Προς το περιεχόμενο

2χ12 καμπινα


yiannis p.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και καλο χειμωνα παιδες!

λοιπον,ψαχνω καμπινα 2χ12 για τον marshall el34 100 100/jmp1

ειμαι αναμεσα σε mesa rectifier,orange ppc2x12 ,bogner 2x12 oversized

και μιλαω για closed back καμπινα σε καθε περιπτωση.

υπαρχει καποιος που να τις εχει δοκιμασει διπλα διπλα η να τις ειχε και να με διαφωτισει λιγο σε +/ - της καθεμιας?

παιζω κυριως classic rock,hard rock,pop rock κατι λιγα απο proggresive rock-metal και δεν με ενδιαφερουν πολυ drops κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Εγώ είμαι κάτοχος της orange ppc212…δεν την έχω παίξει δίπλα δίπλα με κάποια από αυτές που λες αλλά έχω παίξει με αρκετές άλλες(marshall 1936,vht)αλλά και πολλές 4χ12 και πραγματικά είναι ότι πιο ποιοτικό έχω ακούσει και πάντα είναι η καμπίνα στην οποία βάζω το μικρόφωνο στα live.Επίσης έχω αλλάξει το ένα από τα 2 vintage30 που έρχεται απο το εργοστάσιο με ένα heritage g12 κάτι που στα δικά μου αυτιά προσθέτει άλλο χαρακτήρα.όσο για τα + - που λες σίγουρα ένα + είναι η μεταπωλητική της αξία αλλά κ η εμφανισή της :) συγριτικά με τις άλλες για τα δικά μου γούστα.όσο για ήχο θα την έλεγα γενικά κάπως μπασαριστή, βέβαια εκέι θα παίξουν και άλλα τον ρόλο τους.Παίζω κυρίως heavy rock σε μεγάλες εντάσεις και θα στην πρότεινα ανεπιφύλακτα ως κάτι πολύ ποιοτικό και πιστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει οτι ειναι μουντη-σκοτεινη και οτι δεν ειναι σφικτη κτλ..ισχυει κατι τετοιο?

εγω εχω ακουσει τη mesa 2χ12 και την θεωρω top ,αλλα εχουν αρχισει να μου βαζουν ψυλλους για τις αλλες 2.και επειδη βρηκα ενα καλο deal gia bogner και η orange εχει την καλυτερη σχεση τιμη/ποιοτητα εχω μπει στο διλλημα.

γενικα θελω να ναι ωμη-σφικτη ,με γλυκα μεσσαια και διαυγεια.το headroom ,low end κτλ ειναι ευπροσδεκτο αλλα συνηθως καμπινες με πολυ low end ειναι "μαλακες" και αυτο με φοβιζει στην orange

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα μου είναι δύσκολο να καταλάβω τι εννοείς εσύ με το σκαστή ή γλυκιά ειδικά από την στιγμή που στην αλυσίδα θα προστεθεί και η κιθάρα σου αλλά και το κεφάλη…προφανώς το μπασαριστή που είπα ταιριάζει με το σκοτεινή-μουντή που λες εσύ,αν μεταφράζω σωστά το ωμή και σφικτή ίσως να δοκίμαζες και την open back η οποία νομίζω θα σου κάτσει καλύτερα και είναι και πιο φθηνή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα και από εμένα! Eίχα την Mesa 2x12 Recto Horizontal και εχω ακούσει και την Orange ppc212 την έχει φίλος. Για την Bogner δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Αν μου πεις ποιος είναι ο αγαπημένος σου ήχος ή τον ηχο μπαντας που εχεις στο μυαλό σου θα σου πω ακριβώς ποια πρέπει να τσεκάρεις κατά τη γνώμη μου.

 

Σημαντικό επίσης να ξέρεις είναι οτι η Mesa δεν εχει τα ίδια ν30 που έχουν οι άλλες δύο.

 

 

**Eπίσης οτι εχω δει στο youtube στην πραγματικότητα διαφέρει πολύ απλά μπορείς να πάρεις μια γεύση πανω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χω τσεκαρει το βιντεακι αλλα δεν εβγαλλα ακρη :p

απο τη μια η bogner ειναι πιο γεματη και ζωντανη ,αλλα μου αρεσουν τα μεσσαια και το σκασιμο της mesa(αν και προφανως υστερει σε low end).το μονο μου θεμα ειναι μηπως η bogner ειναι μονο για vintage πραγματα κτλ και δεν ειναι aggresive-tight

γενικα ,θελω να στεκομαι σε ενα μιξ σωστα με μεσσαια χωρις να ναι muddy o ηχος,creamy leads stul petrucci ,ρυθμικα σφικτα και σκαστα ,χωρις απαραιτητα τονους gain και καθαρα οσο πιο διαυγες γινονται εχοντας τα παραπανω σιγουρα δεν ειναι ολα εφικτα ταυτοχροα,απλα λεω τι με φερνει πιο κοντα...

παιζω απο purple,whitesnake mexri placebo-muse kai ellhniko rok mexri dream theater

 

*επισης να σου πω οτι εχω ηδη μια mesa mini recto slant 1x12 καμπινα και υπαρχει η εναλλακτικη του να παρω αλλη μια και να τις στακαρω για να βγαινει συνολο κοντα 100 watt και να τις παιζω στο ενα καναλι.εχει νοημα η θα εχει μεγαλη αποκληση απο τον ογκο που θα δινε μια 2x12? ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χω τσεκαρει το βιντεακι αλλα δεν εβγαλλα ακρη :p

απο τη μια η bogner ειναι πιο γεματη και ζωντανη ,αλλα μου αρεσουν τα μεσσαια και το σκασιμο της mesa(αν και προφανως υστερει σε low end).το μονο μου θεμα ειναι μηπως η bogner ειναι μονο για vintage πραγματα κτλ και δεν ειναι aggresive-tight

γενικα ,θελω να στεκομαι σε ενα μιξ σωστα με μεσσαια χωρις να ναι muddy o ηχος,creamy leads stul petrucci ,ρυθμικα σφικτα και σκαστα ,χωρις απαραιτητα τονους gain και καθαρα οσο πιο διαυγες γινονται εχοντας τα παραπανω σιγουρα δεν ειναι ολα εφικτα ταυτοχροα,απλα λεω τι με φερνει πιο κοντα...

παιζω απο purple,whitesnake mexri placebo-muse kai ellhniko rok mexri dream theater

 

*επισης να σου πω οτι εχω ηδη μια mesa mini recto slant 1x12 καμπινα και υπαρχει η εναλλακτικη του να παρω αλλη μια και να τις στακαρω για να βγαινει συνολο κοντα 100 watt και να τις παιζω στο ενα καναλι.εχει νοημα η θα εχει μεγαλη αποκληση απο τον ογκο που θα δινε μια 2x12? ???

 

Θεωρώ (προσωπικό γούστο) ότι είναι καλό να έχει low end μια καμπίνα. Οπότε αν σου αρέσει μην το φοβάσαι! Για τα υπόλοιπα αναλαμβάνει ο ενισχυτής σου (πχ αυτά που αναφέρεις να μπαίνεις στη μίξη με τα μεσαία σου κλπ). Μιας και έχεις μια καλή 1x12" τότε η Orange φαίνεται καλή επιλογή και θα έχεις και περισσότερη ποικιλία στους ήχους σου. Επίσης αν υπάρχει και match στα Ohms μπορείς να παίζεις και με τις δύο.

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να στεκομαι σε ενα μιξ σωστα με μεσσαια χωρις να ναι muddy o ηχος,creamy leads stul petrucci ,ρυθμικα σφικτα και σκαστα ,χωρις απαραιτητα τονους gain και καθαρα οσο πιο διαυγες γινονται εχοντας τα παραπανω σιγουρα δεν ειναι ολα εφικτα ταυτοχροα,απλα λεω τι με φερνει πιο κοντα...

παιζω απο purple,whitesnake mexri placebo-muse kai ellhniko rok mexri dream theater

 

Εγω θα σου πω πανω κάτω πως συμπεριφερεται η mesa συμφωνα με αυτα που εγραψες πως θες απο πανω. Ειναι σφιχτή, scoopt, ξύνει και εχει αρκετά μπάσα αλλά δεν εχει τοσο ογκο οσο ή Orange λογο μεγέθους περισσοτερο.

Την τεσταρα πλάι πλάι με μια Laboga 212 F Premium με V30 που εχω (είναι πανω κατω με την Orange σε διαστάσεις και μεγάφωνα) και ηταν η μερα με τη νύχτα και σε θεμα ηχου αλλα και πως την αισθάνεσαι στο χώρο.

Να σου πω την αλήθεια ξενέρωσα με τη mesa. Ένιωθα σαν να ειναι πολυ πνιγμένη ενα πράγμα και πολύ κατευθυνόμενη και μονοδιάστατη σε σχεση παντα με την Laboga.. Πχ τα EQ του ενισχυτή δεν είχαν την απόκριση που είχαν στη Laboga.

Επίσης εχω παίξει και με τη vertical την έχει ο κολλητός μου παιζω όποτε θελω την εχω τσεκάρει και αυτήν εκτεταμένα. Αυτή μάλιστα!!! Σου δίνει αίσθηση 4x12 οχι πνιγμένη και γενικά ακουγεται πολύ καλύτερα απο την Horizontal.

Αυτα απο εμένα. Προσπάθησα να σου δώσω να καταλάβεις πως συμπεριφέρεται πανω κατω.

Ολες οσες θες ειναι TOP και δεν θα εχεις θεμα με καμία. 

Αν θες ομως τη γνώμη μου, εγώ θα πήγαινα σε Orange σύμφωνα με αυτά που ψάχνεις. Για οτιδήποτε αλλο θες στείλε μου PM.

 

Αν μου έλεγες για 412 .. εκεί θα ηταν πολύ ευκολότερα τα πράγματα υπάρχει ΜΟΝΟ Η ΜΕSA και καμία άλλη.  :P Ουτε Marshall Engl Orange, τίποτα. Μονο Mesa.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου