Προς το περιεχόμενο

Από E σε D standard σε ακουστική και πρόβλημα στο Intonation


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο καιρό άλλαξα χορδές και παράλληλα και το κούρδισμα στην ακουστική μου από Ε σε D standard (είχα χ3στεί πάνω μου όταν κούρδιζα και άκουγα τριξίματα, φαντάζομαι με καταλαβαίνετε) αλλά παρατήρησα πως το intonation έχει -σχετικά σοβαρό - πρόβλημα όσο ανεβαίνω στα τάστα.

 

Οι χορδές που χρησιμοποιώ είναι 11άρες, η γέφυρα είναι fix και δεν αλλάζει τίποτα παρά μόνο το ύψος, υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει κάτι, να μειωθεί έστω το πρόβλημα (μη με πείτε να κουρδίσω σε Εb... :P) ;

 

Σε Ε κούρδισμα όλα δουλεύουν ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως η αλλαγη υψους/action είναι το πρόβλημα. Ειτε δοκιμασε πιο βαριες χορδες, ειτε με καποιον αλλο τροπο να σεταριστει το action απο ειδικο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κιθάρα (μάρκα? μοντέλο?) φοράει μαμίσιο αγιοβασιλιάτικο nut, από εκεί ακούς διαμαρτυρίες. Μαγκώνουν οι χορδές στα αυλάκια και όσο κουρδίζεις... δυσανασχετούν.

Δε μπορώ να πιστέψω ότι μπορεί να διαλύεται η κιθάρα κάτω απ' τα χέρια σου, ας είναι και ο τελευταίος Ινδονήσιος σάπακας.  ;D

Ξάπλωσέ τη στον πάγκο του σεταπαδόρου, λογικά το θέμα σου επιλύεται εύκολα. Για το intonation θαύματα μη περιμένεις, αλλά για τα υπόλοιπα...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lag T77DCE είναι, με το κούρδισμα δεν είχα ποτέ θέμα και γενικά δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Εκτός από αυτές τις μέρες λόγω τραγικής αλλαγής καιρού, πέφτω να κοιμηθώ και σε κάποια στιγμή ακούω ένα "Τσινγκ" που κάνει η Ε καντίνι συνήθως όταν κουρδίζουμε, νυχτιάτικα δε πολυσκέφτηκα κιόλας τι μπορεί να έγινε, αλλάζω πλευρό. Ε, ξυπνάω την άλλη μέρα και τη βρίσκω όλη σχεδόν ένα ημιτόνιο πάνω :o αν είναι δυνατόν!

 

Σετ-απ δε θα τη στείλω αφού πριν χρόνια είχα κιθάρα με floyd και τα έκανα όλα μόνος μου, οκ, παρόλο που τη διέλυσα κυριολεκτικά, μπορώ να πω ότι έμαθα κάποια πράγματα... το κυριότερο, να μη πειράζω τις κιθάρες μου!

 

Και λίγο on topic τώρα :P, όντως είναι θέμα τάσης και action που το έψαξα λίγο, ο λαιμός είναι οκ, χορδές δε θα αλλάξω αφού ειναι καινούργιες οπότε θα αναγκαστώ να βάλω κάτι στη γέφυρα για να πάρει ύψος, αλλά μάλλον αυτό που είπε ο Earendil ισχύει ότι δε πρόκειται να δω καμιά σοβαρή βελτίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(είχα χ3στεί πάνω μου όταν κούρδιζα και άκουγα τριξίματα, φαντάζομαι με καταλαβαίνετε)

 

εγω παντως δεν σε καταλαβαινω.

 

το nut της κιθαρας σου θελει δουλεια επισης δωσε 2  ευρω και παρε μια compensated bridge για να δωσεις λυση στο προβλημα του intonation

 

http://www.ebay.com/itm/Guitar-Parts-Acoustic-6-String-Guitar-Slotted-Bone-Bridge-Saddle-Nut-Compensated-/121623229405?hash=item1c514f33dd

 

http://www.ebay.com/itm/Acoustic-Guitar-Premium-Compensated-Cattle-Bone-Bridge-Saddle-White-75mm-New-/351340680892?hash=item51cd8956bc

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nut είναι.

 

Σε πρώτη φάση βάλε στα αυλάκια του γραφίτη (υποθέτω πως ξέρεις τι και πώς), κούρδισε - παίξε και βλέπεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου