Προς το περιεχόμενο

Μy new really handmade PRS


Locrian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας συνατήσει πολύ κόσμο στην ζωή μου ο οποίος πιστεύει ακράδαντα αυτά που του λένε οι διάφοροι πωλιτές και οι εταιρίες, παρασύρθηκα και νόμιζα ότι τα εννοούσες. Κουφάθηκα γιατί έχω πάρει χαμπάρι το ποσο κατά της κιθαρομυθολογιας είσαι.

Παρεξήγησης....

 

ΣΥΓΝΩΜΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, δε διαφωνώ.... ΑΝ και ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ των ξύλων αλλά επιμένω ... ΚΑΙ ΑΜΑ ΘΕΤΕ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑ ΤΟ ΤΕΣΤ....Νίκο μου θα πάρουμε μιά Harley benton και θα βάλουμε όλα τα ΑΞΕΣΟΥΑΡ μαγνήτες - κλειδιά - γέφυρα - νατ - ποτ και ότι δήποτε άλλο της Fender US.... και θα τις βάλουμε πλάι πλάι.... κάτι μου λέει ότι η μία Θα ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΜΑΠΑ! Και η πλάκα είναι ότι ξέρω ότι δεν ποτίζονται με Αμβροσία τα ξύλα των Αμερικάνικων.... αλλά μάλλον κάτι πρέπει να διαλέγουν...... στην τελική κάποτε μπορεί ΑΛΗΘΩΣ να έβαζε ο Λεό ό,,,,τι έβρισκε μπροστά του από ξύλο αλλά ΑΛΗΘΩΣ όμως δεν άκουσα ποτέ και καμία από αυτές για να καταλάβω αν του πέτυχε η όχι.... είναι ή δεν είναι σωστό αυτό που γράφω τώρα?.... και συν τοις άλλοις γιατί ακούω διαφορές σε ένα κάστομ σοπ όργανο από ένα της σειράς....γιατί σε μία Fender Μέξικο ότι και να τις βάλεις είναι Fender μέξικο? Επειδή το λεει το Logo στο headstock? μπααα.... σπάνια θα πετύχει και εκεί το σορόπι.... γιατί όμως πιάνει πάντα σε ακριβότερα όργανα? (και ας είναι πολλές φορές ΣΥΜΦΩΝΩ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΑ, διότι κατ ΄εμέ θα έπρεπε να είχαν ελάχιστη προς τα άνω αξία και όχι αυτή που έχουν)... Μύθους ΔΕΝ συντηρώ στη γκλάβα μου.... άλλωστε η Fender δεν έχει να μου δώσει κάτι άλλο... 9 έχω.... ξέρω πολύ καλά που πονάνε τα Μέξικο, πως συμπεριφέρονται τα US highway 1, ta strd, τα deluxe, και τα Custom shop....και ας μου εξηγήσει κάοιος στην τελική γιατί αυτοί οι γ@3$νοι Ιάπωνες έχουν φτιάξει ίσως τις καλύτερες Fender?? Που υστερούν οι Κορεάτες? Εκεί οι μηχανές δεν είναι ίδιες? η μάλλον πέφτει προσοχή στο ξύλο και πάνω από όλα ΣΥΝΕΠΕΙΑ στα standards παραγωγής στην Ιαπωνία?

η προσπάθεια του Locrian είναι ΑΞΙΕΠΑΙΝΗ και μάλιστα σε γενικές γραμμές συμπληρώνει το πάζλ στο κεφάλι του καθενός για να εξάγει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αλλά και αντικειμενικά συμπεράσματα...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να 'τανε μονο οι πωλητες...που να μπεις και στα site των "κουρδισμενων" (αν κανεις ενα search στο noiz θα δεις τι εννοω :lol: ) να δεις τι παπαριες υποστηριζουν.

 

Ως κατασκευαστης ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ μουσικων οργανων εκτος απο τον απολυτο ΣΕΒΑΣΜΟ μου ,εχεις και τη γνωση & πειρα της εντελως διαφορετικης συμπεριφορας τους απο τα αμιγως ηλεκτρικα οργανα και αυτο που μου "τη δινει" με ολους αυτους τους απατεωνες (γιατι για τετοιους προκειται :twisted: ) ειναι οτι πανε σωνει και καλα να εξισωσουν τα ακουστικα με τα ηλεκτρικα οργανα υποστηριζοντας οτι οτι ισχυει στα μεν ισχυει και στα δε.... :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τακη μου ΟΠΟΤΕ θελεις...

 

Παντως τετοιο τεστ εχει γινει απο τον μεγαλυτερο συλεκτη Tele στον κοσμο στο www.telecaster.com

 

εφτιαξε ενα τετοιο πραμα απο .....καυσοξυλα

 

test.jpg

 

και αρχισε να βαζει πανω τους ΜΑΓΝΗΤΕΣ απο τις αγαπημενες του tele.

O ηχος στις ανοιχτες χορδες (εφτιαξε μια ιδια 25,5 σκαλα) ειναι κατα τα λεγομενα του ΑΚΡΙΒΩΣ ο ιδιος... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, ωχ μην το δει ο Takis, με το απίστευτο avatar (άσχετο :oops: ) και έχουμε πάλι μάχη εδώ μέσα :D :D :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ την στιγμη που ΒΙΔΩΘΗΚΕ pickguard πανω στις ηλ. κιθαρες, καταρριφθηκαν ολοι οι μυθοι περι ακουστικης ηλεκτρικων οργανων. Το μεγαλυτερο μερος του ηχου που βγαζει ο ενισχυτης προερχεται απ τους μαγνητες. Απο εκει και περα, Προσωπικα νομιζω (μπορει να κανω και λαθος) πως το καθε ξυλο καθως και το πως θα κατασκεβαστει η κιθαρα (solid,hollow,chambers etc.) προσφερει ενα διαφορετικο ηχόχρωμα σε καθε κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι έχει σχέση με την πυκνότητα του κάθε ξύλου (αν και δεν είναι απόλυτο) καθώς η τελευταία επιρρεάζει την ταλάντωση της χορδής. Μιλάμε πάντα για ηλεκτρικά όργανα έτσι; Όχι για ακουστικά που εκεί ισχύουν άλλα. Αλλά έλεος μην ξανααρπαχτούμε για κάτι ξύλα :cry:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνουμε...εκτός εάν σας αρέσει να γεμίζετε σελίδες, μπείτε στο Cubase, Garageband, Logic...ή ότι άλλο θέλετε, παίξτε με ότι κιθάρα θέλετε και φτιάξτε τον ήχο!!!!. Έχω κάνει το πείραμα με μια Lucile Barutone των 4000-5000 ευρώ Vs μιας PV t60 των 300-400 ευρώ (με Guitar Rig software) και ανάθεμα εάν σας στείλω το clip εάν καταλάβετε από που αρχίζει να παίζει η μία και πότε αρχίζει να παίζει η άλλη...Μην μου τη πέσετε...καλές γιορτές και καλή χρονιά για όλους και πάντα τέτοιες συζητήσεις...μας κάνουν καλύτερους

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100000000

 

20 χρονια τωρα που ασχολουμαι με την ηχογραφηση & την παραγωγη αναθεμα κι αν βρεθηκε εστω και ενας ανθρωπος που με κλειστα τα ματια να μπορεσε να καταλαβει με τι κιθαρα ειχε γραφτει καποιο κομματι...

(ειδικα αν ειχε και λιγο γκαζακι...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τετοιο τεστ εχει γινει απο τον μεγαλυτερο συλεκτη Tele στον κοσμο στο www.telecaster.com

 

Τον Fuzzy εννοείς;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου