Προς το περιεχόμενο

Μείναμε χωρίς ντραμς. Να ακυρώσουμε το live;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι τα παιδιά παίζουν χωρίς χρήματα είναι δικαίωμα τους αφου γουστάρουν. Εσένα τι σε χαλάει? Σου χαλάνε την πιάτσα (εν μέσω κρίσης) μιας και είσαι professional ;)?

Απαντησες μονος σου. Σκεψου να υπηρχαν

δικηγοροι, γιατροι, υδραυλικοι, μηχανικοι, μαγειρες, χτιστες, ηλεκτρολογοι, λογιστες, ηλεκτρονικοι, γεωπονοι, πιλοτοι, φυλακες, μηχανοδηγοι, κηπουροι, αρχιτεκτονες, γραφιστες, τοπογραφοι, κομμωτες, μουσικοι, ξεναγοι, ναυτικοι, νοσοκομοι, προγραμματιστες, γυμναστες, ξυλουργοι, DJs, σερβιτοροι, μεταφραστες, ψυχολογοι, κλειδαραδες κλπ κλπ,

οι οποιοι θα προσφεραν τις υπηρεσιες τους αφιλοκερδως, τζαμπα.

Ποιος θα προτιμουσε τους αναλογους επαγγελματιες που θα ζητουσαν αμοιβη? Μαλλον κανεις. Γιατι να πληρωσεις για κατι οταν μπορεις να το εχεις τζαμπα?

Συνεχιστε. reading2.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμείς που "μείναμε" από ταμία στην Τράπεζα μάλλον πρέπει να την κλείσουμε.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι οποιοι θα προσφεραν τις υπηρεσιες τους αφιλοκερδως, τζαμπα.

Όταν κάποιος δίνει κάτι τζάμπα -προφανώς- έχει κάνει τα κουμάντα του ή έχει τους λόγους του. Ο "άλλος" πρέπει ή να δίνει ανώτερες ή διαφορετικές υπηρεσίες για να έχει κάποιο λόγο να πληρώνεται.

Συνεχίστε....

Εμείς που "μείναμε" από ταμία στην Τράπεζα μάλλον πρέπει να την κλείσουμε.....

έτσι κι αλλιώς κλειστές είναι...ο ταμίας σας μάρανε!!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντησες μονος σου. Σκεψου να υπηρχαν

δικηγοροι, γιατροι, υδραυλικοι, μηχανικοι, μαγειρες, χτιστες, ηλεκτρολογοι, λογιστες, ηλεκτρονικοι, γεωπονοι, πιλοτοι, φυλακες, μηχανοδηγοι, κηπουροι, αρχιτεκτονες, γραφιστες, τοπογραφοι, κομμωτες, μουσικοι, ξεναγοι, ναυτικοι, νοσοκομοι, προγραμματιστες, γυμναστες, ξυλουργοι, DJs, σερβιτοροι, μεταφραστες, ψυχολογοι, κλειδαραδες κλπ κλπ,

οι οποιοι θα προσφεραν τις υπηρεσιες τους αφιλοκερδως, τζαμπα.

Ποιος θα προτιμουσε τους αναλογους επαγγελματιες που θα ζητουσαν αμοιβη? Μαλλον κανεις. Γιατι να πληρωσεις για κατι οταν μπορεις να το εχεις τζαμπα?

Συνεχιστε. reading2.gif

 

Υπερβάλλεις νομίζω.....διότι σχεδόν ότι επάγγελμα ανέφερες επι το πλήστον  δεν είναι καλλιτεχνικό. Και πριν προλάβεις να σκεφτείς οτιδήποτε.. Eννοώ ότι αρκετές φορές κάποιος καλλιτέχνης γενικότερα μπορεί να θέλει να παίξει για την κ$&^# του/της χωρίς λεφτά γιατί απλά δεν ζεί απο την τέχνη του. Αυτό τι σημαίνει? ότι απαγορεύεται να παίξει free? Αν κάποιος θίγεται απο αυτό το γεγονός ,νομίζει ότι του κλέβουν την δουλειά ή του χαλάνε το όνειρο γελάω πολύ μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προς οσους διαβαζουν...το θεμα μου ειχε τον εξης τιτλο "SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ LIVE" και αυθαιρετα και χωρις να ειναι προσβλητικο ΑΛΛΑΧΤΗΚΕ σε "Μείναμε χωρίς ντραμς. Να ακυρώσουμε το live;" κατι το οποιο σε καμια περιπτωση δεν αποτελει ερωτημα δικο μου.Το δικο μου ερωτημα ηταν ξεκαθαρο...πως θα βγει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα απο τη στιγμη που ενα μελος δε θα καταφερει να παρευρεθει για τον χ,ψ λογο.Οποιος το αλλαξε λοιπον να μας ενημερωσει γιατι το εκανε και η να το επαναφερει η να το διαγραψει...η τελοσπαντων να διαγραψει εμενα απο OP αυτου του θεματος.

Παμε παρακατω....

 

Απο το "Πριν ανοίξεις νέο θέμα διάβασε εδώ!"

Ανοίγουμε ένα νέο θέμα, επιλέγοντας την σωστή κατηγορία και προσπαθούμε να είμαστε όσο πιο περιγραφικοί γίνεται στον τίτλο και την ερώτηση για να παρουσιάσουμε σωστά το θέμα μας.

 

Το  "SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ LIVE" εννοούσε...

α. ότι δεν εμπιστευόμαστε τον ηχολήπτη;

β. ότι μπήκαν μέσα άγνωστοι και μας έκαναν τοπι στο ξύλο;

γ. ότι κόπηκε/θα κοπεί το ρεύμα;

δ. ότι δεν πληρωθήκαμε τα συμφωνημένα;

Αρκούν αυτες οι πιθανές εκδοχές ή να προσθέσω κι άλλα πιθανά σενάρια;

 

η μήπως ο να μπει νέος τίτλος πολύ πιο συγκεκριμένος απο τον πρώτο: "πως θα βγει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα απο τη στιγμη που ενα μελος δε θα καταφερει να παρευρεθει για τον χ,ψ λογο."

 

Μόνο που δεν είναι τιτλος αυτός αλλά πρόταση ολόκληρη.

 

Στόχος του φόρουμ είναι να προάγει τις συζητήσεις.

Οι τίτλοι βοηθούν τους επισκέπτες να τους κεντρίσει το ενδιαφέρον για να διαβάσουν το θέμα και να συμμετάσχουν.

 

On topic:

 

Εγω σαν αναγνώστης αυτο καταλαβα (Μείναμε χωρίς ντραμς. Να ακυρώσουμε το live;). Διότι πως προτείνεις στον επιχειρηματία να παίξεις τρίο οταν δεν ξέρεις καν αν μπορείς να το κάνεις; Λίγο επιπόλαιο θα έλεγα. Να μου πεις ο επιχειρηματιας παει πισω; ::)

Απο την άλλη έχε υπ΄όψη πως αυτό που σε ταλανίζει εσένα είναι καθημερινότητα για άλλους που γνωρίζουν πως να ανταπεξέλθουν σε ενορχηστρωτικές αλλαγές σε οποιοδήποτε πρόγραμμα. Δηλαδή υπάρχουν πολλοί που παίζουν το ρεπερτόριο αυτό σαν τρίο, ντούο ή σόλο. Αλλά τι να σου πρωτοπούν...

Επίσης πολλοί που δεν θα είχαν δεύτερη σκέψη στην αντικατάσταση του ντράμερ που όμως προυποθέτει και κάποιο μεροκάματο. Αλλά εσείς είστε μια παρεϊστικη μπάντα να υποθέσω.

 

Τελικά όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια.

 

Προτείνω να παίξετε χαλαρά αυτό που ξέρετε.

 

Επι τη ευκαιρία δεν είναι ντροπή να πεις και που θα παίξετε για να έρθει κάποιος να σας δει.

 

 

Υ.Γ. Στο εξής αν εχεις πρόβλημα με τον τίτλο σου, ενημερωσε τη διαχείριση με π.μ. οπως λενε οι κανονισμοί και θα βρουμε κατι πιο πετυχημένο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως οι συνάδελφοι θέλουν παίξουν τσάμπα,δεν σημαίνει απαραίτητα οτι και ο εκάστοτε επιχειρηματίας θα τους προσλάβει ντε και καλά επειδή είναι κούτρα..δεν θα πρέπει να τους ακούσει πρώτα να δει αν του κάνουν?,διότι αντι για καλό μπορεί να βγεί εντελώς το αντίθετο από αυτό που περίμενε.

Από την άλλη αν ήμουν εγώ στη θέση του επιχειρ.και έβλεπα ότι η μπάντα τα πήγαινε καλά θα τους έλεγα πάρτε ρε παιδιά αυτά τα χρήματα να καλυφθείτε εν μέρει, και βλέπουμε.

Πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα εδώ μέσα τον αγενή τρόπο κάποιων συναδέλφων είτε είναι pro είτε όχι,δηλαδή επειδή καθόμαστε πίσω από ένα computer μας δίνει το δικαίωμα να φερόμαστε αγενέστατα? ας έρθουν αυτοί οι κύριοι μπροστά και ας μιλήσουν με τόν ίδιο τόνο και ύφος και τότε τα λέμε.

Ως επίσης κάποιος από τα γιανοφάσκια του θεωρείται επαγγελματίας?οι νεότεροι στο επάγγελμα ζητούν την εμπειρία του και την γνώση του, κι όταν αυτός την δώσει καλοπροαίρετα και αβίαστα τότε θεωρείται επαγγελματίας με κάτι αρχίδια να...

 

Παίδες παίξτε όπως μπορείτε με ψυχή και μην κωλώνετε και όλα θα πάνε πρίμα...μην ακυρώνετε τπτ, προσαρμοστείτε ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Gommer :δηλαδη οποιος ειναι ''καλλιτεχνης'' και βγαζει τα προς το ζειν απο την τεχνη του δεν πρεπει να αμοιβεται εφ'οσον υπαρχουν και τυποι που κανουν την ''κ...α'' τους και οι οποιοι τσιμπανε και κανενα φραγκακι για τα εξοδα της προβας,βενζινης κλπ.Οτι πειτε κυριοι ''καλλιτεχναι'' της'' κ...ας ''.

Θα ηθελα καποιοι απο εσας να πηγαινατε σε ΗΠΑ ,Αυστραλια και παλαιοτερα Αγγλια και Ολλανδια να προσπαθουσατε να παιξετε live με αμοιβη η χωρις , να ερχοτανε το ντοπιο σωματειο των μουσικων να σας κατεβαζε καροτσι κατω απο το παλκο + τις νομικες συνεπειες + χασιμο χρηματων κλπ.Μεχρι απελαση απαιτουσαν παλιοτερα!!Οσοι εχουν δουλεψει εστω και περιστασιακα (περιοδειες η αρπαχτες) στο εξωτερικο τα εχουν ζησει !!Αναγκαζουν τον οποιοδηποτε Ξενο η ντοπιο ''επαγγελματια'' η μη την στιγμη που θελει να

παιξει live ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ,ΘΕΑΤΡΟ ,ΣΥΝΑΥΛΙΑΚΟ ΧΩΡΟ να εχει προβει στις απαραιτητες δηλωσεις ,χρηματικες καταβολες κλπ ωστε οταν γινει ο ελεγχος απο το σωματειο ,να τα βρουν ενταξει για να μην εχει συνεπειες.Αλλα εκει εχουν ΚΡΑΤΟΣ ,ενω εδω ειναι το κρατος του γνωστου ,του μπατζανακη, του Ασφαλιτη (ξαδερφου η κουμπαρου ),που καθαριζει αμα λαχει.Αυτα και τελος καλλιτεχνες της κ...ας ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σαν αναγνώστης αυτο καταλαβα (Μείναμε χωρίς ντραμς. Να ακυρώσουμε το live;)

 

Αυτο απο που προκυπτει τωρα?Το ειδες πουθενα γραμμενο απο μενα?Το ερωτημα μου ειναι ξεκαθαρο.Πως θα βγαλω καλο αποτελεσμα χωρις τυμπανα?Αυτο...απο το "να ακυρωσω" δεν ξερω πως συνδεονται...

 

Διότι πως προτείνεις στον επιχειρηματία να παίξεις τρίο οταν δεν ξέρεις καν αν μπορείς να το κάνεις; Λίγο επιπόλαιο θα έλεγα. Να μου πεις ο επιχειρηματιας παει πισω; Roll Eyes

 

Δεν ειπα οτι ΔΕΝ μπορω.Ειπα οτι δεν ειμαι σιγουρος αν το αποτελεσμα θα ειναι τοσο καλο οσο εγω θα ηθελα.Ειναι ενα ρισκο και για μενα και για τον επιχειρηματια που μετα και τη χτεσινη προβα αποφασισαμε να παρουμε.Θα συμφωνησω ομως μαζι σου  οτι ολα αυτα ισως ειναι λιγο επιπολαια ΑΛΛΑ...μιλαμε για local καταστασεις και μπαντας και επιχειρησης....δε μιλαμε ουτε για τους Metallica ουτε για το Sonisphre.

 

Απο την άλλη έχε υπ΄όψη πως αυτό που σε ταλανίζει εσένα είναι καθημερινότητα για άλλους που γνωρίζουν πως να ανταπεξέλθουν σε ενορχηστρωτικές αλλαγές σε οποιοδήποτε πρόγραμμα. Δηλαδή υπάρχουν πολλοί που παίζουν το ρεπερτόριο αυτό σαν τρίο, ντούο ή σόλο. Αλλά τι να σου πρωτοπούν...

 

Συμφωνοι αλλα αλλο το να πρεπει να κανεις ενορχηστρωτικες αλλαγες και αλλο να ξεμενεις απο τυμπανα 2 μερες πριν το λαιβ...αυτο δεν ειναι καθημερινοτητα.Απο την αλλη αυτοι που εχουν σαν καθημερινοτητα το να παιζουν τριο αυτο το ρεπερτοριο ας δωσουν οι ανθρωποι τα φωτα τους και στους αλλους μεσα απο τις εμπειριες τους.Αυτος δεν ειναι και ενας απο τους  λογους υπαρξης των φορουμ?Οτι ο καθενας θεωρει σημαντικο.Δηλαδη θα περασει το παιδι σε μια σχολη και θα του πει ο Καθηγητης...."Φιλε...Τι να σου πρωτοπω?Απο που να πρωτοξεκινησω?"

 

Κατα τ αλλα συμφωνω με τα λεγομενα σου για τον τιτλο και ευχαριστω για τη συμβουλη...οντως θα παιξουμε αυτο που ξερουμε αλλα πιο χαλαρα...και σορυ και παλι για την τροπη που πηρε η κουβεντα.

 

 

Αλλά εσείς είστε μια παρεϊστικη μπάντα να υποθέσω.

 

Ναι ειμαστε μια παρεα.Δε ζουμε απο αυτο.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Gommer :δηλαδη οποιος ειναι ''καλλιτεχνης'' και βγαζει τα προς το ζειν απο την τεχνη του δεν πρεπει να αμοιβεται εφ'οσον υπαρχουν και τυποι που κανουν την ''κ...α'' τους και οι οποιοι τσιμπανε και κανενα φραγκακι για τα εξοδα της προβας,βενζινης κλπ.Οτι πειτε κυριοι ''καλλιτεχναι'' της'' κ...ας ''.

Έχεις μπλέξει τις βούρτσες με ξέρεις τι....Το ότι κάποιος πληρώνεται ή όχι δεν αναιρεί το αντίστροφο....

Ρε Περικλή να στο πω απλά, εγώ δεν έχω ανάγκη να ζήσω απο την μουσική και ούτε θα το έκανα, σέβομαι ότι εσύ το κάνεις σαν επάγγελμα αλλά το θεωρώ αστείο και ταυτόχρονα μίζερο να θίγεσαι απο μία μπάντα πού έτυχε να αναφέρει ότι παίζει τσάμπα.

 

Θα ηθελα καποιοι απο εσας να πηγαινατε σε ΗΠΑ ,Αυστραλια και παλαιοτερα Αγγλια και Ολλανδια να προσπαθουσατε να παιξετε live με αμοιβη η χωρις , να ερχοτανε το ντοπιο σωματειο των μουσικων να σας κατεβαζε καροτσι κατω απο το παλκο + τις νομικες συνεπειες + χασιμο χρηματων κλπ.Μεχρι απελαση απαιτουσαν παλιοτερα!!Οσοι εχουν δουλεψει εστω και περιστασιακα (περιοδειες η αρπαχτες) στο εξωτερικο τα εχουν ζησει !!Αναγκαζουν τον οποιοδηποτε Ξενο η ντοπιο ''επαγγελματια'' η μη την στιγμη που θελει να

παιξει live ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ,ΘΕΑΤΡΟ ,ΣΥΝΑΥΛΙΑΚΟ ΧΩΡΟ να εχει προβει στις απαραιτητες δηλωσεις ,χρηματικες καταβολες κλπ ωστε οταν γινει ο ελεγχος απο το σωματειο ,να τα βρουν ενταξει για να μην εχει συνεπειες.Αλλα εκει εχουν ΚΡΑΤΟΣ ,ενω εδω ειναι το κρατος του γνωστου ,του μπατζανακη, του Ασφαλιτη (ξαδερφου η κουμπαρου ),που καθαριζει αμα λαχει.Αυτα και τελος καλλιτεχνες της κ...ας ;D ;D

Είμαι σίγουρος ότι σήμερα το βράδυ θα βλέπεις εφιάλτες με τους "καλλιτεχνες της κ...ας " ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα καποιοι απο εσας να πηγαινατε σε ΗΠΑ ,Αυστραλια και παλαιοτερα Αγγλια και Ολλανδια να προσπαθουσατε να παιξετε live με αμοιβη η χωρις , να ερχοτανε το ντοπιο σωματειο των μουσικων να σας κατεβαζε καροτσι κατω απο το παλκο + τις νομικες συνεπειες + χασιμο χρηματων κλπ.Μεχρι απελαση απαιτουσαν παλιοτερα!!Οσοι εχουν δουλεψει εστω και περιστασιακα (περιοδειες η αρπαχτες) στο εξωτερικο τα εχουν ζησει !!Αναγκαζουν τον οποιοδηποτε Ξενο η ντοπιο ''επαγγελματια'' η μη την στιγμη που θελει να

παιξει live ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ,ΘΕΑΤΡΟ ,ΣΥΝΑΥΛΙΑΚΟ ΧΩΡΟ να εχει προβει στις απαραιτητες δηλωσεις ,χρηματικες καταβολες κλπ ωστε οταν γινει ο ελεγχος απο το σωματειο ,να τα βρουν ενταξει για να μην εχει συνεπειες.Αλλα εκει εχουν ΚΡΑΤΟΣ ,ενω εδω ειναι το κρατος του γνωστου ,του μπατζανακη, του Ασφαλιτη (ξαδερφου η κουμπαρου ),που καθαριζει αμα λαχει.Αυτα και τελος καλλιτεχνες της κ...ας ;D ;D

 

Περικλή το "κράτος" ισχύει από όλες τις πλευρές.

 

Σε ένα κράτος που θα ίσχυαν όλα αυτά που λες, υπογράφονται συμβάσεις με τους μουσικούς οι οποίοι βέβαια φορολογούνται κανονικότατα για όλα τα gigs (δείξε μου έναν Έλληνα μουσικό που έχει φορολογηθεί για όλες τις συναυλίες του και εγώ θα κοιτάω στο κενό που μου δείχνεις ;D ) πληρώνεται ασφάλιση κτλ.

 

Βέβαια στο ίδιο κράτος, το 1/50 (και πολύ λέω) μόνο των ελληνικών μαγαζιών που φιλοξενούν λάιβ θα ήταν ανοιχτά, λόγω των μηδενικών τους προδιαγραφών.

 

Οι συγκρίσεις συνεπώς πρέπει να γίνονται με τα ίδια μέτρα και σταθμά. Μη ζητάς συνθήκες εξωτερικού όταν δεν έχεις προδιαγραφές εξωτερικού.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου