' date=' ή εστω και σχεδον ανυπαρκτη, αλλα κατι τετοιες λεπτομεριες ειναι αυτες που κανουν τις απλως καλες κιθαρες να διαφερουν απο τις γαμ...τες!γενικα οσα περισσοτερα εχει πανω τοσο θα κοβει το sustain (π.χ. η jaguar). και ολα αυτα στο συνολο τους καθοριζουν και τις τιμες.μια κιθαρα που εχει πανω απο 1000 ευρω δεν θα εχει χειροτερα ξυλα απο μια που εχει 3000!και ολα αυτα που λενε για πανακριβα ξυλα ειναι βλακιες. εκτος κι αν εχεις βαλει birdseye maple που ειναι οντος ακριβο. ξυλα ειναι οχι χρυσαφι. απλως ξερουν που τα αποθηκευουν για να στεγνωσουν.[/quote']

 

εχεις μπερδεψει μερικα πραγματα...

 

Καταρχην η υπαρξη sustain δεν ειναι απαραιτητα ΘΕΤΙΚΗ.

Μια jaguar π.χ με μετατροπες ωστε να εχει sustain ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ JAGUAR και ειναι κατι αλλο (το οποιο προσωπικα δεν με ενδιαφερει ΚΑΘΟΛΟΥ,εγω θελω οταν παιζω με Jaguar να εχω ηχο Jaguar & οχι Les Paul,οπως και οταν παιζω με Les Paul θελω να εχω ηχο Les Paul & οχι Jaguar...).

 

Υπαρχουν παρα πολλοι κιθαριστες (μεταξυ των οποιων και εγω) που βρισκουν το υπερβολικο sustain ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ και το βλεπουν σαν κατι που εμποδιζει το παιξιμο τους (απλα δεν παιζουν ολοι hard rock η metal...) μια και ειναι κατι που ΔΕΝ μπορεις να ΒΓΑΛΕΙΣ απο μια κιθαρα (ενω ειναι κατι που πανευκολα μπορεις να ΒΑΛΕΙΣ σε μια κιθαρα που δεν το εχει εκ του φυσικου της,με κανα δυο πεταλακια..)

 

Αν το sustain ηταν το ζητουμενο σε μια κιθαρα τοτε ολοι μας θα παιζαμε με YAMAHA SG2000 (η μαλλον ολοι μας θα παιζαμε ΒΙΟΛΙ... :lol: )

 

Κατα δευτερον..ENNOEITAI oτι δεν υπαρχει περιπτωση να ακουσεις διαφορα αν βαλεις διαφορετικο ΜΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ pickguard (σιγα μην αλλαζει ο ηχος αν βαλεις και διαφορετικο ΧΡΩΜΑ pickguard),ενα κομματι πλαστικο ειναι και τιποτα παραπανω (το μονο που θα σου προσφερει ενα anodized pickguard

μπορει να ειναι απλα λιγοτερος θορυβος...,αλλα οχι και διαφορετικος ηχος) .

ΦΥΣΙΚΑ και αν βαλεις ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ Pickguard το οποιο να εχει ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ θα ΑΛΛΑΞΕΙ ο ηχος γιατι θα επηρεασει αρκετα την συμπεριφορα & το μαγνητικο πεδιο της ΚΑΡΔΙΑΣ της κιθαρας δηλ. ΤΩΝ μαγνητων της.Συνηθως αυξανει τα υψηλο μεσαια & δινει ογκο.

 

Κατα τριτον :lol: το birdseye maple ειναι κατα τη γνωμη μου οτι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ μπορει καποιος να χρησιμοποιησει για μπατσο κιθαρας τυπου Fender.

Ειναι ουσιαστικα "αρρωστο" ξυλο,δεν εχει καμμια σταθεροτητα και ο μονος τροπος να το κανεις να "λειτουργησει" ειναι να το πλακωσεις στα διπλα trussrods......

 

Kατα τεταρτον ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ μη στεγνα ξυλα σε ΚΑΝΕΝΑ εργοστασιο κατασκευης κιθαρων σε οποιοδηποτε μερος του πλανητη.Οι διαδικασιες αποθηκευσης και στεγνωματος των ξυλων ειναι παντου τυποποιημενες,ΠΑΝΕΥΚΟΛΕΣ & ΙΔΙΕΣ...απλα παραμυθι σου πουλανε οσοι σου λενε διαφορετικα (ρωτα οποιονδηποτε ξυλέμπορα ξερεις...)

 

Πολυ περισσοτερο θα αλλαξει ο ηχος σε μια ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ (επαναλαμβανω ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ) κιθαρα αν βαλεις καινουργιες και φρεσκιες χορδες,αν αλλαξεις γεφυρα ή μαγνητες παρα αν αλλαξεις μια...βιδα... :lol: :lol:

(και βεβαια θα αλλαξει ακομα περισσοτερο αν χρησιμοποιησεις πολλα εφε & διαφορετικους ενισχυτες.... :roll: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου