Προς το περιεχόμενο

7 χρονός παίρνει δίπλωμα πιάνου


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

 

Αν βαριέστε ακούστε μετά τη μέση...

 

Ο μικρός είναι 7 χρονών και πήρε το δίπλωμά του πριν λίγες μέρες, εδώ στην Αγγλία.

 

Το έβαλα εδώ γιατί υπάρχει πολύ ζουμί στη συζήτηση που μπορεί να γίνει. Αν είναι καλό για τον 7χρονο να έχει τόση προβολή, τόσο νωρίς. Αν καταπιέζεται (που απ'ότι γνωρίζω από γνωστούς, δεν καταπιέζεται καθόλου. Γουστάρει πιάνο τρελά). Αν χάνει απ'τη ζωή του, σε περίπτωση που ασχολείται μόνο με το πιάνο, κοκ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με τοσους κουβαδες τεχνικη που ηδη εχει, φανταζομαι ποσο πιο ευκολο θα είναι όταν ωριμασει να εκφραστεί και συνθετικα. Στην ερωτηση αν χανει απ'την ζωη του δινω ένα εμφατικο όχι γιατι ερευνες εχουν δειξει πως όταν παιζεις μουσικη αναβει κυριολεκτικα ολος ο εγκέφαλος και επιπλέον υπαρχουν και οφέλη και σε ολες τις άλλες δραστηριότητες της ζωης.

Αν θες να χαζεψεις το ριχνεις στο ποτο και στα φαρμακα. Αν θες να προκοψεις το ριχνεις στην μουσικη. Ο μικρος είναι στον σωστο δρομο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν βαριέστε ακούστε μετά τη μέση...

 

Ο μικρός είναι 7 χρονών και πήρε το δίπλωμά του πριν λίγες μέρες, εδώ στην Αγγλία.

 

Το έβαλα εδώ γιατί υπάρχει πολύ ζουμί στη συζήτηση που μπορεί να γίνει. Αν είναι καλό για τον 7χρονο να έχει τόση προβολή, τόσο νωρίς. Αν καταπιέζεται (που απ'ότι γνωρίζω από γνωστούς, δεν καταπιέζεται καθόλου. Γουστάρει πιάνο τρελά). Αν χάνει απ'τη ζωή του, σε περίπτωση που ασχολείται μόνο με το πιάνο, κοκ...

 

 

με προϋπόθεση να του αρέσει πάρα πολύ, πιστεύω δεν χάνει απο τη ζωή του.

Οτι υπάρχει μια καταπόνηση ψυχοσωματική λογω της προσπάθειας για να φτασει απο τώρα σε τέτοιο επίπεδο, θα υπάρχει, αλλα μπορει να μην τη βιώνει τοσο έντονα,  εφόσων εχει το ταλέντο και του αρέσει.

 

Για την προβολή, ειναι θεμα εν γένει διαμόρφωσης χαρακτήρα.

 

 Εγω π.χ. οσων αφορά τη μουσική ουτε το επιπεδο του μικρού έχω στην εκτέλεση, ουτε εχω προβληθεί με ιδαίτερο εύρος στη ζωή μου αλλα........ είμαι ψωνάρα χαχαχαχαχχα

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατησα τυχαια στο 35ο λεπτο, εκει που παιζει το Fantasie Impromptu του Σοπεν. Νταξ...Εξαιρετικο το πιτσιρικι, τι να λεμε τωρα? :-* Ελπιζω οι γονεις του να σεβαστουν την ηλικια του και να μη το τρεχουν απο συναυλια σε συναυλια 200 μερες το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Θεός δίνει κάτι απλόχερα, ταυτόχρονα στερεί κάτι. Το θέμα δεν είναι εάν χάνει κάτι από την ζωη του. Εξαιρετικά δύσκολο έως αδύνατον να περάσει μια φυσιολογική παιδική ηλικία και ότι σημαίνει αυτό για εμάς τους θνητούς και ατάλαντους. Φυσικά αυτό θα εξαρτηθεί και από το κοντινό του περιβάλλων. Εάν ασχοληθεί από αυτήν την ηλικία αποκλειστικά με το αντικείμενο  τα μαθηματικά δεν βγαίνουν, η μέρα έχει 24 ώρες.

Εάν αυτό είναι καλό η όχι, δεν νομίζω πως προδιαγράφεται. Εφόσον έχει χάρισμα πρέπει να το ακολουθήσει.

Κατά την άποψη μου πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερευνες εχουν δειξει πως όταν παιζεις μουσικη αναβει κυριολεκτικα ολος ο εγκέφαλος

???

Αν θες να χαζεψεις το ριχνεις στο ποτο και στα φαρμακα. Αν θες να προκοψεις το ριχνεις στην μουσικη.

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελεγα στους καθηγητές μου στο σχολειο ότι είμαι εξυπνος αλλα εκεινοι δεν με πιστευαν και μου εβαζαν '' κακους '' βαθμούς.

 

Ο αγωνας τωρα δικαιώνεται. ;D ;D ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα εδώ γιατί υπάρχει πολύ ζουμί στη συζήτηση που μπορεί να γίνει. Αν είναι καλό για τον 7χρονο να έχει τόση προβολή, τόσο νωρίς. Αν καταπιέζεται (που απ'ότι γνωρίζω από γνωστούς, δεν καταπιέζεται καθόλου. Γουστάρει πιάνο τρελά). Αν χάνει απ'τη ζωή του, σε περίπτωση που ασχολείται μόνο με το πιάνο, κοκ...

 

Το αν είναι καλό να έχει μεγάλη προβολή θα εξαρτηθεί από την ανατροφή του και κυρίως από τον χαρακτήρα του ο οποίος είναι χαραγμένος στο dna του και δεν αλλάζει με τίποτα οπότε δεν έχει σημασία, ακόμα και να την ψωνίσει δικαιολογημένα θα είναι αφού το έχει το ταλέντο, το πρόβλημα είναι όταν την ψωνίζουν οι ατάλαντοι...

 

Αν αυτοί που τον καταπιέζουν κατάλαβαν το ταλέντο του πρίν αρχίσουν την καταπίεση, καλά κάνουν και τον καταπιέζουν. Αφού έχει ταλέντο αργά ή γρήγορα θα το γουστάρει αυτό που κάνει επειδή του βγαίνει "εύκολα". Τα περισσότερα παιδιά καταπιέζονται να κάνουν τα τυπικά πράματα και μια ζωή είναι δυστυχισμένα, αυτό θα είναι δυστυχισμένο τα 2 πρώτα χρόνια καταπίεσης έπειτα θα καταλάβει ότι του ανήκει ο χώρος και θα το ευχαριστηθεί για όλη του την ζωή...

 

Τα μόνα που χάνει απτη ζωή του σε αυτή την ηλικία ασχολούμενος με το πιάνο, είναι τα παιχνίδια πολέμου με ψεύτικα όπλα που παίζουν τα παιδιά της ηλικίας του, τα βρισίδια που ρίχνουν ακούγοντας τα από τους "μεγάλους" και μιμούμενα τους, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια που καίνε τα εγκεφαλικά κύτταρα των πιτσιρικάδων με την βία και τον ψεύτικο αθλητισμό τους και όλες αυτές τις άχρηστες μαλακίες που οφείλονται σε μεγάλο βαθμό για την καταστροφή του ανθρώπινου είδους.

 

Παρεπιπτόντως το Fantasie Impromptu του Τσόπιν, μου χτυπάει τις χρυσές μου φλέβες, πρέπει να στρώσω κώλο μια...αιωνιότητα και να κάτσω να το μάθω να το παίζω, τόσο θα μου πάρει υπολογίζω. Αλλά είναι πόνος το κομμάτι.   :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου