Προς το περιεχόμενο

Waltz For Vee


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε κύριοι συνάδελφοι και καλό καλοκαίρι (αφού ακόμα καλοκαίρι είναι).

 

Εβρισκόμενος σε καλοκαιρινή ραστώνη και ενώ έχω να πιάσω κιθάρα πάνω από μήνα, θυμήθηκα το παρακάτω τεμάχιον το οποίο ηχογράφησα τέλη Ιουνίου.

Είναι λίγο άτσαλο από παιχτικής απόψεως αλλά το έγραψα τότε αρκετά πρόχειρα για να τεστάρω το ezdrummer 2 που πρόλαβα και αγόρασα εκείνη την εποχή που μπορούσαμε ακόμα να αγοράζουμε πράματα online  ;D.

 

Σας το παραθέτω και πάω για μπάνιο

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κλασσικο JJ και παρα πολυ ομορφο,ο δε ηχος για αυτο που παιζεις σκοτωνει οπως παντα.

Αν και καποιες φορες οι κιθαριστικοι"μονολογοι" με κουραζουν,παιζεις τοσο μεστα και εχεις τοση μουσικοτητα που παρα το "αρκετά πρόχειρα για να τεστάρω",ακομα κι ετσι το κανεις να ακουγεται ωραια.

Ωραια επισης τα τυμπανα,πιο "μαλακα"(ο τονος στο α το τελευταιο ;D) απο παλαιοτερα

κομματια.

Μπραβο ρε φιλε,μας εφτιασες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ομορφη συνθεση!!!

Θα μπορουσες να μας πεις τι οργανα ακούμε? κατι σε πληκτρα,μπάσο κλπ ..

ποσα καναλια εχεις βάλει για να το ενορχηστρώσεις?

Για εκπαιδευτικούς λόγους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κλασσικο JJ και παρα πολυ ομορφο"

2. εχεις τοση μουσικοτητα που παρα το "αρκετά πρόχειρα για να τεστάρω",ακομα κι ετσι το κανεις να ακουγεται ωραια.

3. Ωραια επισης τα τυμπανα,πιο "μαλακα"(ο τονος στο α το τελευταιο ;D) απο παλαιοτερα

κομματια.

1. Ναι

2. ΝΑι

3. ΝΑΙ

 

Θα ξεχώριζα αυτό τον ήχο μέσα από χίλιους.

 

Πολύ μ' αρέσει η αλλαγή (το μινοράκι).

 

Πολύ όμορφο. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πραγματικά πολύ πολύ όμορφο...

 

τι έγινε ρε φίλοι... ή εγώ παλιότερα δεν επισκεπτόμουν συχνά τα clips, ή η καλοκαιρινή ραστώνη σε συνδυασμό με τα capital controls σας έχουν "τριγκάρει" την έμπνευσή... ;D ;D ;D

 

μου άρεσε πολύ το βασικό θέμα αλλά και η αφαιρετική αισθητική της απέριττης ενορχήστρωσης και αναμένω μια λίγο καλύτερη παραγωγή (μην την παραμελείτε btw, γιατί είναι έναν σημαντικό στάδιο ειδικά για τέτοια είδη μουσικής), για να μπει μόνιμα στην δισκοθήκη μου (που προς μεγάλη μου χαρά τελευταία αποκτά επάξια και αφιερωμένο noiz "ράφι")...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο ωραίο το κομμάτι ιδιαίτερα στο σημείο της γέφυρας με τις αλλαγες που το ξεχωριζουν απο τη καθιερωμενη ενναλαγή ακόρντων

Μπράβο!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση. Χαίρομαι που σας άρεσε παίδες κι ευχαριστώ πολύ για τον σχολιασμό.

 

Στα επί μέρους:

 

Ωραια επισης τα τυμπανα,πιο "μαλακα"(ο τονος στο α το τελευταιο ;D) απο παλαιοτερα

κομματια.

 

Χαίρομαι που τα βρήκες πιο soft απ' το σύνηθες Γιώργο. Κι εγώ κάτι τέτοιο έψαχνα και νομίζω ότι το καινούριο ezd παίζει ωραία σ' αυτόν τον τομέα.

 

Θα μπορουσες να μας πεις τι οργανα ακούμε? κατι σε πληκτρα,μπάσο κλπ ..

ποσα καναλια εχεις βάλει για να το ενορχηστρώσεις?

 

Ακούτε τύμπανα, μπάσο, πλήκτρα και μία κιθάρα. Εγώ έχω παίξει μπάσο και κιθάρα και έχω γράψει τα voicings των πλήκτρων (τα οποία voicings τώρα που το ξανακούω δε μου πολυαρέσουν, θα τα άλλαζα) και έχω κάνει μοντάζ στις λούπες των τυμπάνων.

 

Κανάλια, αν θυμάμαι καλά μια και δεν είμαι στο PC του σπιτιού, είναι ένα για κάθε όργανο πλην της κιθάρας που καταλαμβάνει δύο, καθώς γράφτηκε με δύο μικρόφωνα. Σύνολο πέντε κανάλια δηλαδή.

 

αναμένω μια λίγο καλύτερη παραγωγή (μην την παραμελείτε btw, γιατί είναι έναν σημαντικό στάδιο ειδικά για τέτοια είδη μουσικής)

 

Έχεις δίκιο φυσικά αλλά μέχρι εκεί περίπου φτάνουν οι εξαιρετικά περιορισμένες γνώσεις μου στην παραγωγή. Πάντως, αν δε σου κάνει κόπο, πες τι θα έκανες για να βελτιωθεί. Έτσι όπως το ακούς δηλαδή καθαρά, πού υστερεί και τι μπορεί να προστεθεί - αλλάξει;

 

Στράτο, Νάσο χαίρομαι που σας άρεσε η αρμονική αλλαγή αλλά προσωπικά τη θεωρώ λίγο ετοιματζίδικη  ;D. Ένα V του V είναι που οδηγεί σε ένα II-V-I μια μεγάλη τρίτη κάτω και καταλήγει χρωματικά στο V της αρχικής τονικότητας. Πολύ πέντε με άλλα λόγια.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου