Προς το περιεχόμενο

End of production of Minimoog Voyager


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τι λες ωρε Νικολα, θα μας τρελανεις? Εσυ, ενας πιανιστας, δεν καταλαβαινεις τη σημασια της πολυφωνιας σε ενα πληκτροφορο οργανο? Την επομενη φορα που θα σκεφτεις να ηχογραφησεις καποιο κομματι με πιανο, καν'το με ενα μονοφωνικο ηχο πιανου. Αυτο γινεται ανετα με ενα συγχρονο synth. Οταν τελειωσεις την ηχογραφηση (σε 5-6 μηνες ;D) ελα να τα ξαναπουμε περι πολυφωνιας. 8)

Ωρέ... καταράκτη...  :P

 

Δε θες να καταλάβεις ή δε καταλαβαίνεις; Ο ΗΧΟΣ της moog είναι που πουλάει, όχι η πολυφωνία της. Για αυτό και δεν ασχολούνται.

 

Με παρόμοιο τρόπο κι εγώ ασχολούμαι με την κλασσική μουσική και μάλιστα τις τυπωμένες παρτιτούρες και δε με ενδιαφέρει αν υπάρχουν άλλοι τρόποι (που φυσικά τους ξέρω).

 

Αν θέλω πιάνο, θα γράψω σε πιάνο, αν θέλω ήχο Moog θα γράψω σε αυτό και δε θα με νοιάζει η πολυφωνία, ή το να είναι στην εποχή του. Αυτό λέω. Φυσικά υπάρχουν τα "πάντα" στους Η/Υ και στα vsts αλλά ο αγοραστής και ο δημιουργός των moog ενδιαφέρεται για κάτι άλλο. Άρα η σύγκριση με άλλα συστήματα είναι ακύρη, στα σημεία που πιάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω πιάνο, θα γράψω σε πιάνο, αν θέλω ήχο Moog θα γράψω σε αυτό και δε θα με νοιάζει η πολυφωνία, ή το να είναι στην εποχή του.

Δηλαδη εσυ αν σου ερθει να γραψεις με ηχο Moog θα πας να σκασεις 3500€ να αγορασεις ενα, ε? Ή θα κατσεις να γραψεις με εναν Moog ηχο απο αυτους που υπαρχουν σε απειρες βιβλιοθηκες ηχων? Αυτο που θα κανεις φιλτατε ειναι το δευτερο, γιατι_λογικα_θα σκεφτεις "σιγα μην παω να δωσω 3500€ για ενα-δυο Moog ηχους".

 

Nick, εχεις χασει επεισοδια στο θεμα "synths". Καμια Moog_ή αλλη εταιρεια_δεν κοστολογει τα οργανα της συμφωνα με τον ηχο τους. Πρωτον και κυριως γιατι το θεμα Ηχος ειναι υποκειμενικο. Προσωπικα ο ηχος των Moog δεν μου λεει και πολλα, σε συγκριση παντα με το 99% των αλλων synths που υπηρχαν και υπαρχουν σημερα. Το ιδιο σκεφτεται και η πλειοψηφια των πληκτραδων σ'αυτον τον πλανητη. Και οχι τωρα βεβαια, αλλα τουλαχιστον τα τελευταια 45 χρονια.

 

Αν το Voyager με αυτον τον ηχο κοστιζει τοσο, τοτε ενα συγχρονο synth επρεπε να πωλειται οσο ενα F16. Τα synths δεν κοστολογουνται συμφωνα με τον "αερα" που εχει το ονομα της εταιρειας που τα φτιαχνει. Μονο η Moog το κανει αυτο. Με το ιδιο σκεπτικο, σε τι τιμες αραγε θα επρεπε να πουλουσαν η Yamaha ή η Roland, δυο εταιρειες που το ονομα τους το εχουν δημιουργησει πανω σε πραγματικα καινοτομες ιδεες και προϊοντα?

 

Η μονοφωνια_το λεω για 584.225η φορα_ειναι μειονεκτημα για ενα πληκτροφορο, και ιδιαιτερα για ενα synth. Τα monosynths υπηρχαν στην "αρχαιοτητα" λογω της τεχνολογιας της εποχης και κυριως λογω μειωμενου κοστους κατασκευης, οχι απο...αποψη. Στα 70s τα polysynths ηταν πανακριβα. Αυτο ξεπεραστηκε απο τις αρχες των 80s και μετα. Η τεχνολογια σημερα ειναι απιστευτα φτηνη, το να μου πασαρεις λοιπον σημερα ενα basic monosynth σε τιμη jet ειναι αν μη τι αλλο για γελια και για κλαματα.

 

Η Yamaha πριν ενα μηνα κυκλοφορησε το DX reface, και η τιμη που ακουστηκε ηταν γυρω στα 700€. Το συγκεκριμενο μοντελο ειναι βεβαια κατι ετη φωτος καλυτερο σε ηχο και δυνατοτητες απο οποιοδηποτε Moog, αλλα ολος ο κοσμος επεσε_και γω μαζι_να "φαει" τη Yamaha για την απιστευτα υψηλη τιμη που ακουστηκε. Αλλα οταν μιλαμε για Moog, ο φανατισμος και η ασχετοσυνη καλα κρατει. Τα fanboys δεν κανουν κιχ, ουτε τοτε που η εταιρεια ανεβασε σε μια νυχτα τις ηδη τρελες τιμες των Voyager κατα 700€.

 

Τα ιδια αρχιζει και κανει τωρα και o γερο-Smith (DSI), μεσα σε μια νυχτα οι τιμες των synth του επιασαν ταβανι. Τουλαχιστον αυτος κατασκευαζει καινουργια οργανα, δεν εχει πιασει πχ το Prophet 5 να το κυκλοφορησει σε 850 "διαφορετικες" versions και να δουλευει τον κοσμακη. ;D

 

Μην πιανεστε κοροιδα λοιπον και μην τρωτε οτι σας πασαρει η καθε εταιρεια. Ειπαμε να γουσταρουμε καποιο οργανο αλλα και η αγαπη εχει και ορια. Κι εγω ειμαι φανατικος της Hammond, αλλα οταν βλεπω οτι πουλαει ενα σιδερενιο καθισμα για B3 στα 200€ ή το αντιστοιχο ξυλινο στα...750€, ή οταν δυο απο τα volume pedals της κοστιζουν 110€ και 180€ αντιστοιχα, τι πρεπει να πω? Μπραβο στην Hammond για τις γελοια ακριβες τιμες της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμ, ο Tom Oberheim; άμα είδα το πρώτο βίντεο που κυκλοφόρησε για να ανακοινώσει ότι δουλεύει το καινούργιο two voice και είπε εκεί το: "I'm back...", λέω, καλά... αυτός μυρίστηκε λεφτά και πλάκωσε! (τα σάλια όμως εξακολουθούν να μου τρέχουν!)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου