Προς το περιεχόμενο

Tσεκαρετε αυτο το πεταλακι - Xvive V8 Chorus


johnps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

satanas ναι ρε συ τι περιμενες..κινα κι αγιος ο θεος.. :-X..[ satanas..σχωραμε.. ;D ;D.]..απλα βρηκα ενδιαφερον το blend ...τωρα αν ανεβουμε budget παμε εδω.....            .......................www.youtube.com/watch?v=NpDEk0lJV2M

 

Πάντως δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Το Xvive V8 είναι chorus/vibrato, το Viscous Vibe είναι univibe clone. Άλλο πράγμα. Χώρια του ότι το ένα είναι αναλογικό, ενώ το άλλο ψηφιακό.

 

- Αν ενδιαφέρεσαι για chorus κατά βάση, σε νορμάλ χρήματα θα σου πρότεινα το MXR M234 Analog Chorus (το βρίσκεις 100 ευρώ καινούριο, μεταχειρισμένο φθηνότερο). Μεγάλος αναλογικός ήχος (το βασικότερο πράγμα για modulation effects γενικότερα), φουλ παραμετροποιήσιμο, παίζει εξαιρετικά και με γκάζια, ενώ το εύρος του speed control κάνει για τα πάντα (τέρμα κάτω ιδανικό για subtle chorusing, ενώ κοντά στο φουλ κάνει εξαιρετική προσομοίωση leslie). Το έχω στην κατοχή μου, και είναι τοπ λύση. Προφανώς υπάρχουν πολλές ακόμα επιλογές σε ακόμα περισσότερα χρήματα.

 

- Αν τώρα θες οπωσδήποτε pitch vibrato, καλές λύσεις φαίνονται τα TC Shaker Vibrato (standard ή mini έκδοση), και το Malekko Omikron (λίγο πιο ακριβό, αλλά και αναλογικό επίσης).

 

Αν θέλεις κάτι και από τα 2 εφέ, και σε πιο λίγα χρήματα, θα δοκίμαζα το Xvive που λες. Φαίνεται πολύ τίμιο σε αυτά που προσφέρει (σημαντικό προσόν το ότι είναι αναλογικό), και λειτουργικό σαν ιδέα. Όπως γράφει και σε μια κριτική: "it is similar to having a vintage Boss VB-2 and CE-2 in one tiny, affordable and robust package."

 

- Τέλος, αν αυτό που θέλεις είναι ένας univibe κλώνος, για παιξίματα α λα Hendrix κλπ, εκεί όντως πρέπει να τα σκάσεις (για αυτό και νομίζω ότι δεν είναι αυτό που θες). Νομίζω οι φθηνές λύσεις είναι το Voodoo Lab Micro Vibe, το Lovepedal Pickle Vibe (το είχα παλιά, υποκατάστατο), και κάποια πετάλια MXR ή Dunlop που βγαίνουν κατά καιρούς (δεν τα έχω παίξει). Επίσης καλά υποκατάστατα για παιξίματα vibe είναι πετάλια phaser, με πρώτο και καλύτερο το MXR Phase 90.

 

Όμως αν παίξεις τα βαρειά ονόματα της κατηγορίας (original Uni-Vibe, KR Megavibe, Fulltone Deja Vibe - ειδικά οι παλιές εκδόσεις -, Sweet Sound Mojo Vibe, Dry Bell Vibe Machine, όλα πετάλια 200+ δολαρίων) καταλαβαίνεις τι σημαίνει παίζω vibe. Αν είναι να πας προς τα εκεί, κάνε το συνειδητοποιημένα, γιατί δυστυχώς φθηνές καλές λύσεις δεν βρίσκονται... το Viscous Vibe π.χ. εμένα δεν μου φαίνεται τέτοια. Μόλις μπλέκεται το ψηφίο σε modulation εφέ, ο ήχος όσο ωραίος κι αν ακούγεται, μειώνεται σε παρουσία. Πιθανά το Micro Vibe της Voodoo Lab, καθώς και τα vibe πετάλια της MXR και το Hendrix Vibe της Dunlop (επετειακό) να είναι μια χαρά από αυτή την άποψη, αλλά δεν τα έχω παίξει για να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμενα το mxr μεχρι τα 100 ευρω μου εκανε ''κλικ'' για πιο ακριβα αστο καλυτερα...απλα μεχρι τα 50 μια χαρα μου φαινεται [ κι ακουγεται ] το Xvive....[κι εννοειται αναλογικο..]....το mxr αναλογικο δεν ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) είναι εύκολο να υπάρχει, γενικά το chorus είναι συνδυασμός true pitch vibrato και dry σήματος

 

Πολύ σωστά.

 

Το chorusing effect (ή/και vibe) γίνεται απο μίξη του dry σήματος με το pitch shifted μέσω αντιστάσεων, όπου η "ιδανική" αναλογία δίνει το αποτέλεσμα. Εδώ οι τύποι αντικατέστησαν τις αντιστάσεις με ένα ποτενσιόμετρο και αφήνουν στο χρήστη να βρεί το sweet spot ή να πάει στα δύο άκρα.

 

κι εγώ είχα κάνει το ίδιο στον univibe κλώνο που είχα φτιάξει κάποτε, απλά δεν έβγαλα το ποτ έξω απο το κουτί για να είναι προσβάσιμο. Το έκανα πιο πολύ για τελειότερο fine tuning

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύστε μου μια απορία κι εμένα μια που συζητάμε για chorus και φαίνεστε μορφωμένα παιδιά.

Γιατί δημιουργούν έναν "τσίγκινο" ήχο στη χορδή και άλλα όχι; Σε τι οφείλεται;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε και αυτο το θαυμασιο πεταλι

 

http://www.bbesound.com/products/stomp-boxes/mind-bender_mb-2.aspx

 

απο τα καλυτερα chorus/vib πεταλια και σε καλη τιμη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μιας και το φερε η συζήτηση στο chorus.

 

Με διαφορά το καλλίτερο που έχω ακούσει, και το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που κράτησα.

 

Είναι λίγο μεγάλο βέβαια.... ;D ;D ;D

 

Fender_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύστε μου μια απορία κι εμένα μια που συζητάμε για chorus και φαίνεστε μορφωμένα παιδιά.

Γιατί δημιουργούν έναν "τσίγκινο" ήχο στη χορδή και άλλα όχι; Σε τι οφείλεται;

 

Ίσως να έχει να κάνει με την επιλογή υλικών, αλλά και με την καθαυτή σχεδίαση του κυκλώματος που κάνει το αρχικό modulation.

 

To univibe για παράδειγμα, δεν νομίζω οτι παράγει κάτι τέτοιο. Βέβαια δεν είναι το κλασσικό chorus όπως το ξέρουμε (παρόλο που γράφει chorus/vibrato), αλλά μάλλον ένας Phase shifter με αρκετά "παχουλό" σήμα.

Τα μεταγενέστερα new-waveάδικα chorus pedals είναι πιο ...prone για τέτοια "τσίγγινα" φαινόμενα.

Ίσως να είναι και το χαρακτηριστικό volume drop των κλασσικών chorus που "αδυνατίζει" το σήμα...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου